Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

alaptare cu greu


15 raspunsuri la acest subiect

#11
dyanaM

dyanaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 21 iulie 2015 - 16:32

Cum a zis si andaghe cel intai goleste sanii. Eu am nascut acum 4 luni si am avut niste rani groaznice dar m-am dat cu glicerina boraxata. Daca sanii sunt tari bebe nu reuseste sa traga. Nu renunta la alaptat. Poate fi mai greu la inceput dar daca te straduiesti vei vedea ca e cel mai placut sentiment.



#12
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 21 iulie 2015 - 18:15

Ai canalele infudate si laptele a venit. Bebe nu poate sa le desfunde numai sugand. Uite numarul unei asistente de obstetrica de la Filantropia- acum s-a pensionat- care mi-a desfundat mie canalele si in 2010 la prima bebica si martea trecuta [:)] . Nu o sa poti sa te mulgi singura ca doare si pompa nu face suficient vacuum ca sa desfunde. Tanti e foarte buna, iti recomand sa o suni cat de repede.

 

Dna Obogean 0722 440 458


Editat de Ioana_Pos, 21 iulie 2015 - 18:16 .


#13
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 21 iulie 2015 - 18:25

Ce spun fetele este foarte corect; odihna, dusuri caldute etc dar daca ai ajuns la mom in care sanii sunt plini si au zone tari in ei eu  zic sa treci la 'desfundat profesionist'.

 

La fiecare merge altceva, la mine spre ex nu s-au desfundat nici cu pompa manuala nici cu cealalta saptamana trecuta  [help]

 

Bafta multa!!



#14
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 21 iulie 2015 - 18:53

Multe felicitari pentru bebelus! [flo2] [flo2]

 

NU comprese reci. Detensioneaza manual, mulgand usor cu mana, nu mult, si in nici un caz cu pompa, sa nu faci supra-productie de lapte. In nici un caz nu "goli" sanul, deoarece sanul va intelege ca mesajul e sa produca mult din nou. Deci muls cate un pic, eventual sub dus caldut, sa se detensioneze un pic sanii, si pune-l pe bebe sa suga. Pompa mai buna ca gura bebelusului nu exista, deci pune bebele cat mai des la san.

 

In cateva zile se va stabiliza productia de lapte si sanul va produce exact pe nevoile bebelusului - sa nu te sperii ca nu vei mai avea sanii tari, sau senzatia de san plin, deoarece asta nu inseamna ca laptele a disparut, ci dimpotriva, ca s-a stabilizat productia de lapte si ca e produs la cerere, ca la robinet, adica atunci cand trage bebele, laptele vine. (Eu am alaptat baietelul doi ani, fetita are 1 an si 11 luni si inca o alaptez, si sani tari si plini am avut de fiecare data doar in primele 2 saptamani)

 

Nu recomand mameloanele de silicon, ele sunt bune eventual pentru mamicile care nu au sfarcurile formate, sau au mameloane ombilicate, dar altfel pot "deranja" pe bebe la supt. Daca ai ragade, verifica sa fie atasarea la san buna (bebele sa prinda nu doar sfarcul, ci si areola). Recomand cremele pe baza de lanolina, deoarece nu e nevoie sa fie sterse de pe san inainte sa pape bebele, si stat cat mai mult "cu sanii la aer", sa treaca ragadele.

 

Deci atasare buna, inainte de asta "muls" (eventual sub apa calduta)  doar cat sa fie sanul un pic detensionat, si pus bebele cat mai mult la san, de cate ori cere, ofera-i sanul.

Si, daca e nevoie, luat legatura cu un consultant acreditat in alaptare, care sa te poata sfatui si sustine [flo2] [flo2]


Editat de DarkBendis, 21 iulie 2015 - 19:04 .


#15
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 26 iulie 2015 - 12:17

Dedeia, ai reusit ceva? Sper ca esti bine [flo]



#16
dedeia

dedeia
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 05 august 2015 - 10:52

Fetelor,

Am fost la medic si bine am facut. Din fericire, doctorita mea stia prea bine cu ce ma confrunt – o afectiune denumita mastita, la care unele femei sunt mai predispuse decat altele, iar cele care alapteaza pentru prima data in viata par a fi cele mai afectate. Mastita a aparut ca urmare a angorjarii sanilor si a furiei laptelui, adica a inflamarii intregului san. Mi-a spus ca tratamentul mastitei presupune, de obicei, administrarea orala de antibiotice pentru a distruge bacteria cauzatoare a infectiei, dar asta distruge in acelasi timp si flora intestinala si imunitatea copilului, schimband si gustul laptelui! Spre norocul meu, ea mi-a recomandat un tratament alternativ, 100% natural pe care l-am gasit repede la farmacie – Feminella Hereditum se cheama si pot spune ca pentru mine a facut adevarate minuni: durerile si inflamatia mi-au disparut dupa cateva ore de la administrare, iar Luca si-a intrat in ritm si se hraneste cu mare pofta – e o adevarata bucurie sa-l vezi! Sa nu uit un sfat important de la doamna doctor: e bine sa alaptez cat mai des si inainte de alaptare sa spal bine sanii si sa ii masez usor, ajuta mult la eliberarea laptelui!

 

 




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

  • Ecooo

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 17:38

  • Trimestrul 2 de sarcină

    BiancaDragnea
    - Ieri, 07:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -