Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 4 voturi

Disputa cardurilor


554 raspunsuri la acest subiect

#1
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 02 august 2015 - 13:39

Bufle si in Germania este la fel carte de debit cu pin,carte de credit cu semnatura.

Ah, ok atunci ...inteleg atunci ca foarte multa lume foloseste debit cardul de s-a discutat atat despre pin-ul asta ??? 

 

...ca deschid acum alta cutie cu viermi  [:)]  ...de ce folositi debit cardul in loc de credit ?

Eu in 15 ani de America nu am folosit o data debit cardul ...tocmai pentru ca nu vreau sa las "urme" despre banii mei personali. Folosesc numai credit cardul si platesc la sfarsitul lunii in full, fara dobanda ...daca undeva, pe undeva e piratat cardul ala (si mi s-a intamplat) atunci banca se ocupa si nu pierd eu nici un ban. Am mai povestit ca m-a sunat odata banca, eu eram cu copilul in spital, cardul la mine in portofel si cineva cumpara benzina prin alt stat ...cine stie de unde aveau numarul cardului. 



#2
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 02 august 2015 - 13:43

 Hm. Poate ca stiu ca ai vard american si de aceea nu iti cer pin:). Cardul meu de credit merge cu pin, cu exceptia tap. Dar cand am fost in ny pe credit card de usd nu cereau pin.

 

Intr-adevar sunt diferente mari. Anul trecut cand au venit socrii in vizita isi lusera nu stiu ce carduri ziceau ei cele mai tari in parcare cu care calatoreau prin europa si aici unele magazine pur si simplu nu le acceptau.

Soro, esti de coma ...dar ce crezi ca pe cardul meu scrie "card american VISA, fara pin please "  [:)]

 

Madgandesc acum ca poate cardul tau merge cu pin pentru ca ti-ai pus pin si daca il setezi, ti-l cere ...eu am fost acolo in zona ta, la Kitchiner si Burlington si nu mi-a cerut nici un pin.



#3
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 02 august 2015 - 13:46

Pentru ca prin debit card folosesti banii tai proprii personali din cont,prin credit card...nu.

 

Stii tu ca noi europenii,de fapt nemtii avem alta gindire cu privire la bani.

 

edit Debit cardul cred ca-l pot folosi in Europa doar in tari vecine,stiu sigur ca in Olanda,Elvetia il pot folosi,restul doar credit card.


Editat de andacos, 02 august 2015 - 13:48 .


#4
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 02 august 2015 - 13:47

 

Intr-adevar sunt diferente mari. Anul trecut cand au venit socrii in vizita isi lusera nu stiu ce carduri ziceau ei cele mai tari in parcare cu care calatoreau prin europa si aici unele magazine pur si simplu nu le acceptau.

Pentru ca nu erau VISA sau Master ...astea sunt acceptate peste tot.

 

Musafirul meu de anul asta a venit cu card Master din Romania (de debit fireste) si a platit peste tot cu el ...dar a ramas neplacut surprins si panicat ca nu ii cerea nimeni pin-ul  [:)]

Cand l-am intrebat cu ce plateste pe ebay, a zis ca tot cu cardul ala si nu avea nici o problema ca il dadea fara pin.



#5
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 02 august 2015 - 13:51

Buflea,la noi nu se plateste "dobinda"daca faci plati prin credit card,insa anual platesti o suma (35 euro -parca-la Master card de ex.la banca mea)pentru folosirea cardului .



#6
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 02 august 2015 - 13:51

Pentru ca prin debit card folosesti banii tai prorpii personali din cont,prin credit card...nu.

 

Stii tu ca noi europenii,de fpat nemtii avem alta gindire cu privire la bani.

Mda ...adica in loc sa plec cu banii bancii si sa nu ma mai strezez cu pin, cu 4 numere, cu 6 numere, mi-l fura ...etc ...mai bine plec cu direct cu banii mei personali ca sa stau cu grija.

 

Cardul de credit se poate plati la sfarsit de luna in full, fara dobanda ...si e ca si cum in luna respectiva ai folosit debit cardul ...doar ca lasi un timp ca sa verifici fiecare suma de pe card si sa reclami daca ceva este fraudat sau nu.



#7
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 02 august 2015 - 13:52

 

 

Cardul de credit se poate plati la sfarsit de luna in full, fara dobanda ...si e ca si cum in luna respectiva ai folosit debit cardul ...doar ca lasi un timp ca sa verifici fiecare suma de pe card si sa reclami daca ceva este fraudat sau nu.

La noi nu este asa...platile prin credit cad se iau din cont intr-un interval de maximum 30 de zile.

 

edit Am citi aiurea,am inteles ca la sfirsit de an...deci e la fel.Doar ca noi nu suntem pentru credite bancare -sa spun asa,pentru cumparaturi .


Editat de andacos, 02 august 2015 - 13:53 .


#8
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 02 august 2015 - 13:55

Buflea,la noi nu se plateste "dobinda"daca faci plati prin credit card,insa anual platesti o suma (35 euro -parca-la Master card de ex.la banca mea)pentru folosirea cardului .

Esti sigura ca suma asta se plateste la CREDIT si nu cumva la DEBIT ???

 

La debit, se plateste administrarea contului personal ...la credit, cumparatorul nu plateste nimic. Ofertantul de servicii, cel care primeste platile, plateste un procent din incasari (3.5%) companiei de credit (visa, master, discover, amex). Asa e la noi ...



#9
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 02 august 2015 - 13:58

Nu ,Buflea,35 de euro este pentru folosirea Master cardului si este extras din contul curent,odata pe an.

 

Pentru cardul de debit s eia odata la 3 luni ,o anumita suma,pentru folosirea contului.

 

Uite o chestie pe care eu nu o fac niciodata in concediu,nu tin la un loc bani lichizi,card de debit si card de credit.

 

De fapt card de debit si bani lichizi,da...insa nu si mastercardul alaturi de ele.Am bani lichizi intotdeauna la mine,nu sume mari,insa sunt inca locuri unde nu poti plati cu cardul...



#10
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 02 august 2015 - 14:00

Si inca o precizare...in Germania a exista (cred ca pina anul trecut9doar VISa,Maste ;american expres ca si card de credit...acum de ceva timp,s-a introdus la unele banic(insa nu sunt banci de traditie in Germania)hibridul asta de Visa,Master de debit.Astea sunt cu pin.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Astăzi, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Astăzi, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Astăzi, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -