Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

FIV cu dr. Dragos Albu 120

fiv medlife albu

463 raspunsuri la acest subiect

#311
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 04 august 2015 - 16:54

Elbereth pai atunci vestile pe

partea asta sunt f bune :) . Daca ti-a zis ca nu ar fi probleme, atunci vezi partea plina a paharului.

 

Eu va inteleg f bjne cu partea aia mai goala, dar va spun ca atata timp

cat ganditi negativ, mai greu sa se intample lucruri bune pe toate planurile. Ganditea pozitiva va ajuta f mult. Ok, am inteles, exista n probleme diferite, dar sigur sunt si alte optiunii iar iepurele poate aparea de unde nici nu te astepti. Sigur se poate schimba. :)

 

Sanatate multa!

 



#312
elbereth

elbereth

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 719 mesaje

Postat 04 august 2015 - 16:56

Ah, Maru, ai rostit cuvantul magic "inghetaaaataaaa"! 

Eu as manca si vara si iarna, dar, spre deosebire de tine, nu merg la sala (rushinica! )


Editat de elbereth, 04 august 2015 - 17:02 .


#313
elbereth

elbereth

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 719 mesaje

Postat 04 august 2015 - 16:59

NicNic stiu si eu ca mai sunt fete cu fibroame si au dus sarcini cu bine pana la capat, dar tot ma racaie un pic chestia asta. Dar stai linistita, acum nu ma uitam la jumatatea aia goala a paharului  [soricel] E vara, e cald, paharul tre' sa stea plin cu limonada rece! 



#314
ssofia11

ssofia11

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 04 august 2015 - 19:04

Buna fetele!am si eu o intrebare..mai ales pt cele care au nascut sau sunt gravide acum..eu am fa ut fiv cu dr A dar sarcina mi a urmarit o dr Stan.sunt in sapt 39,dupa cum a mai scris cineva,dr stan a avut un accident azi s a operat la mana...urmeaza sa nasc natural,adica asa imi doream si asa facusem planul cu Stan.Azi am fost la control la  Rosianu care ii tine locul,si m-a tot intrebat de ce vreau sa nasc natural,ca sarcina obtinuta prin fiv e o sarcina pretioasa si ca de ce mi asum riscuri ...Eu nu m am gandit niciodata ca imi asum riscuri daca sarcina a decurs ok si nu exista indicatie de cezariana dpdv medical..Voi ce pareri ati avut de la medicii vostri?Sunt f bulversata,sper ca maine sa pot vorbi la telefon cu dr Stan totusi...



#315
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 04 august 2015 - 20:27

Elbereth eu merg la sală ca am coloana deformată și mă ajuta mult sportul.  Mă ajuta și sa nu mă îngraș. Oricum o să fiu o mamă cam bătrână, dacă o să fiu, măcar să nu fiu cocoșata. Și acum după sală, parcă e si mai bună inghetata. [:)]

 



#316
elbereth

elbereth

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 719 mesaje

Postat 04 august 2015 - 21:20

Ssofia nu-ti pot da un sfat pertinent, pentru ca n-am niciun fel de experienta cu sarcina sau nastere. O sa spun pur si simplu ce gandesc eu acuma.

Pe de o parte, ma gandesc ca dr Rosianu are intr-un fel dreptate - sa zicem ca o nastere naturala implica mai multe riscuri decat cezariana. Pe de alta parte, daca dr care ti-a urmarit sarcina si iti cunoaste evolutia si problemele considera ca poti naste natural, eu zic sa ai incredere in el.

Si ar mai fi ceva (sper sa nu se supere nimeni pe mine ca zic asta), dar ma gandesc ca doctorul cel nou ti-a propus sa te gandesti la cezariana si din motive care tin de politica financiara (deh.. o cezariana e mai scumpa decat o nastere naturala...).

 

 

Maru nu mai zice ca o sa fii o mama batrana, ca imi vine sa te mangai cu vreo doua pe cocoasa!  [soricel]  SI eu mi-s tot prin categoria babutelor, dar nu ma dau si nu ma las! Uite-asa!  [ispita]



#317
mary80

mary80

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 839 mesaje

Postat 04 august 2015 - 23:14

Seara buna fetelor! Eu de 3 saptamani lucrez continuu zi de zi si nu prea am timp sa scriu. Va citesc din doua in doua zile ca sa fiu la curent cu vestile.

Eu am recoltat saptamana trecuta analizele  pt inseminarea de la sf lunii. Si se pare ca m-am procopsit cu un streptococ B si pe langa cred ca am facut si o infectie urinara.

I-am dat mail lui Albu , care mi-a raspuns sa iau antibiotic 14 zile, i-am sugerat ca as lua Tavanic si a fost de acord.

Eu duminica plec in concediu pt doua saptamani si m-am gandit sa iau portie dubla 5 zile si apoi cate una pe zi...pana fac 14 comprimate. Asta ca sa pot simtii si eu vacanta. 

Mi-a zis ca trebuie sa ia si sotul , dar nu-l mai pot convinge sa ia antibiotic, poate totusi va lua 5 zile una la 12 ore.

Sincer s-a cam saturat si il inteleg....

Dupa histero din iunie a luat antibiotic....

Ideea este ca mi-e teama ca daca el nu ia , sa nu riscam altceva.

Oare cum de am ajuns sa am asa ceva?

Ca sunt super atenta!!!

Chiar simt ca nu mai pot....am cam obosit....sunt 8 ani impliniti de cand tot incercam...ne tratam...investigam

Voi ce parere aveti de acest streptococ? Ma poate impiedica sa fac inseminarea?? Si bibeinteles totul se intampla iar la ovulatia mea....ca sa ratam orice sansa si luna asta....am luat femara degeaba...cred ca de aia sunt asa depresiva.

Va pupacesc de nu va vedeti pe toate fara exceptie!



#318
ssofia11

ssofia11

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 04 august 2015 - 23:19

Multumesc Elbereth pt parere.Intr adevar e mai scumpa ,dar fiind la privat si nici nu stie sigur daca nasc cu el ma gandeam ca nu poate fi influentat de aspectul financiar..

Am incredere in dr meu,insa dupa ce ti se vorbeste de riscuri pt bebe nu mai poti gandi limpede parca m as duce acum sa nasc si sa o vad ca e bine si sanatoasa..

 



#319
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 04 august 2015 - 23:49

Elbereth, nici eu nu ma las inca!  [soricel]  [aerob]  Doar ca trec printr- o perioadă mai gri sau o fi sindrom premenstrual. :)))

Sofia, foarte mulți doctori mai preferă cezariană ca de obicei e programata. La nastere naturală îi trezești din somn sau îi iei de la petreceri. Poate fi și asta un motiv. Iți doresc să reușești să naști cum îți dorești. 

Prietenele mele, majoritatea au născut prin cezariană, foarte fericite cu decizia aleasă.

Câteva au născut natural, și ele la fel de fericite de decizia aleasă. 

Baftă multa!



#320
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 05 august 2015 - 00:40

Sofia vb maine cu dr si vezi ce zice. Oricum ar trebui sa ti se mai faca o eco cred sa vada cum e bebe asezat. Daca dr Rosianu e un tip mare, inseamna ca l-a ajutat pe Dr Stan cand sm nascut eu si a fost super ok. Eu stiu ca dr S e pro natural daca nu sunt alte indicatii. Sarcina obtinuta prin fiv e la fel pretioas ca si o sarcina naturala. Probabil unii medici sunt mai comozi. Inclusiv mie dr S mi/a recomandat nasterea naturala desi aveam aproape 40 ani. Desi eu am fost tot timpul pro cezariana, aproape ma convinsese prin increderea pe care am capatat-o in dansul ca medic fara a cere vreun detaliu. Insa am ajuns la cezariana pt ca au fost mai multi factori care puteau avea ceva riscuri. Decizia cea mai buna trebuie sa o iei cu medicul tau. 

 

Bafta multa si multa sanatate!





Etichetat si cu fiv, medlife, albu

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -