Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

amenda circulatie


5 raspunsuri la acest subiect

#1
lara_ro

lara_ro

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 05 iulie 2015 - 17:33

Buna ziua,

 

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu cateva lamuriri legate de amenzile de circulatie. Am primit-o ieri pe prima din viata mea de sofer si as vrea sa o rezolv cum trebuie de la inceput. M-am cam ingrozit tot citind de amenzi achitate dar ramase pe "rol"si care au generat tot felul de probleme cu impozitele si as vrea sa evit asa situatie.

 

Concret, locuiesc in sect 2 si amenda am luat-o in sect 1 (pe la Arcul de Triimf, cred ca e sect 1 acolo). Ma duc maine la Dir.Venit.Locale sect 2 de la Gara Obor sa o achit,da? Apoi trimit o copie sau trimit originalul chitantei la politie? Prin posta (cu confirmare de primire), prin mail? Pe langa chitanta mai trebuie sa trimit si copie dupa PV?

Si inca ceva: ca sa fie tacamul complet, am primit si 2 puncte de penalizare ? Astea se prescriu dupa un timp - cat? - sau raman pe vecie agatate de carnetul meu?

 

Nu dati cu rosii pentru intrebarile mele - sau puteti sa dati ca le merit - dar spuneti-mi, va rog, daca fac tot ce trebuie sa rezolv corect amenda asta.

 

Multumesc frumos de ajutor.



#2
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 05 iulie 2015 - 18:21

Buna.

Din ce stiu eu: te duci de unde aparti cu domiciliu si o achiti.

Copia chitantei, cu pv sau fara, poti sa le capsezi daca vrei, le trimiti prin posta -recomandata sau te duci personal- cel mai bine, cu ele la udristei.

Punctele se sterg dupa 6 luni. Daca in perioada asta faci si altele acestea se acumuleaza si la 15 ti se suspenda permisul.

De asemeni stiam ca e bine sa-ti platesti amenda, altfel dupa 30 zile ti se suspenda permisul. Dar nu stiu daca se aplica... poate vine Marius si ne spune  [:)]

[flo2]



#3
lara_ro

lara_ro

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 05 iulie 2015 - 18:26

Multumesc frumos Ela.

Nici nu se pune problema sa nu achit, voiam doar sa ma asigur ca fac tot ce trebuie ca si la autoritati se apara amenda platita. Iar despre puncte inca nu am gasit nicaieri nimic, daca si cand se sterg...



#4
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 05 iulie 2015 - 18:27

Poti plati si la orice oficiu postal. Si poti trimite copie a chitantei impreuna cu copie dupa PV la sediul politiei circulatie. Pastreaza originalele.



#5
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 05 iulie 2015 - 19:27

Pastreaza originalele!!!

 

si noi tot in 2 locuim, am platit o amenda la cec si 4 ani la rand am fost 'hartuiti' cu amenda aia... Speram ca in 2013 sa se fi inregistrat final ca da, e platita, ca la impozit in 2014 nu mai figura ca restanta. 



#6
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 05 iulie 2015 - 22:52

Nu stiu unde scrie de puncte... banuiesc ca in regulamentul de aplicare al oug 195/2002. 

Nu am primit niciodata pana acum amenda, de cand s-a introdus noul sistem cu puncte.

 

Eu m-am dus mereu personal si am depus copia chitantei la ei. Si nu am avut nici o problema sa apara la administratia financiara. Dar daca o trimiti prin posta e mai bine sa fie recomandata. Sa nu se piarda din "greseala". 

Si da. E forte important sa pastrezi originalul chitantei prin care ai achitat.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -