Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Decembrie 2015 (Minuni de Decembrie) - Cap.7 (morfologie sem 2 si mai departe)


490 raspunsuri la acest subiect

#11
enadera

enadera

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 12 august 2015 - 10:18

Neatza!

Felicitari miha3la, ali_alex pentru morfologie si analize bune.

 

Am fost si noi ieri la dr cu rezultatul de la morfologie, iar pentru masuratoare de 'IR artera uterina dreapta' crescuta mi-a dat 2 no-spa pe zi (indiferent daca am contratii sau nu) + aspenter 1/zi pana la mofologia de sem 3.Am incredere in doctor si sunt linistita.



#12
Bebe2mic

Bebe2mic

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 511 mesaje

Postat 12 august 2015 - 10:54

Buna ziua fetele.

 

Ce frumos e ca avem numai vesti bune legate de bebelusii nostri.

 

Noi azi facem schimb de mame,pleaca soacra-mea in Ro si vine mama. 

 

Despre camera belusului, ca intrebasem ieri, eu as vrea sa il tin cu noi in camera pana pe la 4-5 luni ca sa imi fie mai usor cu noptile si apoi sa il mut la el. Impreuna cu Dragos , in nici un caz, cel putin cat e mic si se trezeste noaptea, ca el e la scoala si are nevoie de somn linistit. Oricum noi suntem in cautarea unei casute cu 3 camere, ca deocamdata avem doar doua din care una foarte mica. Sper sa gasim pana se naste David.

 

Si despre carut, eu voiam 3 in 1 , dar cum zicea cineva ieri  pe aici, oricum la 6 luni trebuie schimbata scoica si luat un scaun mai mare, deci ma voi uita si dupa varianta 2 in 1. 

Va doresc o zi cat mai frumoasa si asteptam vesti bune din partea tuturor.



#13
dana_green

dana_green

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 280 mesaje

Postat 12 august 2015 - 12:10

Bună fetele. Va vorbeam acum 2 zile de niște contracții  și un abdomen tare care m  au trimis la spital. Am făcut o injecție cu No spa, iar ieri am fost la doctoriță, care m-a asigurat ca totul e bine. Fetița sta în picioare(:d), are capul în  dreptul buricului și cu picioarele mă lovește în partea de jos a uterului,  de aceea crede ea ca e așa tare zona inferioara și am senzația că vrea să iasă (doamne ferește! ).

În rest,  e mai mare cu aproape o săptămână (mai e cineva în situația asta?), are 684 g la 24 săptămâni, crește si e...mișcătoare :d .

La 26 săptămâni mi a recomandat sa fac TTGO- Testul de toleranta la glucoza și la 28 săptămâni de repetat niște analize uzuale. 

Sănătate va doresc și nu va panicați la orice durere sau disconfort!!!



#14
enadera

enadera

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 12 august 2015 - 12:18

Si a mea este mai mare cu 8 zile. Mi-a zis doctora la eco "ia uite ce burtica umflatica are" ;)). Testul de toleranta la glucoza o sa il fac si eu tot in sapt 26. O sa fie mega plictisitor ca tb sa stam pe la spital vreo 3 ore, fara sa ne plimbam sau sa facem efort de nici un fel.



#15
EsteraGori

EsteraGori

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 105 mesaje

Postat 12 august 2015 - 12:30

Buna fetelor, vin și eu dupa o dimineata foarte grea...cu masina stricată la jumatate drumul si stres si piese pe care le-am gasit foarte greu...Si peste toate o cazatura pe stepse...nu mam lovit la burtica dar mam lovit la maini și picior...sper sa nu fie nimic...oricum astazi merg la un control...Si ma asigur ca totul este bine....:(



#16
ruza

ruza

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 68 mesaje

Postat 12 august 2015 - 12:34

Bebe2mic, daca gasesti ceva 2 in 1 zi-ne si noua. 

Eu nu mai am delic rabdare, maine avem morfo si parca nu mai trece oadata ziua de azi :)) 



#17
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 12 august 2015 - 13:06

buna ziua si bine v-am regasit la capitol nou!

din pacate am o perioada foarte aglomerata la munca, sefa e in concediu si ii tin lpcul asa ca nu am timp de nimic. am reusit acum sa citesc putin in urma.

 

mihaaa, eu o sa stabilesc cand intru in prenatal acum la morfologie, vineri. am sa discut cu dr. despre data nasterii, si imi las cam 50 de zile dupa si restul calculez inapoi. cred ca pe la 1 oct am sa intru in prenatal.

despre cezariana, eu zic sa nu intri in panica. daca dr considera ca e cel mai bine pentru tine si bb, ar trebui sa fii impacata, ca sa nu simta bb stresul inutil. [flo2]

 

ancuta_r, nu e relevanta masurarea abdominala a colului.  cat despre carut/scoica... eu am mai scris parerea mea avand experienta de la primul copil. nu conteaza foarte mult modelul, marca ci sa indeplineasca cateva conditii esentiale: sa fie usor, in cazul in care il cari pe scari, sa se stranga f usor, sa il poti pune in masina, si sa il poti depozita fara probleme, sa aiba roti mari astfel incat sa nu ai problema la borduri si scari. eventual chiar sa testezi acest lucru. cumnata mea sta la fiecare bordura si ridica carutul din fat ca sa poata trece...sa fie din materiale de calitate. daca are parasolar, buzunare si plasa e si mai bine, dar nu e obligatoriu.

 

ruza, colul e ok la tine. [flo2]

 

bebe2mic, eu nu am inceput cumparaturile pentru bb. dar am fost in week-end la ziua unei bebeline si cand ne-am dus dupa cadou nu am rezistat si am luat doua body-uri f dragute.

in plus am inceput sa facem cu Crina un carusel, care se tarna deasupra patutului. deocamdata deabia am decutat materialele si ieri am inceput sa coasem. cand terminam va arat ce ne-a iesit.

 

mica, e o lista pe prima pagina. oricum gasesti aici pe forum multe liste, dar ai grija ca f multe lucruri din liste sunt inutile.

 

enadera, dar despre col ce ti-a spus. e ok ca s-a scurtat, ti-a dat vreun tratament?

 

cristina_ suciu, felicitari pentru baietel!

 

despre unde va sta bb - in cazul nostru bb va sta in camera cu mine si Crina. cand va creste va ramane in camera cu Crina si eu ma voi intoarce la tati. probabil ca eu voi migra la tati desul de des, asa cum se intampla si acum... asta in functie de cum/cat va dormi / manca bb.

la primul copil am amenajat camera inca inainte sa se nasca si in naivitatea noastra credeam ca va sta acolo, doar ca a stat la inceput cu noi, patutul fiind lipit de pat, apoi cu mine in pat si tati separat. nu as fi avut putere sa ma ridic din pat la fiecare doua ore sa ma plimb prin casa sa alaptez, sa linistesc bb etc. multe nopti au fost pline de plansete si plimbari prin casa, mai ales in primele 5-6 luni. dar o sa vedeti voi, fiecare in functie de copil.

 

in septembrie ajung si eu la bucuresti, dar inainte de inceperea scolii, si am sa merg si eu la magazinele mentionate de voi.



#18
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 12 august 2015 - 13:23

estera gori, sper ca esti bine dupa cazatura [flo2]



#19
enadera

enadera

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 12 august 2015 - 13:24

EsteraGori, imi pare rau ca ai cazut, sper sa fii bine si atenta pe viitor. Ai avut o zi proasta azi dar sa speram ca a trecut si vin numai zile bune. :)

 

Silvi, la 12 sapt aveam colul 3.6 cm, si mi-a dat progesteron 200mg pe zi pana spre sfarsitul sarcini. La 16 sapt am avut 3.9 cm si acum la 22, 3.3 cm, nu mi-a mai dat nimic, a zis ca practic asa l-am avut de la inceput ca ma invart in jurul aceleiasi valori si ca momentan il lasam asa in continuare sa iau progesteron doar 200 mg pe zi, si colul devine o problema de la 2.7 cm in jos.



#20
Onyoana

Onyoana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 183 mesaje

Postat 12 august 2015 - 13:24

Fetelor vad ca pe mine ma ocoliti, nu imi raspunde nimeni. pun intrbari stupide? Sunt la prima sarcina si imi fac multe griji. Sa stiu macar sa sterg postarea, pot face asta?




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -