Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

nepasare la scara de bloc


57 raspunsuri la acest subiect

#1
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 07 iulie 2015 - 13:07

la scara noastra de bloc cred ca s-au adunat cei mai nepasatori (ca sa nu spun altfel) oameni din zona...

- desi este interfon la ambele usi (din fata si din spate) nimeni nu se oboseste sa inchida usa ca lumea (adica sa se inchida clampusul de la incuietoare) si astfel usile raman neincuiate. la asociatia de proprietari s-a semnalat, nimeni nu face nimic (in sensul sa repare usa, sa se inchida singura.

am pus afis (asigurati-va ca ati incuiat usa), nimic...

- ne-am mutat de 6 luni acolo, dupa prima zi ni s-a furat presul de sters pe picioare

- cei de deasupra noastra arunca in gradina zilnic carne cruda de pui pentru pisicile (care sunt cam 20 buc) de la bloc, plus vreo 3 caini

- arunca paine in strada mare pentru porumbei cica. am vazut chiar ca se arunca paine cand trecea lumea pe strada, mai sa le arunce in cap

- nu pune nimeni mana sa stranga gunoaiele de pe langa bloc, am mai incercat noi, dar cu 2 copii nu avem mereu posibilitatea

- daca e vreo sedinta, nu vine nimeni, daca a fost vorba sa se puna bani pt. curatenie pe scara si la subsol nu vrea nimeni

- nu deschide nimeni usa. inainte de a ne muta, sotul a trebuit sa opreasca apa cateva ore si a zis sa anunte lumea, nu i-a deschis nimeni usa (si nu e asa urat, garantez... :)

nimeni nu pare interesat de nimic si de nimeni, nu exista nici cea mai mica urma de vointa de a face ceva in sens pozitiv...

totusi zona e una bunicica, chiar ne-am fi asteptat sa fie lume mai buna intr-o asa zona, semi-centrala, insa se pare ca nu e asa...

 

intrebarea (oarecum retorica) e daca s-ar putea cumva mobiliza acesti oameni (macar sa inchida ca lumea usa, pt. siguranta caselor lor)



#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 07 iulie 2015 - 13:17

pai daca spui ca sunt atat de nepasatori, poti incerca sa pui la cutiile postale cate o scrisorica in care sa insiri exact ce ai scris mai sus.

scrisa politicos, cu putin umor/ironie, s-ar putea sa-si atinga mult mai bine scopul decat orice sedinta sau initiativa.



#3
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.322 mesaje

Postat 07 iulie 2015 - 13:20

Cand or sa le fie sparte casele, sa vezi ce-o sa vrea toata lumea siguranta. Noi stam bine, in sensul ca nu se omoara multa lume sa vina la sedinte, dar nici nu comenteaza foarte mult cand e vorba de cumparat ceva. Avem camere video, interfoane, am tot zugravit, refacut casa liftului, schimbat cutii de scrisori, acum urmeaza slefuit mozaicul ca sa punem gresie peste nu prea ne tine buzunarul.

Ne-am pus la intrare un raft unde sa fie puse diversele reviste, reclame etc, doar postasul are cheie, ca sa ne puna la cutie scrisorile. Inca se mai strecoara cate unul cu reviste dar mai rarut.



#4
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 07 iulie 2015 - 13:23

pai daca spui ca sunt atat de nepasatori, poti incerca sa pui la cutiile postale cate o scrisorica in care sa insiri exact ce ai scris mai sus.

scrisa politicos, cu putin umor/ironie, s-ar putea sa-si atinga mult mai bine scopul decat orice sedinta sau initiativa.

am pus afis cu "incuiati usa",  "nu mai aruncati mancare in strada", afisele au fost rupte in cateva ore, iar nesimtirea continua...



#5
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 07 iulie 2015 - 13:24

Eu am fugit tot timpul de bloc ca d.....ul.de tamaie. Stau intr.un complex de case ...impecabil. Avem o firma care se ocupa de tot ,curatenie, securitate. ...sunt camere peste tot. Nu stiu ce succes vei avea sa indrepti lucrurile. ...oamenii aceeaia asa sunt obisnuiti de o viata. Bafta multa!


Editat de dianama, 07 iulie 2015 - 13:26 .


#6
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.322 mesaje

Postat 07 iulie 2015 - 13:26

La asta cu mancarea, nu-s ce sa spun, tine de educatie in primul rand..deh, avem impresia ca daca aruncam mancare pe geam pisicilor si cainilor avem grija de ei, nu se gandesc ce boli transmit, ca pot fi muscate de ele, etc... Banuiesc ca stransul rahatului propriului animal iese din discutie...



#7
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 07 iulie 2015 - 13:26

cred ca e dupa noroc.

stiu si la casa destule probleme. o colega a primit citatie de la vecin, a dat-o in judecata pt. nush ce prostii, plus ca cica sare si la bataie la barbatu-sau...



#8
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 07 iulie 2015 - 13:26

Eu fugit  tot timpul de bloc  ca de ......de tamaie. 

[:-)))] [:-)))] [:-)))] Diana ,cred ca Ismail din "Toate pinzele sus"ar fi invidios pe tine!!!

 

Scuzati of topicul! [:D]



#9
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 07 iulie 2015 - 13:50

Parerea mea e ca tu ,ca nou venit in bloc,nu ai absolut nicio sansa sa schimbi obceiuri deja existente si cu abordarea facuta.

 

Nimanui nu i-ar conveni ca ultimul venit s afaca regulile(chiar daca tu ai dreptate)si sa nu se adapteze la cele deja existente.

 

Deci schimba abordarea,nu cred ca biletelele de genul"inchideti usa" sau "nu mai aruncati mincare"vor avea vreo sansa se izbinda.

 

Vezi si tu cine are rol de lieder in bloc si da-te pe linga el,fii diplomata si "manipuleaza-l"pe el .Initiati impreuna intr-un we un program de 2 ore de curatire in jurul blocului de exemplu...insa iti trebuie sprijinul unuia din bloc cu atribut de lieder.



#10
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 07 iulie 2015 - 14:12

Ai niste prieteni buni?

Pune la cale o mascareala:

Doi din ei, mai mari asa, cu barba de cateva zile sa inceapa sa se plimbe prin bloc tropaind, sa-si mai aprinda cate o tigara, sa se ia la cearta, stii tu. De cateva ori pe zi, o saptamana ar trebui sa fie de ajuns.

Daca nu e de ajuns, fa rost de doi, trei saci de rafie si de cate cutii goale de carton poti. 

Umple sacii cu cutii, si roaga-i pe aceiasi prieteni sa le duca prefacandu-se ca se furiseaza, la o masina parcata in fata blocului si sa demareze cu scart.

Daca nici asta nu merge, inchiriaza doua costume de politisti si regizeaza o investigatie in care, chipurile, incearca sa afle cine a lasat usa blocului deschisa, ca e complice la "infractiune".




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -