Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lucruri neplacute din calatorii/Safety tips - deschis de pacino


48 raspunsuri la acest subiect

#1
pacino

pacino

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 30 iulie 2015 - 12:31

Plec cu copiii la Barcelona,grup organizat cu ghid dar totusi...mi-e putin frica pentru ca am auzit atatea despre hotii de acolo,in special pe Rambla.

 

Hai sa povestim si experientele mai putin placute din calatorii,la ce sa fim atenti in functie de tara etc.Am citit multe bloguri cu diverse sfaturi.Cel mai des sfat intalnit era sa nu pastram banii/pasapoartele intr-un rucsac pe spate si sa incercam sa nu aratam ca turisti,sa ne integram cumva in peisaj prin felul de a ne imbraca,sa stim cateva lucruri in limba respectiva.

 

Deci experiente mai putin placute sau haioase din calatorii?Lucruri la care nu v-ati gandit cand ati plecat de acasa?

 

 

Si ca sa inchei haios,am citit despre mai multi turisti care,ca sa fenteze hotii de buzunare,isi puneau un portofel gol in buzunarul din spate cu un biletel cu smiley sau HAHAHA GOTCHA!Imi si imaginez mutra hotilor!



#2
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 30 iulie 2015 - 13:07

Barcelona ... ce frumos! M-am indragostit de orasul asta. Maine m-as muta.

 

Noi am fost tot cu copii si am inchiriat un apartament la 2 case de Rambla, deci toata ziua treceam pe acolo. Presupun ca te referi la vanzatorii ambulati de tot soiul de prostii - da, sunt agasanti. Evident ca sut si hoti dar cred ca in toate zonele cu aglomeratie turistica, in marile orase ale lumii vor fi hoti de buzunare. Evitati sa cumparati de la ei. Vor imbia copiii cu flecustete iar voi ii ignorati si treceti mai departe. Fiind in excursie organizata nu stiu daca aveti si zile/ perioade in care sa "bantuiti" singuri.

 

Pentru acte/bani sotul meu foloseste o "burtiera". Sunt niste gentute pe curea care se pune in talie. Peste chestia asta trage partea de jos a camasii/tricoului si e mai protejata. In rucsac caram jacheta de fas, sticla de apa si merindea.

 

Un sfat? Evitati sa intrati in vorba cu vanzatorii ambulanti de fleacuri, indiferent in ce oras. Sunt f agresivi in a vinde. Unii fac tot felul de demonstratii si cat turistii casca ochii se mai opereaza buzunarele.

 

Distractie maxima!



#3
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.225 mesaje

Postat 30 iulie 2015 - 13:12

Cumnatul si familia au venit in uk. Dupa controlul vamal s-au dus sa-si ia bagajele, el era cu ochii pe roata aia de cauciuc, si hotii i-au luat portofelul cu buletinele (al lui si a lui si a lui fi-su), canetul de conducere si toti banii £700, din geanta pe care o avea pusa in diagonala pe el. Atent la bagaje, mai ales ca sosisera cu rotile si minerele sparte, nu a simtit ca cineva il opereaza . Deci ca o regula, cine se ocupa de bagaje, sa fie supravegheat de alt membru alt familiei, sau daca te ocupi de bagaje nu tii si banii si actele, sau cel mai bine, fiecare cu actele lui, iar banii impartiti intre membrii familiei, nu toti intr-un singur loc.



#4
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.225 mesaje

Postat 30 iulie 2015 - 13:16

Cind am fost in Barcelona nu m-a agasat nimeni cu nimic, erau niste tiganci care vindeau batice putin cam insistente,  dar nu a incercat nimeni sa ma fure.



#5
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 30 iulie 2015 - 14:04

Pai, pasapoartele nu aveti de ce sa le tineti cu voi. Mai bine dati 10 euro al hotel si le lasati in safe sau chiar in camera.

 

De aratat ca localnicii nu veti arata, oricat incercati, ca hotii sunt versati in depistarea turistilor. Si eu zic la fel: nu va opriti la vanzatorii ambulanti sau daca vreti sa cumparati ceva, faceti-o cu atentie. Evitati aglomeratiile, de ex daca e un ciorchine de oameni care admira un dansator stradal, la metrou etc ptr ca se poate fura usor daca se impinge in tine Puncte fierbinti mai sunt si coada de la Sagrada Familia (se pot lua bilete online si scapati de asteptare) si parcul Guell- acolo atentie cand stati pe banci cine sta langa voi. 

 

Am impresia ca noi am facut asa: avem cate 5-10 euro fiecare in diverse buzunare/ poseta/ borseta ca sa minimizam pierderea si sotul avea cardul ptr cazul ca trebuia sa platim ceva mai consistent. Restul banilor, alte carduri si pasapoartele erau in safe la hotel. Daca va trebe pe undeva pasaport (de ex sa dovediti ca un copil are sub 12 ani) faceti copii dinainte si le luati pe alea cu voi.



#6
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 30 iulie 2015 - 14:07

Neplacut, mai ales cu copil caruia ii e foame dupa tine, este ca unele restaurante/ terase inchid intre 14 si 17 si nu ai ce manca. Am patit asa in Portugalia si in Spania, in zone turistice. 

 

La Barcelona nu retin daca am avut problema asta, ca eram fara copil si nu ne presa sa mancam pranzul al o ora anume.



#7
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 30 iulie 2015 - 16:07

In Italia am dat peste benzinarii unde erau pompe la care te serveai tu singur sau la care venea un domn si iti facea plinul. La domn costa litrul de benzina 1.7 iar dincolo 1,4 . Deci daca faci plinul platesti cam mult. Noi ne am dat seama ca se plateste abia cand am plecat : )).

 

 

Tot in Italia se plateste coperto la restaurante, de la 1,5 euro in sus...de persoana!!! E un fel de plata pt ca iti pune masa. 

Pe langa aata e dragut daca lasi si bacsis.



#8
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 30 iulie 2015 - 16:09

Pacino, si noi plecam la Barcelona in vara asta, de pe 14 pe 19/08. Voi?



#9
pacino

pacino

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 31 iulie 2015 - 12:43

Noi plecam maine,abia astept.Wow sa ti se fure banii cand iei bagajele,hotii astia sunt foarte abili.

 

Am mai citit ca in Paris te opresc sa semnezi chipurile niste petitii sau sunt copiii de tigani care te inconjoara cica sa se joace cu tine si la final constati ca nu mai ai portofel.



#10
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 31 iulie 2015 - 16:46

La Florenta al meu facea poze, eu il supravegheam ca avea ditamai rucsacul in spate. A incercat un tzigan sa-l opereze dar l-am dat de gol. Deci cel mai important sfat ar fi: super atentie la bagajul cel mai important.
La Milano prietenilor nostri tot la banda de bagaje din aeroport le-a fost furata geanta foto-video din cosul in care se pregateau sa puna bagajul mare. Mi se pare incredibil, mai ales ca s-a intamplat in zona din aeroport unde ajung cei care au avut bilet de avion si in plus e supravegheata video. Si totusi, la mai mult de un an distanta, administratia aeroportului tot nu are nici un raspuns.

Tot in Italia mi s-a parut incredibil ca dupa ora 1 nu gasesti nimic deschis sa-ti iei o sticla de apa ... crima a fost. Deci, mai ales daca esti cu copii dupa tine, sa ai ceva de rezerva in geanta.

In Franta nu am putut folosi card de credit care nu era embosat pentru inchiriatul masinii. Super mega enervant, pentru ca eu aveam card embosat dar nu am carnet, si sotul avea carnet dar card ne-embosat. Nu am putut inchiria masina.

Tot in Franta, trebe sa ti sa faca foame cand sunt bucatariile deschise daca vrei sa mananci la restaurant. Cel putin pe Valea Loarei, pe cand eram in circuit de la un castel la altul si ne vanturam prin zona relativ rurala sau cu mici orasele ... daca nu nimeream la ora la care se putea manca faceam foamea. Asa ca iar .. o sticla de apa si niste biscuiti nu strica sa ai la tine.

In Germania am avut probleme in a plati chiar si la supermarket cu card de credit. Mai ales in orase/orasele mai mici si mai din interiorul tarii.


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Primul consult È™i primele emoÈ›ii

    CatiCatut
    - Astăzi, 06:25

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Ieri, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - mar 28 2024 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - mar 28 2024 20:46

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -