Sari la conținut

Sari la conținut


Stii cat zahar contin bauturile racoritoare pe care le bea copilul tau?

zahar sucuri diabet bauturi racoritoare

12 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 14 iulie 2015 - 13:44

Stii cat zahar contin bauturile racoritoare pe care le bea copilul tau?

 

Trebuie sa recunoastem ca de fiecare data cand copilul vrea sa bea ceva racoritor, prefera o bautura dulce. Ori un suc carbogazos de genul Fanta sau Cola ori alte combinatii colorate si dulci. Atat de dulci incat daca le gusti iti dau senzatia de voma, daca esti ne-obisnuit cu asemenea produse. Iata ce contin aceste bauturi si iata si raspunsul la intrebarea: de ce mai cumpara parintii astfel de bauturi nesanatoase pentru copiii lor

 

zahar-bauturi-racoritoare-copil-22.jpg ...



#2
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 14 iulie 2015 - 17:29

Da, stomatologul nostru are intr-o vitrina mai multe dulciuri si bauturi racoritoare si alaturi turnulete din zahar  cubic reprezentand exact cantitatea de zahar pe care o contine fiecare  [:)] .



#3
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 14 iulie 2015 - 18:57

Chiar am auzit ieri la radio ce propun doctorii in UK

Doctors call for 20% sugary drink tax

13 July 2015 Last updated at 20:13 BST

The British Medical Association (BMA) has called for a 20% tax on sugary drinks to combat obesity.

It says a third of the UK population will be obese by 2030 unless something is done to change people's diets.

The BMA suggests the extra money raised should be used to subsidise fresh fruit and vegetables.

Hugh Pym reports.

Sursa:

http://www.bbc.co.uk...health-33509545

 



#4
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 15 iulie 2015 - 11:04

da, eu sunt de parere ca problema zaharului in bauturi este una reala. SI nu numai in bauturi - vom scrie si despre cantatitatile mari de zahar din cerealele pentru copii.

 

Apropo - de cateva zile sunt in ROmania si nu am putut sa nu remarc faptul ca aici multi copii beau pe la terase sau restaurante coca-cola sau alte bauturi acidulate dulci. Si pe la locuri de joaca vad copialsi mai mari cu cutii de cola in mana.

 

Andrei a avut un proiect educativ la scoala - sustinut la fiecare clasa - in care ii invata cat zahar este in fiecare bautura racoritoare.

Ceva de genul acesta

proiect-zahar-scoli.jpg

Pot sa spun ca dupa acest proiect - evita aceste bauturi si prefera apa.



#5
AgapieDelia

AgapieDelia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 15 iulie 2015 - 15:18

Nu-mi vine sa cred cat zahar contine o doza de cola si cand ma gandesc ca eu beau si mai mult de o doza de cola :(.



#6
AgapieDelia

AgapieDelia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 15 iulie 2015 - 15:19

In ziua de astazi nu mai poti sa ai incredere in nimic din ceea ce mananci sau bei:(.Numai zahar, E-uri si alte bazaconii



#7
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 23 martie 2019 - 09:26

Problema nu e ca e atat de mult zahar in sucuri, acolo macar stim ca e mult,dar problema vine din faptul ca on mai toate se adauga zahar fara ca noi sa stim sau sa realizam. Cel mai mult in paine, sosuri, mancaruri gata preparate

Am vazut cum se produce stevia si sunt convinsa ca e la fel cu zaharul, tot o planta la origine, e mult mai dulce de aceea se foloseste in cantitate muult mai mica , dar nu e mai Sanatoasa. E ca si cum ai spune ca vapingul e mai sanatos decat fumatul.



#8
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 23 martie 2019 - 09:56

Am vazut cum se produce stevia si sunt convinsa ca e la fel cu zaharul, tot o planta la origine, e mult mai dulce de aceea se foloseste in cantitate muult mai mica , dar nu e mai Sanatoasa. E ca si cum ai spune ca vapingul e mai sanatos decat fumatul.

 

Este mai sanatoasa pentru un diabetic deoarece nu ii ridica nivelul de insulina. Este mai sanatoasa pentru cineva are are nevoie de un aport mai mic de calorii fiindca are foarte putine.

Lucrurile nu sunt alb-negru.



#9
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 23 martie 2019 - 10:06

Un produs procesat in laborator cu etanol. La fel de natural ca si zaharul, nicio diferenta, doar ca sursa e naturala. Si zaharul tot sursa naturala are, sfecla de zahar sau sugar cane. Procesul chimic de producere e acelasi. Eu nu adaug nimic in cafea daca nu vreau calorii sau sunt diabetic. Simplu.



#10
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 23 martie 2019 - 10:23

da, eu sunt de parere ca problema zaharului in bauturi este una reala. SI nu numai in bauturi - vom scrie si despre cantatitatile mari de zahar din cerealele pentru copii.

 

Apropo - de cateva zile sunt in ROmania si nu am putut sa nu remarc faptul ca aici multi copii beau pe la terase sau restaurante coca-cola sau alte bauturi acidulate dulci. Si pe la locuri de joaca vad copialsi mai mari cu cutii de cola in mana.

 

Andrei a avut un proiect educativ la scoala - sustinut la fiecare clasa - in care ii invata cat zahar este in fiecare bautura racoritoare.

Ceva de genul acesta

proiect-zahar-scoli.jpg

Pot sa spun ca dupa acest proiect - evita aceste bauturi si prefera apa.

 

 

Ce ma sperie pe mine la fotografia asta e nu cantitatea de zahar dintr-o apa cu coloranti ci recipientele in care sunt aceste bauturi. Familia mea nu consuma nimic din ce e aici, dar sa se consume atatea resurse numai s pentru producerea cutiilor respective, din care se consuma lichidul in 2 minute si apoi polueaza pentru sute de ani mi se pare o mare tragedie.


Editat de Collins20, 23 martie 2019 - 10:26 .




Etichetat si cu zahar, sucuri, diabet, bauturi racoritoare

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -