Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Si totusi exista iubire ...


47 raspunsuri la acest subiect

#41
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 04 august 2015 - 10:57

Si, da, era un sentiment placut iluzia ca esti liber in conditiile in care te fereai pana si de colegul de banca sau de vecinul de scara cu care te cunosteai de ani de zile pentru ca te puteau turna oricand la securitate.

 

Sa te toarne ca...ce?

Te fereai de colegul...ce?

Ah...multe povesti cu turnatoria asta la securitate...asa s-a asternut ca o panza de paianjen teama, teoria conspiratiei...

Poate intr-o pozitie, functie trebuia sa fii atent ce vorbesti...si da, nici in piata nu te duceai sa strigi jos comunismul...

Dar in viata de zi cu zi lumea normala era destul de relaxata, nicidecum terorizata.

Iar spre sfarsitul anilor 80, injuraturile erau chiar la vedere...

 

Auzeam tineri participanti la recentul Untold, spuneau ca le place sa fie liberi, muzica asta ii descatuseaza...astia de ce securitate se mai tem?

Nu, libertatea simtita la genul asta de manifestatii nu are legatura cu securitatea. Ca de ceva trebuie sa te eliberezi...oricum s-o numi.



#42
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 04 august 2015 - 11:43

Nu am  fost niciodata la cenaclu. Nu mi-am dorit-o niciodata.

Sigur,  de acolo s-au lansat nume mari si alte nume mari s-au putut face auzite da fani.

In vremea aia gandeam ca acolo e o libertate controlata.

 

Paunescu, ca poet mi-a placut, am citit cu placere multe dintre poeziile lui.  Critici ca Serban Cioculescu au vorbit frumos de creatiile lui.

Un mare orator si hipnotizator al maselor.



#43
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 04 august 2015 - 14:28

Paunescu ne dadea o impresie de libertate.

 

Daca tot se vorbea de spectacolele de la Costinesti, erau singurele care erau potabile, cintecele erau OK si aveau oarece farmec.

Imi amintesc cu placere de "Lumina, lumina din soare si flori" auzita la un apus de soare.

 

Insa, totul era opac in acele vremuri si auzeam numai ecouri si deformatii. De ce a fost oprit cenaclul ?

Paunescu era agasant si pe buna drepate cind in loc orice emisiune cit de cit potabila duminica seara romanii toti l-au descoperit in "Cantarea Romaniei" si "Antena judetului".

 

Era un tip cu limba ascutita, oarece cultura si o facilitate in a scrie versuri.

Insa oportunist fara masura.

 

N-am mai urmarit ce s-a mai intimplat cu el dupa '90.



#44
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 04 august 2015 - 16:23

Sa te toarne ca...ce? Te fereai de colegul...ce? Ah...multe povesti cu turnatoria asta la securitate...asa s-a asternut ca o panza de paianjen teama, teoria conspiratiei... Poate intr-o pozitie, functie trebuia sa fii atent ce vorbesti...si da, nici in piata nu te duceai sa strigi jos comunismul... Dar in viata de zi cu zi lumea normala era destul de relaxata, nicidecum terorizata. Iar spre sfarsitul anilor 80, injuraturile erau chiar la vedere... Auzeam tineri participanti la recentul Untold, spuneau ca le place sa fie liberi, muzica asta ii descatuseaza...astia de ce securitate se mai tem? Nu, libertatea simtita la genul asta de manifestatii nu are legatura cu securitatea. Ca de ceva trebuie sa te eliberezi...oricum s-o numi.

 

Da, ai dreptate ...totusi, printre miile de ore de muzica patriotica, Cenacul te facea sa simți ceva ... chestie care nu s-a mai intamplat de atunci nici macar in cei 26 de ani de dupa Ceausescu.

 

Cat despre "fortari" ...orice fenomen de acea amploare are in culise si povesti nefericite ...nu a fost Cenaclul mai special in tragedii decat orice alta performanta de acelasi nivel, de oriunde in lume.

 

In plus, se faceau auditii ...artistii amatori stateau zile intregi la usa pentru a fi ascultati ...a fi selectionat sa calatoresti cu Cenaclul era reusita suprema a oricarui folkist amator ...Cenaclul nu oferea numai expunere, oferea un mediu de creatie, oferea material de cantat, oferea un public tanar si entuziast care sa vibreze la melodiile acelea, oferea energie si crea o legatura intre solist si public ...totul intr-o lume in care la TV se lalaiau coruri patriotice si muzica usoara batraneasca, intr-o lume in care publicul era scos cu forta pe stadioane, sa mimeze patriotismul de 23 august...acestea sunt valori, care ar trebui puse in balanta opusa dramelor si chinurilor din spatele cortinei



#45
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 04 august 2015 - 16:39

Buflea, nu te astepta sa mai simti ceva ce ai simtit atunci cu cenaclul.

Nu mai ai nici varsta si nici conditiile nu mai sunt comparabile.

Este pur si simplu imposibil.

Si nici nu stiu daca mai este nevoie...Pai dupa revolutie au venit atatea formatii, atatia cantareti...folkul a ramas mai mult o amintire chiar daca exista o mana de oameni indragostiti de el.

M-as bucura sa nu dispara odata cu generatia care l-a apreciat, fie de pe scena, fie din public.

Astazi este diversitate. Unii spun ca asta e normalitatea...altii spun ca platim pretul diversitatii. Nu numai in cantec.

Fiecare cu dreptatea lui.



#46
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 04 august 2015 - 16:46

Da, am sesizat si eu ca Folkul a pierdut teren ...apreciez insa ca inca se mai organizeaza festivaluri si din ce o urmaresc pe Mianna, vad ca se canta destul de des, prin baruri ...

 

Eu cred ca e nevoie de o karisma ca a lui Paunescu, ca sa pui in miscare un stadion ...da, l-au ajutat si timpurile, si lipsa de diversitate ...dar tot cred ca talentul lui a fost motorul. Au mai fost cativa ca el ...Pitis de ex, care si el a creat un fenomen cu PMT-ul ala, doar ca nu a avut energia, poate curajul, sa il scoata pe stadioane.



#47
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 04 august 2015 - 17:08

Pittis a fost altceva. El umplea salile de teatru cu "Cum se numeau cei 4 Beatles", de exemplu. Pittis a fost actor, regizor...alt aluat.

Dar Pittis facea si pantomima pe scena cenaclului, pe Lordul John a lui Vintila... [:)]

 

Festivalul de anul asta din vama a avut si numele lui Pittis prins la rever. N-am fost...dar am vazut multe poze puse de sotia lui pe FB, o doamna pe care am sansa sa o cunosc si care se lupta acerb sa tina flacara stilului asta sus, acolo unde a fost.



#48
Raindrops

Raindrops

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 91 mesaje

Postat 30 august 2015 - 09:29

Am gasit pe Youtube... 5 minute de istorie.

 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -