Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Mamici de Aprilie 2016 (Buburuze de Aprilie 2016)

mamici gravide sarcina aprilie 2016

1262 raspunsuri la acest subiect

#71
LaRa75

LaRa75

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 04 septembrie 2015 - 16:18

Criss, știi câte perne mă înconjoară?  Mari și mici, luate de-aici valma... Opt :) Nu mă întreba de soț, dormim separat de vreo doua-trei săptămâni. În curând sper sa iau și eu o pernă pentru gravide, mai ales ca o pot folosi și dupa, la alăptat. Sau pot face din ea un soi de țarc pentru bebe. Deocamdată mi-e teama să fac orice astfel de investiții, aștept sa treacă primul trimestru... Să văd rezultatele testelor etc.

 

În altă dezordine de idei, ignoră mucusul ăla. Eu îl simt chiar si când vine... Ma uit absolut de fiecare dată la el. Caut sa vad firișoare de sânge. Nu sunt, nu-i bai.... Orice culoare in afara de roșu  e ok. Mai puțin verzui, care e semn de infectie. Si sa ştii că in trecut am pățit să văd chiar sânge roșu-rosu... Am ajuns într-un suflet la urgență și mi-au spus ca e un hematom fără legătură cu bebe. Mucusul maro, bej, gălbui, roz, pba chiar si portocaliu este inofensiv. Însă, pentru liniștea ta, spune-i medicului de fiecare dată și roaga-l sa verifice cu un eco. 



#72
criss_2081

criss_2081

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 266 mesaje

Postat 04 septembrie 2015 - 17:24

LaRa, incerc sa ignor ce vad, sper sa reusesc, mai ales ca e foarte putin numai dimineata. Doamne ajuta sa fie bine la toate gravidutele!!!



#73
lauragur

lauragur

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 06 septembrie 2015 - 10:53

Cris 2081, si eu am scurgeri galbui..da, mucus e..si la fel am avut si o singura data o scurgere maronie, insa ff putin...dr mi a marit doza de utrogestan...de atunci mi s a intamplat doar de doua ori sa vad ceva galbui si atat...cat despre greturi..am observat ca atunci cand stau acasa le am si cred eu ca din cauza faptului ca nu mai beau atat de multa apa ca atunci cand sunt la serviciu..si da...apa ma ajuta foarte mult..cand simt greata, beau apa si mai trece...in rest, mananc biscuiti si iaurt..se pare ca de vreo saptamana, singura mancare pe care pot sa o mai mananc..mi e foame,insa nu intra mai nimic !! O mai incerc cu nectarine, dar si alea ma enerveaza ca ma balonez de la ele.......am fost aseara la o nunta si lumea, deja, ma intreba..daca e fata sau baiat...deci, va dati seama in ce hal ma balonez....asta e...important ca bebeii si noi sa mergem inainte cu sanatate si bucurie !! Doamne ajuta !!! Optimism, fetelor...trebuie sa avem mult optimism...si mie mi e frica, pt ca nu am ramas natural, ci cu inseminare..si din prima..si cate cazuri am mai auzit cu final urat...insa trebuie sa fim puternici, indiferent de ce ne ofera viata...asta e viata noastra !! Pana la urma, nu poate fi numai rau !! 



#74
comynaa

comynaa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 628 mesaje

Postat 07 septembrie 2015 - 13:15

Buna fetelor....si eu am avut de 2 ori scurgeri maronii dar au trecut cu duphaston si cu Utrogestan.

Scurgeri galbui am sunt amestecate cu pastila de la Utrogestan dar putin nu mult.

Parca am avut de 2 sau 3 ori un pic de verde dar putin putin,,,,maine ma duc la doctor si verific.

Eu nu am greturi asa ca nu va pot sfatui cu ce-mi trece sunt doar F balonata seara dar rau tare cu o burta tare tare si ma simt si foarte rau parca nici aer nu am sa respir.

A doua problema e constipatia care am avut-o si inainte dar acuma e groaznica:(

Ca sa ma lamuresc si eu e bine sau nu sa dorm pe spate?



#75
LaRa75

LaRa75

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 07 septembrie 2015 - 21:25

Comynaa, dormi asa cum Îți este ție bine. Eu adorm într-o parte, cu multe perne sub picior... Însă dimineata mă trezesc pe spate și cu pernele jos din pat.

Cere-i doctorului ceva de constipație care sa fie ok in sarcină. Mie mi-a dat Duphalac și a făcut minuni :) E bun in sarcina însă nu trebuie abuzat.

 

Astazi am fost la control. Se pare ca am recuperat zilele și suntem în grafic, dacă nu chiar peste. Avem 9 sapt 0 zile, 22.8 mm și 146 bătăi :) Am crescut :) Cu fix 2 săptămâni în urma, conform eco aveam numai 6s1z și 4.2 mm.

 

Săptămâna viitoare hotărâm ce test facem. Nu vreau bitest, am nevoie de certitudini nu statistici. Voi avea de ales intre Nifty, Harmony și Panorama.

Mda... Apoi a spus ca este posibil sa am nevoie de cerclaj.. peste o lună jumate, cam așa. 



#76
LaRa75

LaRa75

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 07 septembrie 2015 - 22:26

Mi-a mai zis ceva... O să iau Progestan - ul ăsta nesuferit pana nasc. De cand am aflat de sarcina, adica inainte de 4 saptamani, mi-au prescris Progestan 200, de trei ori pe zi. Începând de mâine nu îl voi mai lua oral. Este mai eficient dacă se introduce ca un ovul. ÎN plus, nu provoacă somn.

 

Mi-a recomandat lapte si migdale, zilnic... Lapte inteleg, dar migdale de ce? Am sa google - esc sa văd care-i treaba cu migdalele astea.

 

A... Şi aspirina am primit... plus ceva pentru subțierea sângelui. Preventiv cică. Anyway, asta e. 



#77
comynaa

comynaa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 628 mesaje

Postat 08 septembrie 2015 - 09:37

La multi ani tuturor ce isi serbeaza ziua de nastere!!!!!

Azi mergem la doctor si ne rugam la Sf Maria sa fie totul in regula!!!



#78
alessandra14

alessandra14

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 298 mesaje

Postat 08 septembrie 2015 - 12:33

buna fetelor! si eu am aflat de curand ca voi avea un bebe.....dupa calcule as fi - 5 saptamani si 2 zile (de la ultima menstruatie). credeti ce la ecografia abdominala se vede bebe?

aseara am avut niste crampe, m-am speriat...dar v-am citit si pe voi si niste articole si m-am mai linistit.

numai bine tuturor si multumesc! [flo2]



#79
BCO78

BCO78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 724 mesaje

Postat 08 septembrie 2015 - 12:41

Bine ai venit, Alessandra! La o eco transvaginala s-ar vedea sacul gestational insa pentru mai multe info, daca ai rabdare, poti sa mai astepti inca vreo cateva zile pana mergi la eco.

 

M-am interesat si eu de Panorama, Harmony, Nifty. Se lucreaza toate in RO si au preturi intre 2700 si 4000 lei. Am inteles ca nu cuprind toate acelasi lucru. Panorama cu microdeletii e cel mai complet iar Nifty cel mai restrans.

 

Si eu voi face Panorama dar inca nu am decis daca il fac la Regina Maria sau Medlife.



#80
LaRa75

LaRa75

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 08 septembrie 2015 - 18:04

Alessandra, bine ai venit! La mine, la 4 saptamani și 3 zile, cu un Hcg de 325 nu S-a văzut decât o îngroșare semnificativa a pereților uterini. La fix 5 săptămâni,  cu Hcg 990 au observat sacul, dar pe bebe încă nu... Si toate astea numai cu eco transvaginala, ca eco normala nu vede ioc. Apoi, la 6 săptămâni și o zi, am văzut inclusiv inimioara, cu eco abdominal.

Crampele, oh da.... In momentul ăla poți sa juri ca ti-a venit ciclul, atat de asemănătoare sunt. Stânga, dreapta, centru, apar oriunde. În centru, din cauza uterului care se mărește.,  iar în stânga sau dreapta din cauza ovarelor. Uneori sunt ca niște înțepături, însă nu țin mult.

 

BCO, și eu tot Panorama aș face, însă nu am reușit sa-l conving pe soț. Ar accepta Nifty, ca deh, ăsta e cel mai ieftin. Săracul, a ajuns la asa un nivel încât crede ca toți bani și toate eforturile pentru a avea bebe sunt ... degeaba. Are dreptate: in 20 de ani, cu 10 sarcini am cheltuit cât 10 garsoniere.

Însă... îl păcălesc eu şi de data asta :))) I hope so.





Etichetat si cu mamici, gravide, sarcina, aprilie, 2016

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -