Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Weekend la mare


30 raspunsuri la acest subiect

#11
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 08 iulie 2015 - 14:17

pentru plaja nu am mers in dreptul hotelului, pentru ca nisipul este tare, sunt cam multe pietre in apa din golfulet, iar valurile adusesera multe alge pe mal. insa erau destule persoane care faceau plaja acolo, probabil si preturile pentru sezlonguri sunt mai mici acolo decat pe plaja "mare".

am preferat sa mergem putin mai mult pe jos pana la plaja propriu-zisa din jupiter. aici sunt mai multe terase de unde iti poti lua o bere, un suc, o inghetata, o placinta, etc.

pe ambele plaje se poate sta si cu cearsaful pe nisip, nu te obliga nimeni sa inchiriezi sezlong.

ba chiar am fost placut impresionata de faptul ca pe plaja din jupiter este lasat loc suficient langa malul apei, pentru cei care vin "cu prosopul". 


Editat de CorinaDani, 08 iulie 2015 - 14:21 .


#12
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 08 iulie 2015 - 15:02

Si noi am fost la Jupiter. O saptamana. Am venit duminica. Noi stam la Delta, pentru ca ne place si pentru Babyland. Iar Barina... jos palaria. Toata mancarea e buna, dar ciorbele... sunt de departe cele mai bune chestii pe care le-am mancat in viata mea.



#13
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 08 iulie 2015 - 15:08

Multumesc mult pt detalii.

 

Da, auzisem si din alte surse ca plaja din dreptul hotelului nu e tocmai cea mai buna. Nu-i nici o problema sa mergem putin, banuiesc ca ne orientam rapid la fata locului incotro sa o luam (ar fi in stanga hotelului, cum te uiti spre mare, nu-i asa?)

 

Am retinut: Barina pt ciorbe si Rustika pt saramura de biban (le alternam in cele 3 zile).

 

Corina, voi ati luat MD la hotel? Cum e?

 

Dat fiind ca stam doar 3 zile, ma gandeam sa optam pt varianta snack pe plaja, sa ne miscam mai rapid dimineata.  Ati (Corina si Black) vazut pe acolo vreun chiosc fain cu produse de patiserie?


Editat de Adriana mica, 08 iulie 2015 - 15:20 .


#14
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 08 iulie 2015 - 15:12

la barina am avut placuta surpriza sa fim serviti la masa de pranz, din partea casei (patronului), cu cate un paharel de tarie, era un fel de tuica sau palinca. eu nu am baut, sotul spunea ca e ok.

la barina, ca sa te simti bine cu totul, secretul este sa te poti aseza la o masa situata chiar langa una dintre marginile terasei, cu conditia ca si peretele-copertina de acolo sa fie strans. altfel, mori de cald.



#15
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 08 iulie 2015 - 15:15

Da, asa e, e mai bine sa ai "iesire". Patronul e foarte implicat. Face tot felul de gesturi amabile. E mereu acolo, ii ajuta pe chelneri, e un tip deosebit as zice. Pe mine m-a impresionat... 



#16
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 08 iulie 2015 - 15:18

Multumesc mult pt detalii.

 

Da, auzisem si din alte surse ca plaja din dreptul hotelului nu e tocmai cea mai buna. Nu-i nici o problema sa mergem putin, banuiesc ca ne orientam rapid la fata locului incotro sa o luam (ar fi in stanga hotelului, cum te uiti spre mare, nu-i asa?)

 

Am retinut: Barina pt ciorbe si Rustika pt saramura de biban (le alternam in cele 3 zile).

 

Corina, cum este micul dejun la hotel? Pt un weekend, ma gandeam sa luam de acasa ceva patiserie si cafea pe plaja

 

da, plaja "mare" din jupiter este in stanga hotelului, cum te-ai duce spre neptun pe faleza.

nu stiu cum este micul dejun la hotel. ce ti-am spus era scris pe un afis lipit pe usa care duce spre restaurant. atat stiu, ca e in regim bufet suedez. dar decat sa dai 25 lei/pers si sa nu ai ce alege sau sa nu-ti placa, mai bine mananci la o terasa si alegi ce vrei din meniu.

noi am mancat la barina si la micul-dejun : 1 omleta cu sunca si cascaval, 1 salata de rosii si 1 cafea espresso = 14 lei.

la prima ora a zilei iti poti lua cafea si de la automatele de la parterul hotelului. marca este dallmayr (cam asa ceva). e ok, au variante instant sau rasnita din boabe. costa 2 lei. in felul acesta iti poti savura cafeaua de dimineata stand in balconul camerei, admirand marea, ascultand valurile si pescarusii.



#17
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 08 iulie 2015 - 15:19

Multumesc, sunteti foarte dragute ca ma ajutati cu informatii!

 

M-am mai linistit, nu am mai fost demult pe litoralul nostru si nu stiam la ce sa ma astept :)


Editat de Adriana mica, 08 iulie 2015 - 15:22 .


#18
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 08 iulie 2015 - 15:20

Noi mergem cu cana fierbatoare la noi si tragem niste cafele oparite de numa' fara sa lasam o caruta de bani... Mie sincer mi se pare si mai proasta si prea scumpa cafeaua de cumparat....



#19
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 08 iulie 2015 - 15:21

Patiserie nu am remarcat, poate stie Corina, dar sunt 5 sau 6 tarabe cu fructe [:D]



#20
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 08 iulie 2015 - 15:33

este si o patiserie, dar tocmai la/inspre plaja din jupiter. are gogosi, clatite si pateuri/placinte. noi am luat de acolo doar gogosi cu glazura de ciocolata, sunt ok, dar eu nu ma omor dupa aluat prajit. ciocolata de pe ele nu era suficient de dulce pentru gustul meu.

am mai vazut si colaci unguresti (kurtos). pot fi si acestia o varianta pentru micul dejun.

daca nu, pentru micul dejun in camera va puteti cumpara paine, lapte batut, iaurt, lapte, cereale, mezeluri feliate si vidate de la supermaketurile din zona si le pastrati in minifrigiderul din camera, raceste pana aproape de inghet.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -