Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 2 voturi

In numele religiei ...

religie fanatici

49 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 10 august 2015 - 13:30

... Cand religia iti ia mintile dar si sufletul

 

abominabil - un tata care isi lasa copilul sa moara pentru cel mai stupid motiv:

Dubai: Un tată şi-a lăsat fiica să moară înecată pentru că nu voia să fie atinsă de salvamar

 

incredibul de trist. Oare ce in mintea acestor nebuni?



#2
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 10 august 2015 - 14:10

Stirile de la ora 5 s-au mutat la Sufletul credintei...



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 10 august 2015 - 14:17

ela, e treaba ta cum reactionezi - daca iti pasa sau nu. MIe mi-a facut pielea de gaina cand am citit asta - si m-a oripilat stirea. Daca tu o consideri o stire de ora 5 mai bine te abtii de la comentarii  - insa aici este un forum despre copii si este vorba despre moartea unui copil nevinovat lasat sa moara de taica-su. Asta e ceva care eu nu pot intelege/ dar daca tu intelegi, e treaba ta insa te rog sa te abtii de la comentarii rautacioase/

 

Si vad ca ai poza unui copil frumos la profil - asta ar trebui sa te faca mai empatica.

 

o bila neagra de la mine. te rog sa respecti interlocutorii de discutie, iti multumesc anticipat.



#4
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 10 august 2015 - 14:37

[:)]  Am inteles ca nu iti place sa auzi decat ceea ce iti convine de mult... imi pare rau ca insist pe acest forum sa ma dau totusi cu parerea.

 

Am si eu o rugaminte daca se poate... sa lasam copilul din poza in pace. Cand iti termini argumentele poti arunca cu mici sau cu ce vrei... ma descurc eu  [flo2]

Aceleasi multumiri, 



#5
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 10 august 2015 - 16:26

Da, se intampla lucruri de acest fel. Din pacate.

Totusi, nu e vorba de credinta.

E vorba de tampenie. Tampenia unui om incapabil sa vada mai departe de umbra sa.

Deci subiectul ar trebui sa fie mutat la sufletul tampeniei.



#6
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 10 august 2015 - 16:31

Da, se intampla lucruri de acest fel. Din pacate.

Totusi, nu e vorba de credinta.

E vorba de tampenie. Tampenia unui om incapabil sa vada mai departe de umbra sa.

Deci subiectul ar trebui sa fie mutat la sufletul tampeniei.

Asa e, pentru noi e tampenie. Si totusi acel om isi justifica gestul prin credinta.



#7
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 10 august 2015 - 16:46

redactor, eu nu m-as obosi sa deschid subiecte pentru scelerati. Astia nu au respect pentru viata traita pe Pamant. 



#8
Nana01

Nana01

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 435 mesaje

Postat 10 august 2015 - 17:35

Si pe mine m-a oripilat stirea. Dupa parerea mea, gestul asta e asemanator cu cel al anumitor confesiuni care refuza transfuzia de sange. Si asta este o condamnare la moarte, in multe cazuri.

Ce mi s-a parut incalificabil este ca un OM hotaraste acest lucru in numele ALTCUIVA. Adica pot sa accept (doar sa accept, nu sa inteleg) ca in numele nu-stiu-carei credinte tu, personal, preferi sa mori decat sa fii atins de un "strain" sau ca tot tu, personal, refuzi sa primesti sangele altei persoane in situatii grave. Pana la urma, fiecare are dreptul de a decide ce face cu propria persoana si in virtutea caror principii (oricat de absurde mi-ar parea mie) face asta.

Dar cand tu, ca parinte, faci gestul asta in numele copilului tau, care are 20 de ani si toata viata inainte, care poate ca ar fi vrut sa traiasca, chiar si "patata" de mainile straine care ar fi atins-o ca sa o salveze, asta este un fanatism pe care niciun spirit de toleranta nu-l poate accepta. 

Pe de alta parte, nu ma pot abtine sa nu ma intreb: salvamarii aia chiar s-au impiedicat de un nene cu probleme la mansarda? Chiar nu l-au putut ocoli si sa o scoata din apa pe fata? 

Foarte trist.



#9
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 10 august 2015 - 17:43

redactor, eu nu m-as obosi sa deschid subiecte pentru scelerati. Astia nu au respect pentru viata traita pe Pamant. 

Selene, subiectul nu este pentru scelerati ci despre scelarati.

In afara de evenimentul ingrozitor in sine, subiectul deschide o tema de gandire ampla - despre cat de departe merge fanatismul. Poate trece si de granita umanului? A legaturii de sange? Se pare ca da. Pe mine asta m-a socat. Stiu ca sunt multe crime in numele religiei - insa sa faci asta cu propriul copil mi se pare imposibil de inteles. Pana la lacrimi.

 

Desi pare un subiect despre o crima, este mai mult decat atat. Este o tema de discutie foarte serioasa.

 

Aceasta crima - de sange - in numele religiei nu este un eveniment de evul mediu (asa cum era cand se spanzura ovrajitoare pe rug) ci se intampla azi. Si, este socant sa vezi ca se intampla intr-o tara cu un nivel material foarte ridicat.

Nu intr-o tara saraca ... si oropsita.



#10
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 10 august 2015 - 18:55

Am citit si eu stirea de dimineata.

Insa nu m-am  dumirit daca atingerea dezonoranta a unor straini tine de credinta - religie. 

In articol scrie ca tatal era asiatic.

Asa ca in momentul asta nu stiu daca sa-l judec pe tata ca adept al unei  religii sau ca adept al unei  caste cu spirit ingust. In multe locuri din Asia astfel de "atingeri" tin de onoare nu de religie.

 

Chiar daca tatal a fost arestat de autoritatile din Dubai  din pacate tanara nu mai poate fi readusa la viata.





Etichetat si cu religie, fanatici

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -