Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Ce înseamnă să fii o mamă bună în 2015?

parenting mama tata copilarie dragoste educatie scoala vietii parinte model

33 raspunsuri la acest subiect

#21
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 09 iulie 2015 - 22:25

Care e spaima cu ganglionii aia ? Alex al meu are un ganglion inflamat de la 2 ani. Cateodata e foarte mare, alte ori abia se vede, dar e mereu acolo. Pediatrul mi-a spus ca se întâmpla, ca se inflameaza daca se lupta cu vreo infectie, e racit ...dar in rest, daca e mobil (si este) sa-l lasam in pace ...l-am lasat, dar mereu il am in minte. Sa insist pentru alte analize ?

A fc vreodata  mononucleoza? 



#22
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 09 iulie 2015 - 22:34

Nu stiu ...nu cred.

 

Ce simptome mai sunt la mononucleoza asta ?



#23
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 10 iulie 2015 - 07:34

Nu, nu sunt o mama buna, adica simt cateodata ca al meu copil chiar merita mai mult.

Da, cateodata fac chiar mai mult decat imi sta in puteri, dar ... si aici o inteleg perfect pe Selene.

 

Black, fixarea limitelor face parte din educatie. Si cum fiecare copil este unic in felul lui, nu exista metode general valabile.



#24
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 10 iulie 2015 - 09:11

Eu cred ca daca nu am avea asemenea indoieli ca suntem sau nu mame bune,nici nu ne-am putea vedea greselile si ,nici nu le-am putea indrepta.

 

Orice mama cu grija pentru copil,va avea indoieli daca a luat sua nu decizia cea buna,insa asta face parte din viata,din evolutia noastra ca parinte.

 

Eu am sia cum momente cind ma gindesc si ma intreb daca am luat "atunci"decizia cea buna,insa atita timp cit stiu ca nu am facut absolut nimic prin care sa-mi pun copilul in situatii dificile,sa-l fac constient sa sufere fizic sau psihic,cind stiu ca nu l-am pus voluntar in situatii in care sa simta inconfortabil...cred ca nu sunt chiar o mama rea.

 

Cine se autodenumeste mama rea(curcubica,Black..)la voi nemultumirea vine din alta parte si o proiectati asupra voastra,insa cred ca atunci cind ve-ti gasi rezolvarea nemultumirii,nu va ve-ti mai autoinvinovati.



#25
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 10 iulie 2015 - 11:15

Nu stiu ...nu cred.

 

Ce simptome mai sunt la mononucleoza asta ?

 

Buflea, uite aici:

 

http://www.desprecop...ononucleoza.htm



#26
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 10 iulie 2015 - 11:28


 

Cine se autodenumeste mama rea(curcubica,Black..)la voi nemultumirea vine din alta parte si o proiectati asupra voastra,insa cred ca atunci cind ve-ti gasi rezolvarea nemultumirii,nu va ve-ti mai autoinvinovati.

La mine singura frustrare e de natura economica. Alte frustrari nu am.

(si nu ma refer la luna de pe cer sau ultimul iphone ... ca sa fie clar :-)



#27
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 10 iulie 2015 - 15:00

Cine se autodenumeste mama rea(curcubica,Black..)la voi nemultumirea vine din alta parte si o proiectati asupra voastra,insa cred ca atunci cind ve-ti gasi rezolvarea nemultumirii,nu va ve-ti mai autoinvinovati.

 

Eu nici macar de natura financiara nu as putea sa spun ca am frustrari, m-ar bate Doamne-Doamne sa spun asa ceva. Pur si simplu am perioade in care toate stau sa se ingramadeasca pe mine, pare o hartuiala continua si simplu fapt ca Dragos uneori intarzie la spalatul dintilor, ca o mai lalaie pe langa lego, ma face sa vad rosu in fata ochilor. Eu aici am de lucrat: la autocontrolul meu.



#28
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 10 iulie 2015 - 15:13

Dana (Andacos), iti raspund aici, ca nu imi amintesc la ce subiect am discutat. Scuze de off-topic. Am intrebat-o pe matusa-mea de pensia bunicilor mei din Ge. A zis ca atunci, in '93 cand ei s-au 'repatriat' in Ge, au renuntat la pensia din Ro si au primit pensie in Germania. Exact pensie. Primeau impreuna peste 2000 de marci. ACum, unchiul meu a primit decizia de pensie din Ro si are 3 milioane de lei vechi! Erau taaaaaaaaaare suparati, ca el in Ro are 27 de ani lucrati! Si In Ge ACUM, ei primesc (matusa si unchiul meu) pensie numai pe anii lucrati in Ge. si pe anii lucrati in Ro trebuie sa faca si matusa-mea cerere (???) de pensie in Ro. Dar pe vremea aia, acum peste 20 de ani, era posibil sa renunte la pensia din Ro si sa primeasca in Ge.  [flo2]



#29
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 10 iulie 2015 - 15:16



Dana (Andacos), iti raspund aici, ca nu imi amintesc la ce subiect am discutat. Scuze de off-topic. Am intrebat-o pe matusa-mea de pensia bunicilor mei din Ge. A zis ca atunci, in '93 cand ei s-au 'repatriat' in Ge, au renuntat la pensia din Ro si au primit pensie in Germania. Exact pensie. Primeau impreuna peste 2000 de marci. ACum, unchiul meu a primit decizia de pensie din Ro si are 3 milioane de lei vechi! Erau taaaaaaaaaare suparati, ca el in Ro are 27 de ani lucrati! Si In Ge ACUM, ei primesc (matusa si unchiul meu) pensie numai pe anii lucrati in Ge. si pe anii lucrati in Ro trebuie sa faca si matusa-mea cerere (???) de pensie in Ro. Dar pe vremea aia, acum peste 20 de ani, era posibil sa renunte la pensia din Ro si sa primeasca in Ge.  [flo2]

Am inteles ,Nadia ,multumesc d eprecizare!Cu unchiul si matusa cred,ca asa este acum,primesti doar pe ce ai muncit aici,daca vrei sa primesti si din Romania,faci aoclo dosar,insa nu se cumuleaza perioada lucrata in ambele tari.

 

N-ai intrebat insa ce fel de pensie?


Editat de andacos, 10 iulie 2015 - 15:18 .


#30
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 10 iulie 2015 - 15:48

Am inteles ,Nadia ,multumesc d eprecizare!Cu unchiul si matusa cred,ca asa este acum,primesti doar pe ce ai muncit aici,daca vrei sa primesti si din Romania,faci aoclo dosar,insa nu se cumuleaza perioada lucrata in ambele tari.

 

N-ai intrebat insa ce fel de pensie?

 

Dana??? Nu am inteles, scuze. Ce pensie au primit bunicii mei? Pensie-pensie, de batranete, pe anii lucrati in Ro.





Etichetat si cu parenting, mama, tata, copilarie, dragoste, educatie, scoala vietii, parinte model

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -