Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Mamici de Aprilie 2016 (Buburuze de Aprilie 2016)

mamici gravide sarcina aprilie 2016

1262 raspunsuri la acest subiect

#51
Ale2114

Ale2114

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 29 august 2015 - 20:19

Salut Alyna, da, am facut analize, cu trimitere de la gine si medicul de familie. Nu stiu sa iti spun exact ce, sunt destul de multe ( sange, urina, hiv etc ) si ieri am facut Torch. Dar daca mergi la ginecolog ar trebui sa iti zica el ce analize sa faci. Nici eu nu imi inchipuiam ca sunt atatea, nu am mers in viata mea atata la medic, dar e bine, pentru ingerasul meu fac orice;). Sanatate si bun venit in lumea mamicilor de buburuze



#52
LaRa75

LaRa75

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 29 august 2015 - 23:49

Laura, da... Pe mine mă doare în dreapta și se lasă pe picior. Uneori simt durerea și în stânga,  ba chiar și central. Nu știu la tine cum este însă eu abia aștept sa scap. As accepta sa nasc de 9 ori în loc sa fiu însărcinată 9 luni. E ca o boală cronică, o agonie. Spatele mă doare, de vărsat vărs zilnic, totul în jurul meu se învârte. Nici măcar nu mă pot odihni... Visez numai tâmpenii și am parte de N-şpe mii de vise pe noapte. Plâng din te miri ce, mă supăr pe nimicuri și uite-asa... Nu-mi mai suport soțul, am impresia ca miroase ciudat... În fine! Organismul meu e praf dupa 10 sarcini, iar mental sunt varză. 



#53
Ale2114

Ale2114

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 30 august 2015 - 06:23

Dap fetelor si eu am durerile respective. Nu sunt groaznice, cele din timpul menstruatiei erau mult mai urate, dar exista. Plus ca de unde eram o persoana cu n sarcini de indeplinit si ca o sfarleaza, acum daca trag un pic mai tare simt ca nu fac fata. Partea cu varsatul din fericire nu am avut-o decat vreo doua zile, dar a fost groaznica, va doresc sa scapati si voi cat mai repede de ea. Mie imi e greata, nu pot sa mananc mult, dar imi e foame tot timpul si senzatia e frustranta. Ieri am fost la restaurantul chinezesc si desi ma durea stomacul, deabia am reusit sa mananc un sfert de portie, iar de desertul la care ma gandesc de doi ani nici nu am vrut sa aud;)). Andrei a spus ca nu ma mai scoate in oras ca il fac de rusine: ba mi rau, ba nu mananc( primul episod de greata la un rest l-am manifestat, dupa niste hamsii foarte poftite si ele, mai mult am fost la baie decat la masa). Ei ce sa facem, e o perioada mai dificila, eu am auzit ca exista sanse sa ne simtim mai bine dupa ce il simitim pe bebe, ceea ce eu una deabia astept, sa imi dea de veste ca e ok si prin metode mai placute:)).



#54
LaRa75

LaRa75

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 30 august 2015 - 07:58

Mă bate gândul să fac Testul Nifty... Asta ca să nu pierd timpul cu bitestul & Co şi sa aflu .... statistici in loc de certitudini. Aici in Turcia costa aproximativ 500 euro și se poate face începând cu săptămâna 8, însă ests recomandat pentru 11. Din sângele mamei se verifica adn-ul bebe și se poate afla dacă exista anomalii fetale, sexul micutului etc. Sângele este trimis in America iar rezultatul vine în 10 zile.



#55
BCO78

BCO78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 724 mesaje

Postat 30 august 2015 - 17:44

Si in Romania se face de vreo 2 ani testul din sangele matern pt aneuploidii fetale, presupun ca e acelasi de care vorbesti tu... Aici este putin mai scump, cred ca e vreo 800-1000 euro.



#56
comynaa

comynaa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 628 mesaje

Postat 31 august 2015 - 13:19

Buna fetelor!!!

Bogdana acuma ma tin eu dupa tine dupa ce sunt cu moralul la pamant , de atatea cosmaruri.

Eu am scris printre primele 2 pagini dar ma prezint din nou pentru mamele noi> Ma numesc Cosmina si sunt insarcinata dupa 3 Fiv-uri in 8 saptamani si 4-5 zile. DPN 7 Aprilie.

Am greturi foarte usoare si doar dureri de cap si oboseala, in rest foarte multe cosmaruri si ganduri negre de care nu pot scapa.

Imi doresc din suflet sa ajungem cu bine in Aprilie sa ne strangem buburuzele in brate....



#57
BCO78

BCO78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 724 mesaje

Postat 31 august 2015 - 15:37

Cosmina, de asta ma duc eu asa des la doctor. 10 zile e maximum cat reusesc sa imi tin moralul pe linia de plutire dupa care tb sa il vad pe bebe pe eco. Eu mi-am ales special o doctorita renumita oarecum ca sufla si in inghetata, nu doar in iaurt si de asta ma cheama asa des. 



#58
LaRa75

LaRa75

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 31 august 2015 - 18:25

Și cum scăpăm de gândurile astea rele? Că numai bine nu fac... Eu citesc toate tâmpeniile, în toate limbile pe care le știu. Aproape am chiorit, ca mă uit doar de pe telefon sau tabletă. Am văzut ca exista un aparat cu care putem asculta de acasă bătăile inimii, dar cred ca e pentru mai încolo, probabil după 4 luni. Citesc fel de fel de aiureli, apoi le visez și simt cum o iau razna. Mai avem puțin și ne luam doctoratul :) Ce sa facem, cum am putea să scăpăm de stresul asta? Și timpul ăsta handicapat avanseaza precum melcul. Am impresia ca a trecut un veac de când am aflat ca sunt însărcinată... Pe naiba... Ne dorim copilașii ăștia atât de mult încât tremurăm din orice. DAAAAR, și după ce nasc, pfoaleu mamă, apai să îndrăznească cineva să-mi supere buburuza... Mama zmeilor mă fac la cât am suferit....

Offf.... Hormonii ăștia, bata-i să-i bata. Vorbesc... vorbe.



#59
new_life

new_life

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.819 mesaje

Postat 31 august 2015 - 19:41

Bună mămici!

Am crezut inițial ca voi fi mămică de martie 2016, dar după măsurători se pare ca voi fi mămică de aprilie, așa ca mă alătur și eu grupului vostru.

Am dpn 11 aprilie și mai am un băiețel de 1 an și 5 luni. Mâine fac și eu analizele și va trebui sa repet torchul chiar dacă l-am făcut și la prima sarcina.



#60
BCO78

BCO78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 724 mesaje

Postat 31 august 2015 - 20:28

Bine ai venit, New life si sarcina usoara!

 

Ce ma bucur ca avem printre noi si cate o mamica cu experienta! Poate ne mai calmeaza si pe noi, stresatele la prima sarcina :)





Etichetat si cu mamici, gravide, sarcina, aprilie, 2016

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -