Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Poziții de alăptare – cum este mai bine?


7 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 31 iulie 2015 - 09:54

Saptamana viitoare este "Saptamana Internationala a alaptarii" http://worldbreastfeedingweek.org/

De aceea, ne-am gandit sa inauguram discutiile pe acest forum nou cu o discutie pe tema pozitiilor de alaptare.

 

Uite care sunt cele mai recomandate poziții pentru alăptare. (Sursa aici)

Voi ce pozitii ati folosit? Ati avut o pozitie speciala care v-a ajutat foarte mult? Ce sfaturi puteti sa ne dati?

 

Poziția culcat lateral

poza-04-300x300.jpg
Mama este culcată lateral, brațul de jos este îndoit. Copilul stă cu capul în curbura brațului, cu burtica spre mămică (nu pe spate, căci s-ar putea îneca foarte ușor). Această poziție este recomandată pentru alăptarea nocturnă și după ce ai prins ceva experiență, căci manevrarea bebelușului poate fi dificilă.

 

 

 

 

Poziția leagăn

poza-06-300x300.jpg

Mama stă șezând (cât mai comod), cu spatele sprijinit, copilul stă în curbura brațului ei. Dacă alăptează la sânul drept, mama pune mâna dreaptă sub bebeluș, ținându-l în brațe ca într-un leagăn. În același mod se procedează atunci când se schimbă sânul. Pentru ca mama să nu susțină întreaga greutate a copilului și pentru a-l apropia pe cel mic de sân (astfel încât să nu se aplece mama), se poate așeza o pernă sub copil.

 

 

 

 

Poziţia minge de fotbal

poza-08-300x300.jpg

Pentru copiii prematuri, la alăptarea simultană a gemenilor, pentru femeile cu pieptul mare sau cu mameloanele plate se recomandtă poziția minge de fotbal. Mama stă într-un cot, în poziție semi-verticală. Cu antebrațul susține braţul bebeluşului și spatele (se recomandă plasarea unei perne mari sub bebeluș), iar degetele de la aceeaşi mână susţin căpşorul şi gâtul copilului. Picioruşele sugarului sunt de-a lungul şoldului mamei.

 

 

 

 

Poziţia dansatorului

poza-09-300x300.jpg

Copilul este culcat pe antebraţul mamei (susţinut de pernă), mâna sprijină sânul pe aceeaşi parte. Copilul suge din sânul opus mâinii care îl ţine. Această poziţie este potrivită pentru alternarea sânilor la acelaşi alăptat, deoarece nu trebuie schimbat modul de ţinere a copilului, iar mama are sub control şi mişcările căpşorului copilului. Această poziţie este folosită la alăptarea copiilor prematuri sau care au dificultăţi la apucarea sânului.

 

 

 

 

Poziţia verticală (ridicată)

poza-10-300x300.jpg
Poziţia este adecvată pentru copiii cu bărbie mică şi pentru copiii prematuri sau în cazul în care mama are prea mult lapte și există riscul ca sugarul să se înece. Mama stă cu spatele sprijinit pe o pernă în zona lombară și aduce sugarul la piept, dar capul sugarului trebuie să stea într-o parte, pentru a avea o nară liberă, să poată respira. Capul copilului să stea în linie dreaptă (cap şi corp), iar braţul mamei va susţine capul copilului pe partea sânului alăptat.

 

 



#2
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 31 iulie 2015 - 09:58

Dupa un seminar despre Sarcina si nutritia in sarcina de mare succes (au participat peste 100 de persoane) Desprecopii.com organizeaza impreuna cu Parenting Ads un nou seminar, folosind aceeasi reteta "castigatoare": invitati speciali, informatie de calitate, concursuri, tombole, cadouri, socializare.

 

NU RATA SEMINARUL DE ALAPTARE EXCLUSIVA (locurile sunt limitate, deci grabeste-te cu inscrierea)

 

Cand: 5 August

Unde: Bucuresti, Jubile The Ballroom, DECEBAL, Soseaua Mihai Bravu nr. 223, Bucurest

Ora: 18.00

 

post-124974-0-85191600-1437943994_thumb.



#3
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 31 iulie 2015 - 10:34

Eu am hiperlactatie si folosesc pozitia culcat lateral dar perfect intinsa (doar o perna mica sub capul meu). 

 

Pozitia vertcala nu am reusit sa o pun in practica, asa ca luptam contra gravitatiei alfel: din pozitia leagan ma las incet incet pe spate pana bebe ajunge cu caputul la un nivel mai sus  decat al sanului.



#4
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 31 iulie 2015 - 10:46

Ioana, si eu am hiperlactatie (cu toate ca bebe este maricel), nu imi simt sanii grei dar exista mereu acel jet (a existat de la bun inceput si nu m-a parasit nici pana astazi) si trebuie sa am mereu un prosopel langa mine.

Pozitia care m-a ajutat pe mine cel mai mult e leagan, al fel. Uneori mai sta in fundulet si suge dar aceasta e preferata lui, si comoda de altfel... :))



#5
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 31 iulie 2015 - 11:38

eu am folosit la fiicamea toate pozitiile prezentate. dar cel mai bine ne-am inteles in primele zile cu pozitia culcat iar apoi cu pozitia leagan. cand era mai mare isi alegea singura pozitia [:D]

la cel de-al doilea copil sper sa pot alapta din nou cu succes, indiferent de pozitie.



#6
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 31 iulie 2015 - 11:48

Silvi bafta! [flo]



#7
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 31 iulie 2015 - 11:49

Anda, eu speram la a doua sa scap: am baut ceai de lactatie doar in spital 3 zile si credeam ca o sa vina laptele mai rezonabil, dar...



#8
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 04 august 2015 - 09:53

Cantitatea de lapte matern este legata de frecventa meselor bebelusului, fara indoiala. Cu cat se va hrani mai des si mai mult, cu atat se va produce mai mult lapte. Daca un bebelus suge mai rar, cantitatea de lapte va scadea. De aceea, alaptarea la cerere este modul ideal ca productia de lapte matern sa se sincronizeze cu nevoile bebelusului. Despre beneficiile alaptarii poti citi aici http://goo.gl/vKhnFB iar pentru informatii suplimentare te asteptam pe 5 august la SEMINARUL DE ALAPTAREA EXCLUSIVA - http://goo.gl/puHq1B

 

11046788_814192738688457_756510643611037




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -