Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copilul meu si relatia cu vecinii


149 raspunsuri la acest subiect

#1
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 13 iulie 2015 - 13:59

Acceptati ca vecinii sa ii faca observatii copilului vostru?

 

Daca da, in ce conditii?

 

Daca nu, cum reactionati?

 

(M-a starnit o pensionara de aici, in care m-am si "infipt".)


Editat de Selene_Bunny, 13 iulie 2015 - 14:02 .


#2
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 13 iulie 2015 - 14:16

Da detalii.

Ca depinde foarte mult de ceea ce ti-a spus.

 

 

Noi ne adunam seara de seara si cand copiii erau sa rupa prunul da, m am bucurat ca ne au spus vecinele, ca distrugerea nu trebuie sa faca parte din dixtractie (se catarau si erau cam multi :-))

Insa cand o vecina a iesit la geam si a spus ca arunca cu apa pe ei, ne am cam ridicat toate mamele nebune si a iesit urat , pt doamna aia :D



#3
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 13 iulie 2015 - 14:35

Nu accept sa-i faca nimeni observatie in afara de noi si de profesorii lui.

Vecinii, daca au ceva de comentat, sa ne spuna noua, adultilor. Nici eu nu ma leg de copiii altora, asa ca pretind acelasi lucru.



#4
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 13 iulie 2015 - 14:35

Eu stii ca o las afara singura, si asa fac si alte mame, sunt cateva fetite pe aici, se joaca impreuna, se mai cearta, se impaca, la fel ca alti copii. Insa, daca nu e sub geamurile mele, ci la scarile vecine (care-s la o aruncatura de bat), vecinele - in cea mai mare parte pensionare - ii fac, ei si celorlalte fetite, observatii, daca ele considera ca este cazul. Pentru lasat gunoaie, pentru galagie, ceea ce e de inteles.

 

Ce n-a fost de inteles, azi, este ca stergeam geamurile si am auzit-o pe o vecina de-asta (in casa careia am fost, care, vezi Doamne, e prietenoasa fata de copil) spunandu-i sa ia o sticla goala de acolo - "ca, daca nu, te spun lu' maica-ta". Si imediat dupa asta, a urmat un "mama ma-sii" sau "maica ma-sii", ceva cu "ma-sii" in coada. Si mi-a sarit tandara si m-am "infipt" in vecina, care nu a recunoscut defel ca ar fi spus asa ceva. Si-am intrebat-o ce-a avut cu copila, si cica "ii faceam educatie". Ei, dracie. Da' eu ce-s, de planton?

 

Asa mare problema era sticla aia? Si i-am spus verde in fata ca educatia o fac parintii, ca, daca are ceva cu copilul meu, sa faca bine sa imi spuna, nu sa considere ca e de datoria ei sa-i "faca educatie", si ca nu se facea gaura nici in pamant, nici in cer din cauza unei sticle goale, pe care oricum as fi luat-o eu, ca nu o data am strans gunoaiele de pe aici. Ulterior, copila mi-a spus ca nu e prima data cand acea vecina le alunga de acolo. Si nu e nici singura vecina care vorbeste urat cu copiii.

 

Recunosc ca si eu le-am mai facut observatie fetitelor si baietilor pentru lucruri "de ordine publica" sau care amenintau siguranta, dar nu ma apuc sa injur si nici sa sustin ca "le fac educatie".



#5
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 13 iulie 2015 - 16:44

Daca a lasat sticla acolo e normal sa ii spuna. Asa cum e normal sa fie apostrofata de un necunoscut atunci cand arunca gunoi pe strada. Altfel ar trebui sa fie urmarita pana  acasa pt ca necunoscutul sa iti spuna tie ca a aruncat gunoiul : )))) eu le faceam observatie copiilor care chinuiau animalele sau care aruncau gunoaie samd. Mi se pare normal



#6
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 13 iulie 2015 - 17:30

una e sa-i zici te rog frumos sa iei sticla de acolo, trebuie sa tinem zona curata ca nu mai aveti unde sa va jucati si alta e sa strigi la un copil si sa bagi si una mica zisa printre dinti.

Si eu as fi reactionat in cazul asta, politetea si vorbitul frumos pot disciplina un copil mai mult decat strigatul.



#7
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 13 iulie 2015 - 17:33

Parerea mea este,  ca atat timp cat exista astfel de comportamente (adica nevoia unora de a "face educatie" cu orice pret), copilul trebuie sa stie ca exista posibilitatea de a întâlni o astfel de reactie, mai bun ne afla cum sa se comporte in aceste imprejurari, sa si asume daca a gresit, sa isi apere ppunctulde vedere daca are dreptate...

Mi se pare benefic sa experimenteze contact social cu tot felul de tipuri de oameni, pentru a fi pregatit cu reactia potrivita....

Pentru ca de oprit/eradicat nu se poate, si decat aa se frustreze/sperie mai bine rezolva situatia



#8
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 13 iulie 2015 - 18:23

Nu accept absolut deloc. 

Are ceva de spus imi spune mie .....

Un subiect  care ma interesa  demult. Aici vad ca se practica ca vecina sa faca observatii  copiilor. 

 



#9
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 13 iulie 2015 - 18:26

una e sa-i zici te rog frumos sa iei sticla de acolo, trebuie sa tinem zona curata ca nu mai aveti unde sa va jucati si alta e sa strigi la un copil si sa bagi si una mica zisa printre dinti. Si eu as fi reactionat in cazul asta, politetea si vorbitul frumos pot disciplina un copil mai mult decat strigatul.
Nu prea ai voie sa fc educatie cu copilul altuia. I te adresezi parintilor!

Editat de dianama, 13 iulie 2015 - 18:29 .


#10
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 13 iulie 2015 - 18:35

Nu prea ai voie sa fc educatie cu copilul altuia. I te adresezi parintilor!

 

 

Teoretic, ca practic, dai nas in nas cu tot felul de temperamente si educatii...

 

Copiii trebe sa stie, de mici, ca actiunile lor au consecinte.  




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -