Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Si totusi exista iubire ...


47 raspunsuri la acest subiect

#1
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 20 iulie 2015 - 23:00

Azi, acum 72 de ani, la Copaceni, in Basarabia …se nastea Adrian Paunescu.

 

Stiu ca este un personaj controversat …si mereu o sa-mi para rau ca s-a lasat controversat.

 

Ca si strutzul ce baga capul in nisip, prefer sa imi aduc aminte de, si numai de, Paunescu cel al adolescentei mele ... Cel ce umplea sali si stadioane, exact ca marii artisti ai secolului nostru, fara o productie riguros planificata inainte, fara un joc de lumini, fara fum, fara dans in fundal, fara pauza …

Intr-o lume fara tehnologie, fara telefoane, fara internet, cu o medie controlata si un public majoritar indoctrinat, un om cu o voce puternica, poruncitoare, un om isi folosea karisma ca sa aduca o altfel de cultura in mintile, in inimile si in orasele cele mai indepartate ale tzarii … Nici o repetitie inainte, compunea pe scena, citea biletele de la public in direct, plangea, radea, se infalacara odata cu multimea … un om tinea in frau, cu un microfon, o recitare si un cantec, mii si mii de oameni.

 

Deja simt ochii vostri tineri dati peste cap, si undeva in adancuri, ma ustura dispretul vostru … va inteleg totusi,  l-am trait si eu din pacate, spre finalul vietii lui … dar pentru ca l-am cunoscut pe Paunescu cel de la inceputuri, pentru ca m-am hranit cu forma lui de cultura, am fost in stare sa il iert, sa nu mai incerc sa caut explicatii, sa ii dau voie sa greseasca, sa nu imi dau voie sa-l dispretuiesc, … sa nu mai am asteptari de perfectiune de la un om care parea, atunci, la inceputuri …perfect.

 

Si incercand sa evit ochii tineri neincrezatori, ma hranesc din zambetele generatiei mele -> “tineretul in adidasi” … si din amintirile parintilor vostri, “generatia in blugi”.

 

Paradoxal, pentru mine Adrian Paunescu a insemnat libertatea … libertatea de a asculta poezie, de a canta iubirea, de a iubi omul, de a iubi iubirea … a insemnat indemnul de a-ti intoarce gandurile spre parintzi, spre tzaranul roman, spre istoria acestui neam … Adrian Paunescu a insemnat, culmea, dorintza de canta despre tzara asta, libertatea de a fi patriot ca-ti vine, nu ca iti impune cineva, libertatea de canta istoria neamului asta, de a fi mandru ca esti ROMAN si ca te-ai nascut in locul care trebuie, acolo unde “cu cacilulile pe frunte / stam de veacuri ca un munte / in curbura arcului Carpat”

 

Ne duceam acolo la Cenaclu pentru ca era ceva deosebit …si cantam toti, numai muzica romaneasca, in romaneste … plangeam toti, ne imbratzisam toti, cunoscuti si necunoscuti, deveneam un singur suflet … cantam „Jurământ la Putna”, „Colindul gutuii din geam”, „Ana lui Manole”, „La o cană cu vin”, „Rugă pentru părinți”, „Niciodată”, „La adio”, „Actorul”, „Muntele”…cantam despre omenie, despre viitor, despre PACE, imuni la vremurile pe care le traiam ...si cumva, ieseam de acolo cu incredere ca viata e frumoasa si tzara asta in care traim, merita respectul si dragostea noastra, ca nu trebuie sa ne fie rusine de istorie, ca suntem viteji si drepti si corecti, ca trebuie sa speram si sa avem incredere in iubire :

 

Iubita mea, ti-am cumparat un munte
Sa faci cu el ce-oi stii si ce vei vrea
Eu ma retrag în pesteri muribunde
Caci am uitat sa-ti mai soptesc ceva:
Am dat pe acest munte … viata mea

 

10 ani de existenta, aproape 2000 de spectacole, 6 milioane de spectatori, sute de artisti scosi din cele mai infundate sate ale tazarii, aduse cu o chitara pe scena, cu o voce buna, aduse sa recite poezii  ... zeci de mii de oameni uniti intr-o euforie si o pasiune care contrasta masiv cu formalismul serbarilor comuniste ...si zeci de cantece fara moarte ... asta a insemnat Cenaclul Flacara pentru mine.

 

Va provoc mai jos, la o ora de folk, la o ora de patriotism, la o ora de istorie culturala, la o ora de poezie, pe cei mai tineri la o ora de curiozitate … si pe cei "in blugi" la o ora de nostalgie [flo2] …si astept sa imi spuneti parerea voastra … despre Poet, despre atmosfera de acolo …

 

Astept sa imi spuneti, ce reprezinta pentru voi Cenaclul Flacara ?

 

http://www.youtube.c...h?v=HnQqccjtm1I


Editat de buflea, 20 iulie 2015 - 23:08 .


#2
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 21 iulie 2015 - 00:05

Buflea,

 

am fost o singura data la Cenaclu, la Casa de cultura in Focsani in 1984. aveam 8 ani si mi-a placut.

restu sunt povesti, nu stiu despre ce vorbesti si subiectu e la  ZZ



#3
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 21 iulie 2015 - 00:07

Cum adica e la ZZ ?

 

Am postat subiectul asta la ZZ, sau l-a mutat cineva ?

 

Didi, deschide linkul ...o sa-ti placa



#4
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 21 iulie 2015 - 00:21

sorry sory, e la Zona Artelor.. [fri]  te-am incurcat [ups]



#5
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 21 iulie 2015 - 06:46

Cenaclul pentru mine inseamna o caseta audio portocalie,  ascultata si ras ascultata in copilărie. .. de fapt auzita, ca parintii mei operau la casetofon....

Ore de romantism ascultand versurile, si povestile alor mei...

Cautare si citire voluntara de poezii.. . . aprecierea poetului Paunescu...

 

Spre amuzamentul fi-mii (bebelus) , ii mai cant seara cu voce groasa "ridica-te, Stefane!"...ma rog, frânturi de cântece din amintirile mele.....

Un ecou al tinerilor de atunci, transmis deja la a 3-a generatie......



#6
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 21 iulie 2015 - 06:50

Aaa.. si foarte speciala, pentru mine, "ruga pentru părinți", ascultata si reamntita ocazional si.... reinteleasa din cu totul alta perspectiva dupa ce am devenit eu insami parinte. .. :)



#7
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 21 iulie 2015 - 08:58

Buflea,din punctul meu de vedere,ai exprimat exact ce as fi vrut si eu sa spun despre Paunescu si cenaclul "Flacara".

 

Da,era forma noastra de liberatate -libertate de a ne exprima asa cum credeam,cintind,sarind,aplaudind,pentru ca noi de fapt nu cunoatseam un alt fel de liberatate.

 

Stateam noaptea de marti -daca-mi amintesc bine,cu radio la ureche ca la ora 22 incepea cenaclu,cenaclu pe care eu nu l-am vazut in direct(tata avea un dinte impotriva lui Paunescu [:)])insa il traiam ca si cum am fost acolo.

 

Cintece inregistrate,versuri invatate,cine stia sa "zdrangane"un pic la chiatara cinta de la cenaclu,la serbarile din liceu la fel...viata,tinerete,lipsa de giji.

 



#8
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 21 iulie 2015 - 09:09

Si un alt punct de vedere :

 

http://www.tvrplus.r...ntat-100-344882 - de la minutul 4-5 e discutia despre Cenaclul Flacara.

 

Nu e nevoie sa fiti de acord, dar emisiunea este extrem de interesanta si cred ca trebuie ascultat cu mintea deschisa. 



#9
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 21 iulie 2015 - 09:10

Datorita Cenaclului,am inceput sa vad si muzica populara cu alti ochi...daca pina atunci era un mare no si ma enerva la culme,dupa ce am inceput sa ascult Cenaclu...mi-am schimbat perspectiva.

 

Asta era un argument pro Paunescu in interminabilele mele discutii cu tata,despre Paunescu,Cenaclu,ce reprezenta curentul ala la vremea respectiva.



#10
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 21 iulie 2015 - 10:27

eu am fost la un cenaclu. sincera sa fiu nu m-a inspirat cu nimic, chiar nu mi-a placut.

dar recunosc ca nu imi place aglomeratia.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -