Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 2 voturi

Parinti singuri, fericiti dar care isi doresc o relatie


87 raspunsuri la acest subiect

#21
crysulin

crysulin
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 09 februarie 2016 - 14:25

sa raspund letitiei..da viitorul sot stie si se implica destul de mult financiar si emotional..si ca sa fiu clar inteleasa eu nu il ascund ...doar ca noi nu locuim nici cu parintii logodnicului nici cu mama..asa ca ei sunt dor ocazional musafiri si bineinteles ca noi ii ajutam cum isi ajuta copii parinti..in schimb eu petrec timp cu copilul meu am spus si mai sus asta 3-4 zile din saptamna sunt in casa mamei...deci nu l am abandonat cu m au acuzat anume persoane din grup....si plus de asta o sa infintam o mica afacere din primavara exact unde locuieste mama cu fiul meu si drept urmare o sa fiu zilnic cu ei mai mult decat pana acum...supararea mea este ca nu pot sa ma <<laud>>cu ghilimelele de riguare de reusitele fiului meu de orice fel in fata parintilor logodnicului meu...si copilul nu stie ca fam viitorului nu a aflat de el....el oricum are activitatii care nu includ oameni batrani sa il citez pe el amuzata



#22
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 09 februarie 2016 - 18:00

Dar pe tine ce te retine sa le spui ca ai un copil?



#23
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 09 februarie 2016 - 21:23

Dar pe tine ce te retine sa le spui ca ai un copil?

 

Ce intrebare e asta ? 

 

O retine dorinta logodnicului de a nu-si răni / supara / dezamagi părinții.

 

Mie nu mi se pare o situatie grava ...este o situație de compromis pe care omul ala a ales-o pentru ca nu mai poate schimba mentalitatea parintilor si nu doreste sa inceapa cone stie ce scandaluri, presiuni asupra lui, nevoia sa se explice, enervarea ca nu trebuie sa dea explicatii nimanui ...etc.

 

Eu nu cred ca pierde nimeni nimic din acest compromis ...din contra, asa se pastreaza un echilibru intre toți membrii familiei, chiar daca e bazat pe o omisiune.



#24
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 09 februarie 2016 - 21:52

eu am niste cunostiinte care cand s-au cunoscut, ea avea un copil din fosta casatorie, iar el nu mai fusese  casatorit niciodata.

 

parintii lui fiind de alta mentalitate si cultura etc, etc...nu se stie cum ar fi acceptat ideea, in orice caz au ales sa nu le spuna.

 

noroc ca fiind din tari diferite, au reusit 10 ani sa ascunda parintilor lui acest copil. a treb sa  spuna in urma cu un an, cand mama lui a venit in vizita .



#25
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 09 februarie 2016 - 22:56

Pai ea a spus ca "problema cea mare si care o supara" e ca familia lui nu stie de copil.

 

Si cred ca nu se refera la vreo mamaita de-a saptea spita...a carei parere oricum nu conteaza.

 

edit.Oricum e datoria ei ca mama sa-si prezinta copilul,nu sa-l tina ascuns.

 

edit 2.Mama si copilul sunt un pachet,nu poti avea pe unul fara celalalt.

 

Dana, tu faci analiza pe text. [:)]

 

Eu insa interpretez altfel : s-ar putea sa fie familia lui mai rece si mai ciudata si nu i s-a dat ocazia sa deschida gura, dramite sa mai povesteasca de copil.

Si inca o data, nu are rost sa prezinti un copil unora de care nu pe pasa.

 

Nu cred ca ea, Crys, a fost intrebata de copil/copiii si alte asemenea lucruri.



#26
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 10 februarie 2016 - 00:17



Ce intrebare e asta ? 

 

O retine dorinta logodnicului de a nu-si răni / supara / dezamagi părinții.

 

Mie nu mi se pare o situatie grava ...este o situație de compromis pe care omul ala a ales-o pentru ca nu mai poate schimba mentalitatea parintilor si nu doreste sa inceapa cone stie ce scandaluri, presiuni asupra lui, nevoia sa se explice, enervarea ca nu trebuie sa dea explicatii nimanui ...etc.

 

Eu nu cred ca pierde nimeni nimic din acest compromis ...din contra, asa se pastreaza un echilibru intre toți membrii familiei, chiar daca e bazat pe o omisiune.

Cum mey nu ti se pare o situatie grava,adica tu ti-ai ascunde copii sa nu-ti ranesti logodnicul?

 

Voi vorbiti vorbe pur si simplu,habar nu aveti ce inseamna sa ai un copil si sa trebuiasca sa alegi intre copil si relatie.Bineinteles daca se ajunge pina la stadiul de relatie cu ceva perspectiva ca in general omisiunea copilului ,nu ar trebui sa duca relatia pina acolo.

 

Echilibru bazat pe omisiunea...copilului!!!! [fal]

 

edit :personal in conditiile enumerate de tine,as fi incheiat relatia in momentul direct urmator,lasindu-l sa-si pastreze echilibru cu parintii.

Un barbat ce-si iubeste viitoarea sotie,o apar si-n fata tigrului de stepa [:D] ,niste parinti de moda veche cu care se va vizita la paste si craciun la o adica ,n-ar trebui sa-i ridice prea mari probleme.


Editat de andacos, 10 februarie 2016 - 00:28 .


#27
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 10 februarie 2016 - 00:20

Dana, tu faci analiza pe text. [:)]

 

Eu insa interpretez altfel : s-ar putea sa fie familia lui mai rece si mai ciudata si nu i s-a dat ocazia sa deschida gura, dramite sa mai povesteasca de copil.

Si inca o data, nu are rost sa prezinti un copil unora de care nu pe pasa.

 

Nu cred ca ea, Crys, a fost intrebata de copil/copiii si alte asemenea lucruri.

Hai mey...in 5 ani de relatie nu a avut ocazia????

 

pai tu nu vezi ca ea sufera(si mi s epare normal sa sufere).

 

Nici nu este vorba de prezentat...e vorba de ascuns,omis ca exista un suflet ce aparine trecutului ei.



#28
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 10 februarie 2016 - 00:23

crysulin,dar copilul va sta tot cu bunica dupa casatoria voastra?

El nu si-a exprimat-direct sau indirect,dorinta de a sta cu voi ,de aface o familie impreuna?



#29
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 10 februarie 2016 - 00:25

Hai, mey Dana, in 5 ani familia lui nu cred ca pus piciorul in casa lui Crys. Caci ar fi aflat/vazut copilul. Pariez ca in 5 ani de relatie nu au schimbat mai mult de 20 de vorbe (inclusiv bonjour si la revedere).


Editat de Mik, 10 februarie 2016 - 00:25 .


#30
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 10 februarie 2016 - 00:30

Hai, mey Dana, in 5 ani familia lui nu cred ca pus piciorul in casa lui Crys. Caci ar fi aflat/vazut copilul. Pariez ca in 5 ani de relatie nu au schimbat mai mult de 20 de vorbe (inclusiv bonjour si la revedere).

Nu e vorba de casa lui Crys... e vorba de casa viitorului sot,unde se presupune ca se vor intilni si in continuare...macar la paste si craciun cum am spus anterior,si copilul ei ...ramine tot cu bunica in moemntele in car se "reuneste familia"?




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -