Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copilul meu si relatia cu vecinii


149 raspunsuri la acest subiect

#21
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 13 iulie 2015 - 20:30

Copilul meu nici nu atinsese porumbelul. Si da Xio ,in orice situatie. ....absolut oricare,mi te adresezi mie ca parinte, nu copilului . Never!

 

Pana la ce varsta e valabil asta?



#22
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 13 iulie 2015 - 20:42

Copilul meu nici nu atinsese porumbelul.

Si da Xio  ,in orice situatie. ....absolut oricare,mi te adresezi  mie ca parinte, nu copilului  .

Never! 

 

 

Ei, eu sunt de alta parere. :) ma adresez copilului pt ca gandeste si el, intelege, in primul rand mi se pare jignitor sa ma adresez parintilor atata timp cat copilul nu are vreun handicap care sa il impiedice sa ma inteleaga.

E si el un om iar poate tu ca si parinte ai vazut ce face cu pisica si nu ai reactionat. Degeaba iti spun tie. :) 

 

Asa cum si la spital ii explic unui copil ca unui om mare, ca ii place si lui sa fie considerat 'cineva', asa ii sibatrag atentia daca e cazul.

Iar daca un parinte se simte lezat de asta si imi spune, ii voi raspunde ca trebuia el sa ii atraga atentia, nu eu. 

 

Iar educatia asta suparatoare e o prostie,  eu sunt bucuroasa de cate ori mi se spune ca fac ceva gresit sau ca nu e chiar bine ce fac. Iar copiii ar trebui invatati si asta, cum bine spunea cineva pe aici.

 

 

La ce ai povestit imi pare rau dar mie mi se pare deplasat sa chemi politia ca  a strigat vecina. 



#23
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 13 iulie 2015 - 20:47

Uitasem ceva important: cand spun ca ma adresez inseamna ca nu tip, nu injur, nu jignesc : ))))) 

Daca vrei sa injuri te adresezi parintilor : ))))



#24
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 13 iulie 2015 - 20:48

Dar,  Xio, si abuzul verbal se pedepseste... 

Toata lumea incurajeaza femeile abuzate sa ia atitudine, dar sa lăsăm copiii sa fie victime? 

Ma refer aici la persoanele care zbiara si injura un copil.... asta nu e normal deloc, de ce sa plec capul si sa fac pe educata cand nu este cazul.....

(Eu asta am inteles din povestire)



#25
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 13 iulie 2015 - 20:59

Xio  stiu ca ti s.a spus de mai multe ori ....iti  mai spun io odata. 

Vorbim  cand ai sa cresti un copil ! [pk]



#26
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 13 iulie 2015 - 21:07

Eu nu am avut nimic impotriva sa i se atraga atentia copilului meu cind a gresit sau a avut (poate)un comportament necorespunzator,sa i se aratae unde a gresit sau ce norme a incalcat.

 

Bineinteles spus pe ton civilizat,fara tipat,strigat ,injurat sau facut referiri la educatia lui.

 

Si nu m-am aricit absolut deloc cind i comunicat civilizat sau cind mi s-a comunicat mie ceva,Pe de alta parte si eu la rindul meu spun daca un copil nu procedeaza corect intr-o anumita sittuatie ,in care sunt prezenta.

 

E si spirit civic intr-o oarecare masura,repet,vorbim de discutii civilizate,din care si copilul sa intelegea de ce si mai ales unde a agresit.



#27
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 13 iulie 2015 - 21:14



Ei, eu sunt de alta parere. :) ma adresez copilului pt ca gandeste si el, intelege, in primul rand mi se pare jignitor sa ma adresez parintilor atata timp cat copilul nu are vreun handicap care sa il impiedice sa ma inteleaga.

E si el un om iar poate tu ca si parinte ai vazut ce face cu pisica si nu ai reactionat. Degeaba iti spun tie. :) 

 

Asa cum si la spital ii explic unui copil ca unui om mare, ca ii place si lui sa fie considerat 'cineva', asa ii sibatrag atentia daca e cazul.

Iar daca un parinte se simte lezat de asta si imi spune, ii voi raspunde ca trebuia el sa ii atraga atentia, nu eu. 

 

Iar educatia asta suparatoare e o prostie,  eu sunt bucuroasa de cate ori mi se spune ca fac ceva gresit sau ca nu e chiar bine ce fac. Iar copiii ar trebui invatati si asta, cum bine spunea cineva pe aici.

 

 

La ce ai povestit imi pare rau dar mie mi se pare deplasat sa chemi politia ca  a strigat vecina. 

 

N-ai voie sa te adresezi copiilor ci doar parintilor lui. Parintele este responsabil pentru comportamentul minorului. Este un abuz! Si da, este posibil ca eu sa chem politia. [:)]

 

Legat strict de framantarile autoarei, nu pot spune decat ca, in momentul in care a lasat fetita singura la joaca, a expus-o indirect la acest comportament agresiv al vecinei. 

Ca adulti responsabili, nu putem face educatie decat propriului copil. Este exclus sa umilim copiii altora si bineinteles sa impunem un anumit tip de educatie vecinilor.  [:)]


Editat de mianda, 13 iulie 2015 - 21:15 .


#28
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 13 iulie 2015 - 21:29



N-ai voie sa te adresezi copiilor ci doar parintilor lui. Parintele este responsabil pentru comportamentul minorului. Este un abuz! Si da, este posibil ca eu sa chem politia. [:)]

 

Parerea mea proprie si personala este ca o asemenea abordare este gresita,ariceala asta de-aiurea nu face decit sa incurajeze un comportent neadecvat,in anumite imprejurari,la care parintele nu este d efata sau atent.(daca chemi politia,pentru o situatie in care prezenza politiei chiar nu e necesara,te mai trezesti si cu vreo amenda datorita abordarii zeloase.Insa recunosc acest tip de abordare,foarte des intilnit )

 

Vorbesc de o abordare civilizata ,vis a vis de copil,fara a i se face reprosuri,fara a se tipa,ci doare a i se explica interventia ta ca audlt strain.

 

Nu m.am refer-repet ,pentru ca se va gasi cu siguranta cineva care sa interpreteze dupa propriul plac,la situatii agresive de abordare a copilului,de bruscarea lui sau alte situatii violente.

 

Insa asa cum spunea curcubica ,daca copii vor vrea sa distruga un pom ,atunci e de dtaoria mea sa intervin,sau cum spunea Xio,daca ( ) copii vor chinui un animal,iar consider ac e de datoria mea s aintervin sa dezamorsez situatia.

 

Spirit civic pina la urma...


Editat de andacos, 13 iulie 2015 - 21:34 .


#29
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 13 iulie 2015 - 21:33

Dianama, poate nu voi avea copii. Sa inteleg ca oamenii fara copii nu au capacitatea sa gandeasca atunci cand e vorba de cresterea ai educatia unuia? : )))) ma faci sa rad cu replica asta fumata. 

Oricine are copil poatevsa iti dea sfaturi? : )))

 

 

Mianda, cine spune ca nu am voie? Vad ca e voie sa te adresezi copilului. Iar daca eu iti spun tie ce sa ii spui cred ca e mai penibil decat sa ii spun copilului. 

 

 

Andaghe, un abuz asupra femeilir e una si asta e alta. Ar trebui sa chem politia de cate ori mi se adreseaza  cineva tipand sau injurand? :)



#30
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 13 iulie 2015 - 21:45

 

 

 

Mianda, cine spune ca nu am voie? Vad ca e voie sa te adresezi copilului. Iar daca eu iti spun tie ce sa ii spui cred ca e mai penibil decat sa ii spun copilului. 

 

 

 

Eu hotarasc ce ai voie si ce nu in legatura cu copilul meu minor. Daca eu hotarasc ca nu ai voie sa i te adresezi minorului, n-o vei face, egal daca tu doresti sa-i faci educatie sau sa-i dai o ciocolata. 

 

Si nu e vorba ca-mi spui tu mie ce sa-i spun eu copilului...Tu-mi poti spune ceea ce ai vazut tu ca face si eu hotarasc daca e bine sau rau. Nu poate sti nimeni in ce spirit ne educam noi copiii in familie. Bineinteles, poti chema si tu politia daca tu consideri ca ceea ce face copilul contravine legii, iar eu ca parinte nu iau vre-o masura. Politia ma va amenda pe mine, nu copilul. [:)]


Editat de mianda, 13 iulie 2015 - 21:50 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -