Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Medicamente si medici

medicamente medici

44 raspunsuri la acest subiect

#21
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 28 iulie 2015 - 13:41

Pai te aperi simplu: te informezi! Mai rau de persoanele in varsta care nu stiu/nu se pot informa... Eu pe mama am invatat-o cum sa procedeze. Initial ii era rusine (rusinea stupida, adica cum sa ceara ea ceva mai ieftin?), dar i-a trecut :)



#22
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 28 iulie 2015 - 16:52

Iar despre medicii care prescriu anumite medicamente, am informatii ca se fac verificari in farmacii - ce medicament anume a fost prescris de compania farmaceutica si avand acele informatii - compania farmaceutica este 'draguta' cu acel medic.

 

 

Of, iarasi se incepe... :)

 

 

In primul rand ca peste tot firmele sponsorizeaza medicii la simpozioane samd. fara sa se ascunda, eu ca firma farmaceutica sunt activa la un congres despre tratamentul bolii X si imi prezint medicamentul, ofer masa, bautura, sala, de toate.

Si la noi aici la spital seful meu a fost plecat impreuna cu un medic primar de aici in alt oras la un workshop despre hernii, workshop sponsorizat de firma de la care ne cumparam plasele pt hernii.

 

Si eu in Timisoara prescriam mai mult anticonceptionalele X pt ca in oppinia mea erau mai bune, ba cred ca aveam si pix de la ei. Am mai citit pe forum pareri ae pacientilor cum ca medicul avea pix de la firma cutare si fix medicamentul ala l-a prescris.

BS.

 

se face bineinteles si asa, au fost scandaluri mai ales in SUA, dar medicii aia reprezinta minoritatea nu majoritatea.

 

La medicamentele pt protectia stomacului spre exemplu exista mai multe, cel mai uzual e Pantozol sau Omeprazol, la facultate am invatat ca cele mai bune rezultate le are Nexium, dar e si scump ca naiba.

 

Medicul bunicii mele care imi este si prieten i-a schimbat medicamentul lasand substanta activa aceeasi pt ca nu avusese experiente...reusite cu cealalta firma farmaceutica, adica a avut mai multi pacienti la care era aceeasi problema.

 

 

E foarte ok sa intrebi la farmacie sau sa intrebi medicul daca se pot lua si produsele mai ieftine, dar nu e chiar asa cum se povesteste in articol.

O firma farmaceutica nu ma obliga pe mine sa precscriu ceva, daca imi plateste congresul ma bucur, dar nu ma poate obliga sa ii ofer exclusivitate.

Si in cazul sefului meu a spus ce nu ii place la materialele lor sau daca erau prea scumpe si gata, a cumparat de la alta firma.



#23
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 28 iulie 2015 - 17:00

cam greu dupa ce te-ai dus la Las Vegas sa mai fi si independent :)



#24
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 28 iulie 2015 - 17:13

 

E clar ca se fac studii cu pacienti romani,

 

trist.

da, e foarte clar ca se fac studii cu pacienti romani. si americani, si greci, si olandezi, si rusi, si ce mai vreti voi. si e si mai clar ca nu stiti ce inseamna "se fac studii" [:)]

 

 atata timp cat un medicament e aprobat sa fie utilizat intr-o tara, asta nu inseamna studiu. a face studii e cu totul altceva.



#25
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 28 iulie 2015 - 17:35



da, e foarte clar ca se fac studii cu pacienti romani. si americani, si greci, si olandezi, si rusi, si ce mai vreti voi. si e si mai clar ca nu stiti ce inseamna "se fac studii" [:)]

 

 atata timp cat un medicament e aprobat sa fie utilizat intr-o tara, asta nu inseamna studiu. a face studii e cu totul altceva.

Si apoi ce e rau in a se face studii? Ca datorita acestor studii nu se mai moare dintr-o raceala. Datorita acestor studii aids nu mai e o boala mortala, datorita acestor studii cancerul e foarte aproape de a fi tratabil si el. Daca nu ar fi aceste studii ne-am trata cu rugaciuni si bol de cristal.


Editat de Letitia1, 28 iulie 2015 - 18:55 .


#26
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 28 iulie 2015 - 18:43

poi na, nu vezi ca unii il folosesc in sens peiorativ, fara a avea idee ce inseamna? [:-)))]



#27
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 28 iulie 2015 - 18:52

Eu Cred ca aceste studii - sau testari de medicamente trebuiesc facute cu acordul pacientului. Nu inteleg de ce ti de pare o chestie dd tavalit pe jos de ras. Pe mine m-ar deranja sa stiu ca un membru al familiei este folosit fără știinta lui la testarea unui medicament. In multe tari se fac astfel de clinical trials insa cu acordul semnat al pacientului. (Iar cel care o face primește o suma de bani de la compania farmaceutica împreuna cu absolut toate informațiile despre acel medicament nou: cu riscuri si avantaje)

 

Dar se pare ca pentru unii... Asa ceva E motiv de tăvălit pe jos de ras

Trist!

Nu ar strica un dialog civilizat si nu arogant!



#28
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 28 iulie 2015 - 18:58

Of, iarasi se incepe... :)

 

 

In primul rand ca peste tot firmele sponsorizeaza medicii la simpozioane samd. fara sa se ascunda, eu ca firma farmaceutica sunt activa la un congres despre tratamentul bolii X si imi prezint medicamentul, ofer masa, bautura, sala, de toate.

Si la noi aici la spital seful meu a fost plecat impreuna cu un medic primar de aici in alt oras la un workshop despre hernii, workshop sponsorizat de firma de la care ne cumparam plasele pt hernii.

 

Si eu in Timisoara prescriam mai mult anticonceptionalele X pt ca in oppinia mea erau mai bune, ba cred ca aveam si pix de la ei. Am mai citit pe forum pareri ae pacientilor cum ca medicul avea pix de la firma cutare si fix medicamentul ala l-a prescris.

BS.

 

se face bineinteles si asa, au fost scandaluri mai ales in SUA, dar medicii aia reprezinta minoritatea nu majoritatea.

 

La medicamentele pt protectia stomacului spre exemplu exista mai multe, cel mai uzual e Pantozol sau Omeprazol, la facultate am invatat ca cele mai bune rezultate le are Nexium, dar e si scump ca naiba.

 

Medicul bunicii mele care imi este si prieten i-a schimbat medicamentul lasand substanta activa aceeasi pt ca nu avusese experiente...reusite cu cealalta firma farmaceutica, adica a avut mai multi pacienti la care era aceeasi problema.

 

 

E foarte ok sa intrebi la farmacie sau sa intrebi medicul daca se pot lua si produsele mai ieftine, dar nu e chiar asa cum se povesteste in articol.

O firma farmaceutica nu ma obliga pe mine sa precscriu ceva, daca imi plateste congresul ma bucur, dar nu ma poate obliga sa ii ofer exclusivitate.

Si in cazul sefului meu a spus ce nu ii place la materialele lor sau daca erau prea scumpe si gata, a cumparat de la alta firma.

Xio exista o ancheta a DNA pe subiectul asta. Si Romania nu e singura tara in care au fost astfel de scandaluri, nu s-a inventat la noi treaba asta. Nu toti medicii o fac, dar asta nu inseamna ca nu exista unii care sa se bage la asa ceva. 



#29
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 28 iulie 2015 - 19:03

Mereu același denial opac ...



#30
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 28 iulie 2015 - 19:05

Redactor nu exista testari de medicamente fara stirea pacientului. E un intreg protocol pt aceste testari si e coada la citi pacienti de cancer, disperati, ar semna sa intre in trial. Totdeuna sint mai multi voluntari decit locuri. 





Etichetat si cu medicamente, medici

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -