Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Mamici de Aprilie 2016 (Buburuze de Aprilie 2016)

mamici gravide sarcina aprilie 2016

1262 raspunsuri la acest subiect

#21
lauragur

lauragur

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 25 august 2015 - 20:36

 Buna, mamicilor si felicitari tuturor pentru reusita...am.si eu aproape sapte saptamani si inca mai sunt cu inima stransa..astept sa trecem de perioada asta mai critica si sa ne bucuram cu adevarat de ce se intampla !! Am vazut ca majoritatea ati scris data probabila a nasterii..la noi, se pare, ca va fi 13.aprilie !!!! Sa fie cu noroc !!!



#22
Ale2114

Ale2114

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 25 august 2015 - 20:37

Practic organismul meu imi ataca tiroida. Boala se numeste hasimoto. E ereditara. Tratamentul e  euthyrox, care suplimenteza hormonii ce nu i produce tiroida mea. Probabil ca pot naturist sa suplimentez hormonii pe alta parte,  dar nu pot sa imi opresc sistemul imunitar sa o atace pe tanti tiroida. Bine ca am aflat si nu a apucat sa afecteze copilul si sub tratatament e ok. Adica cel putin asta mi-a spus si cam asta reiese din ce citesc. Am gasit vreo doua cazuri care s-ar fi tratat natural dar o sa ma interesez dupa ce trece sarcina, deoarece deocamdata nu vreau sa afectez in vreun fel bebicu.



#23
anaxena

anaxena

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.681 mesaje

Postat 25 august 2015 - 20:41

Bună seara

Am fost și eu ieri la doctor. .Avem 5 săptămâni și totul este bine.

Abia aștept să îi aud și eu inimioara. 



#24
LaRa75

LaRa75

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 25 august 2015 - 22:48

Tot 13 aprilie e şi la mine. Să vedem acum, deși miercuri -mâine- ar fi trebuit să am 7 săptămâni, eco zicea ieri că am 6 week 1 day. După socotelile mele, lipsesc 4-5 zile și cred că am ovulat târziu.

Am citit undeva ca eco făcută în primele 3 luni are marja eroare de +\- 2 zile și ca este cea mai sigura în stabilirea săptămânilor. Cele făcute în ultimele 3 luni au marja mai mare de eroare.

 

 

Felicitări și ție, Lauragur! Așa este, suntem în perioada critică și ne temem să ne bucurăm. Dar este bine ca ne avem una pe alta și ne putem încuraja. 

 



#25
LaRa75

LaRa75

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 25 august 2015 - 23:07

Hmm... Hasimoto? Ce chestie!

Îmi pare rău că o să fie nevoie de tratament, însă tu pari o fată dezghețata și sunt sigură că ai sa găsești cea mai buna soluție posibilă. Spui că este ereditară, asta înseamnă oare că o transmiți și tu mai departe și că rămâne inactiva până apare factorul declanșator? La ai tăi a apărut factorul declanșator sau tu ai fost prima ghinionista?



#26
LaRa75

LaRa75

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 25 august 2015 - 23:10

Anaxena, eu am uitat să cer sonor. M-am blocat, habar nu am cum de nu am cerut sa aud. Doar am văzut pe monitor cum pâlpâie inimioara. Acum mă oftic de mor. Ata ete... 



#27
Ale2114

Ale2114

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 26 august 2015 - 06:31

Buna dimineata, da Lara, din pacate exista riscul de a o transmite mai departe. Nu stiu de ai mei, mama e intradevar foarte slaba;, dar nu vrea sa isi faca analize, iar tata nu mai e,asa ca nu stiu. E ironic, pe mine ma stresa soacra pentru animalele de companie, ( am o chinchilla si o broscuta ) si uite ca pot fi si alte lucruri care nu tin de noi. Asta este, bine ca bb e bine pana acum si voi lua tratatament, ca nu i mare branza, faza cu permanent nu imi suna bine, da o sa mai vedem. Sa ne bucuram impreuna de minunile noastre, nici eu nu i am auzit inimioara, poate data viitoare;). Ma bucur ca l_am vazut si e bine dezvoltat. Cel mai important e sa fie sanatos si asta e prioritatea numarul 1 pentru mine.



#28
lauragur

lauragur

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 26 august 2015 - 07:16

Eu azi implinesc sapte saptamani, cu siguranta...data inseminarii fiind 20 iulie..deci, lara, daca e si la tine la fel..data probabila a nasterii va fi 13 aprilie...azi, in sfarsit, desi nu era programat, merg sa l aud, sa l vad....sa stiu ca totul e bine...nu stiu daca e normal..dar am avut o foarte usoara scurgere maronie..asa ca..merg sa vad ce se intampla..daca vi s a intamplat si voua, mi ar prinde bine niste incurajari...sa speram ca totul e bine pentru toate mamicile !!!



#29
BCO78

BCO78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 724 mesaje

Postat 26 august 2015 - 11:27

Lara nu te stresa cu tiroida. Eu zic sa iei acum euthyroxul ca sa fii sigura ca nu ai probleme cu sarcina si vezi tu dupa ce nasti ce este de facut mai departe. Euthyroxul nu are efecte adverse, nu produce probleme in sarcina deci nu ai de ce sa iti faci griji. E o pastila pe care o sa o inghiti dimineata la prima ora si gata.

 

Mie nu mi-a fost preabine zilele astea, alaltaieri am vomat jumatate de zi si de noapte, ieri dimineata, pe fondul deshidratarii am lesinat in baie. Abia m-am pus ieri pe picioare cu o perfuzie....



#30
LaRa75

LaRa75

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 26 august 2015 - 14:34

Bine zici, Ale... Să ne bucurăm împreună de minunile noastre! 

 

Laura, nu trebuie sa-ti faci griji. Scurgerile sunt normale dacă apar sub formă de pete maro, roz, bej, gălbui. Insa medicul trebuie sa știe ca sa verifice ecografic dacă exista sau nu anumite riscuri. 

 

Grav este atunci când cantitatea depășește o lingură, apar dureri puternice, iar culoarea este roșu aprins. 

 

BCO draga mea, Ale este cu tiroida...

Eu sunt cu altele: miom, chist, 10 sarcini pierdute etc. În plus, mai am și 40 de ani. Dar nu-i bai :)

 

Îmi pare rău că ai avut nevoie de perfuzie. Trebuie sa avem grijă de noi, chiar dacă nu mâncăm la lichide nu avem voie sa renunțăm. Apa, ciorbe, supe, limonada,  suc portocale, lapte etc sunt ok dacă nu poți mânca. Încearcă sa nu te deshidratezi. Eu vărs cel puțin o dată pe zi. Dar beau lichide la greu, orice ar fi minim 3 litri.

 

Și încă ceva... Gravidutele nu prea mai simt frigul. Cel puțin nu ca înainte. Trebuie sa avem grija cu vremea asta înșelătoare, o răceală este ultimul lucru de care avem nevoie.





Etichetat si cu mamici, gravide, sarcina, aprilie, 2016

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -