Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Testele cerute in gradinite , bune sau rele ?

teste gradinita analize gradinita

81 raspunsuri la acest subiect

#1
papanash

papanash

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.197 mesaje

Postat 28 iulie 2015 - 14:06

Am citit astazi un articol interesant despre testele medicale pe care le solicita gradinitele din Romania. Sunt ele necesare? Sau sunt un abuz din partea celor care in lipsa unei informari corecte, le solicita.

 

 

http://www.hotnews.r...tru-medical.htm


Editat de papanash, 28 iulie 2015 - 14:08 .


#2
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 28 iulie 2015 - 15:13

si eu cred ca sunt inutile toate hartiile si hartiutele de la doctor si aviz de revenire in comunitate si blah blah.

 

la gradi la ne mai cereau din astea la Tudor pe motiv ca "trebuie sa le aiba la dosar in caz de verificari". 

 

apoi sincer, eu inca n-am intalnit parinte care sa stie care e secunda in care copilul lui a contractat o boala infectioasa astfel incat sa se poata repezi sa-l ia de la gradi si sa salveze comunitatea de infama raceala, gripa sau ce-o mai fi.

 

pierdere de vreme timp si bani


Editat de Aqai, 28 iulie 2015 - 15:14 .


#3
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 28 iulie 2015 - 19:54

De acord cu Aqai.

 

Unele sunt inutile si isterizeaza parintii.



#4
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 28 iulie 2015 - 21:24

Brambureala din birocratia romaneasca. Daca intrebi directorii de scoala ce hartzogaraie ii trebuie pentru avize sanitare ai cate capete atatea raspunsuri, la fel si daca urmezi firul la Sanepid (sau cum s-o fi numind acuma). Problema sunt banii cheltuiti si evident reactiile isterice gen "A i-a iesit nu-s ce crocobaur, hai cu antibioticul". Pe mine una m-a omorat explicatia medicului "a venit si a cerut antibiotic, i-am dat ca daca nu-i dau eu se duce la altul care ii da ce vrea". Pai tu ce esti medic sau scrib?



#5
lalala13

lalala13

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.201 mesaje

Postat 29 iulie 2015 - 10:50

Eu consider ca sunt binevenite..si ma gandesc la viermisori, la giardia, la streptococci in gat si altele ce se pot descoperi. Eu as considera ca astfel de analiza ar trebui facute periodic, iar fiecare parinte sa anunte in momentul in care un copil are asa ceva, nu sa ii fie rusine, asta pt binele copiilor.

 

 



#6
lalala13

lalala13

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.201 mesaje

Postat 29 iulie 2015 - 10:53

Si da, pt orice crocobaur de genul streptococ se da antibiotic..nu pleaca de la sine sau cu naturiste/homeopate and stuff..si dc nu pleaca infectia din acea comunitate, iar se reinfecteaza, iar trebuie antibiotic..asta pt ca nu tratam cu seriozitate astfel de situatii.



#7
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 29 iulie 2015 - 11:15

Eu consider ca sunt binevenite..si ma gandesc la viermisori, la giardia, la streptococci in gat si altele ce se pot descoperi. Eu as considera ca astfel de analiza ar trebui facute periodic, iar fiecare parinte sa anunte in momentul in care un copil are asa ceva, nu sa ii fie rusine, asta pt binele copiilor.

Astfel de analize se cer la intrarea in gradinita. 

Ies OK. Si dupa 2 saptamani copilul x ia giardia de nu stiu unde, streptococ din parc si la nivelul comunitatii pot aparea alti copii contaminati.

Iar gradinita e multumita ca e acoperita de hartii si nimeni nu o arata cu degetul.

 

Deci ce rost au avut acele analize? Hartogarie inutila.

Despre asta era vorba in articol. 



#8
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 29 iulie 2015 - 11:21

lalala, uite

 


Cât costă analizele? Unde și cum se fac?
 
Analizele pentru intrare in colectivitate la grădi sau la școală se fac de obicei contra cost la orice laborator. Medicul de familie poate da un bilet de trimitere cu decontare de la CAS doar dacă copilul e bolnav, l-a consultat, i-a pus un diagnostic și are nevoie de investigații suplimentare. Doar că fondurile de analize gratuite ale laboratoarelor se termină de obicei repede, în câteva zile.

 


Valentin Boldea, purtător de cuvânt DSP Galaţi: "Există directori de unităţi şcolare care solicită la înscrierea copiilor în grădiniţe atât examen coproparazitologic, cât şi exudat faringian, examene pe care DSP nu le-a solicitat ca fiind analize obligatorii".

Analizele suplimentare nu sunt decontate de Casa de Asigurări de Sănătate, aşa că părinţii le obţin contra cost.

Sau: http://www.evz.ro/Su...ni-1000337.html



#9
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 29 iulie 2015 - 11:22

Si da, pt orice crocobaur de genul streptococ se da antibiotic..nu pleaca de la sine sau cu naturiste/homeopate and stuff..si dc nu pleaca infectia din acea comunitate, iar se reinfecteaza, iar trebuie antibiotic..asta pt ca nu tratam cu seriozitate astfel de situatii.

In general mai orice angina e tratata cu antibiotic. Fie ca e bacteriana, fie ca e virala.

Abia aici ar trebui sa fie obligatoriu exudatul.

 

Pentru ca este adevarat ca noi romanii dam foarte usor antibiotic si avem boli grave cu infectii bacteriene si copiii nostri au capatat rezistenta la antibiotic.

 

Prezenta steptococului la copii prescolari si scolari e ceva firesc.



#10
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 29 iulie 2015 - 11:22

 

Deci ce rost au avut acele analize? Hartogarie inutila.

 

 

Si bani. Ai parintilor.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -