Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce fel de parinti? Ce fel de oameni? ... sunt aceia care...


7 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 27 iulie 2015 - 07:46

Zeci de persoane au fost ucise in ultimul timp in tari africane (Somalia, Nigeria, Cameroon) in mai multe atacuri de tip sinucigas cu bomba. Deseori atacatorii sunt femei, femei tinere iar in ianuarie o fetita de 10 ani a purtat bomba si s-a aruncat in aer.

 

Ce fel de oameni sunt acestia? Putem sa-i numim oameni? Cum poti sa "echipezi" o fetita de 10 ani cu explozibil si sa o trimiti sa se arunce in aer?

 

Va recomand acest articol de pe CNN in care o fetita de 13 ani povesteste cum a fost fortata sa devina atentator. Insasi tatal ei a dat-o grupurilor islamiste pe post de carne de tun. "Am fost dusa in niste tufisuri unde erau oameni inarmati. Acestia m-au intrebat daca imi doresc sa ajung in rai. Dupa ce am raspuns, mi s-a spus ca trebuie sa merg intr-o misiune sinucigasa iar daca fug o sa ma omoare" spune fata.

 

Ce fel de parinte este acela care - in numele religiei - isi ofera fata sa fie transformata intr-o bomba care sa omoare zeci de oameni nevinovati? In unele tari, in unele familii, discutia de dimineata nu este de genul: "grabestete ca intarziem la scoala" ci "hai imbraca-te! Astazi porti centura bomba."

 

 

 

 

 



#2
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 27 iulie 2015 - 09:09

Parinte? .......



#3
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 27 iulie 2015 - 09:44

foarte greu de spus..... 



#4
miha42

miha42

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 230 mesaje

Postat 27 iulie 2015 - 11:40

În primul rând aceia nu sunt oameni, părinți în nici un caz nu-i poți numi, in al doilea rând este imposibil să gândești așa ceva, foarte greu de spus 



#5
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 27 iulie 2015 - 12:28

oameni cu creierul spalat si oameni care nu apreciaza femeile, avand in vedere ca era vorba de o fetita



#6
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 28 iulie 2015 - 07:40

Desi comparatia este cam fortata, aceeasi parere - nasoala tare, o am si despre acei oameni care refuza din motive religioase diverse tratamente medicale, transfuzii de sange, si isi lasa copiii sa moara, din niste motive absolut absurde!

 

Cei despre care e vorba in articol sunt cu creierul prea spalat, sunt prea fanatici, sau poate nu mai pot da inapoi odata intrati in randul teroristilor astora.

Si iarasi ii compar pe acesti oameni cu cei care isi casatoresc fetele de 10,11 ani cu barbat de 60 de ani. Este vreo diferenta intre ei?



#7
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 31 iulie 2015 - 17:24

Lipsa de educatie, alcoolul in excel, oameni pentru care un copil nu e o bucurie ... ci fie mana de lucru, fie o povara. Nu s-au ales cu copilul ala la usa ca l-au vrut ci pentru ca asa a iesit. Ghinion, din cand in cand sexul mai are si rezultate cu ochi.
Ti se pare mai faina mama care-si scoate copiii de la scoala ca sa-i trimita la lucru cu ziua la vecini motivand ca nu are bani dar e cu mobilu lipit de ureche? sau tatii care in lipsa sotiilor duse la munca prin alte tari isi folosesc sexual fetitele? Cred ca unele din ele ar prefera sa moara decat asa o viata ...

#8
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 01 august 2015 - 16:53

Zeci de persoane au fost ucise in ultimul timp in tari africane (Somalia, Nigeria, Cameroon) in mai multe atacuri de tip sinucigas cu bomba. Deseori atacatorii sunt femei, femei tinere iar in ianuarie o fetita de 10 ani a purtat bomba si s-a aruncat in aer.

 

Ce fel de oameni sunt acestia? Putem sa-i numim oameni? Cum poti sa "echipezi" o fetita de 10 ani cu explozibil si sa o trimiti sa se arunce in aer?

 

Va recomand acest articol de pe CNN in care o fetita de 13 ani povesteste cum a fost fortata sa devina atentator. Insasi tatal ei a dat-o grupurilor islamiste pe post de carne de tun. "Am fost dusa in niste tufisuri unde erau oameni inarmati. Acestia m-au intrebat daca imi doresc sa ajung in rai. Dupa ce am raspuns, mi s-a spus ca trebuie sa merg intr-o misiune sinucigasa iar daca fug o sa ma omoare" spune fata.

 

Ce fel de parinte este acela care - in numele religiei - isi ofera fata sa fie transformata intr-o bomba care sa omoare zeci de oameni nevinovati? In unele tari, in unele familii, discutia de dimineata nu este de genul: "grabestete ca intarziem la scoala" ci "hai imbraca-te! Astazi porti centura bomba."

eu nu inteleg de ce tu nu intelegi ca in numele "credintei" se pot intampla astfel de lucruri.   ai uitat ce s-a facut in numele religiei  ortodoxe?

 

oamenii aia chiar cred ca ii asteapta un rai dupa ce ucid pe cei care nu cred in ce cred ei!  si asa isi EDUCA copiii.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -