Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 2 voturi

Parinti singuri, fericiti dar care isi doresc o relatie


87 raspunsuri la acest subiect

#11
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 30 octombrie 2015 - 15:20

Teoria e buna, practica te omoara. Da, e posibil ca unui copil sa nu ii placa viitorul partener, si atunci ce faci - mediezi permament ? sau dimpotriva, copilul sa se "agate" de un potential parinte, chiar daca in timp se va dovedi ca nu e potrivit...de aceea totusi prudenta  e recomandabila.



#12
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 30 octombrie 2015 - 16:17

Da, este mai dificila viata sociala cu copii. Nici eu nu mai ies prea des altundeva decat parcuri, gradini zoo, activitati de interior pentru copii si activitati extrascolare, pentru ca efectiv nu mai am cand. Nu zic ca viata sociala 0, dar daca nu ai cu cine lasa copiii (bunici sau alte ajutoare) nu prea poti sa iesi la un club, la un film de adulti... Astepti sa se faca copilul mai mare  [:-)))]

 

Cu parintii singuri si relatii noi... e dificil, problema este complexa, sunt foarte multe date la mijloc. 

Andacos, Rufus, jos palaria, ati reusit sa aveti relatii frumoase si cu copii din casatorii anterioare. Bravo. 

Dincolo de timpul acela de "lins rani" in care tocmai de o relatie nu-ti mai arde, mai este si norocul pe care il ai iin gasirea partenerului/ei. La noi e si prejudecata "aoleu, are si copil, nu prea e bine". In fine, chiar daca omul respectiv e ok cu copilul din casatoria anterioara, mai este vorba si de "chimia" dintre noul partener si copil, cum se "accepta" unul pe celalalt...

Cum spuneam, problema complexa.


Editat de monicabo, 30 octombrie 2015 - 16:19 .


#13
crysulin

crysulin
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 07 februarie 2016 - 09:44

sa va spun si eu din proprie experieneta..acum 10 ani am ramas singura cu un copil dupa o greseala a fragedei tinereti chiar foarte frageda bine totul bun in greseala este copilul meu..dupa 5 ani de singuratate am intalnit pe cineva care pot spune ca este barbatul perfect ..bine cu plusuri evident.suntem impreuna de 5 ani,,problema cea mai mare si care ma supara cel mai mult este ca nimeni din familia lui nu stie ca eu am copil..copilul meu locuind cu mine si cu mama mea acum el fiind adolescent locuieste cu mama mea dar 3 zile pe sptamana eu le petrec cu el restu zilelor din sap. in casa viitorului sot.Asa ca nimic nu este usor cand ai un copil....



#14
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 07 februarie 2016 - 11:56

sa va spun si eu din proprie experieneta..acum 10 ani am ramas singura cu un copil dupa o greseala a fragedei tinereti chiar foarte frageda bine totul bun in greseala este copilul meu..dupa 5 ani de singuratate am intalnit pe cineva care pot spune ca este barbatul perfect ..bine cu plusuri evident.suntem impreuna de 5 ani,,problema cea mai mare si care ma supara cel mai mult este ca nimeni din familia lui nu stie ca eu am copil..copilul meu locuind cu mine si cu mama mea acum el fiind adolescent locuieste cu mama mea dar 3 zile pe sptamana eu le petrec cu el restu zilelor din sap. in casa viitorului sot.Asa ca nimic nu este usor cand ai un copil....

 

sa va spun si eu din proprie experieneta..acum 10 ani am ramas singura cu un copil dupa o greseala a fragedei tinereti chiar foarte frageda bine totul bun in greseala este copilul meu..dupa 5 ani de singuratate am intalnit pe cineva care pot spune ca este barbatul perfect ..bine cu plusuri evident.suntem impreuna de 5 ani,,problema cea mai mare si care ma supara cel mai mult este ca nimeni din familia lui nu stie ca eu am copil..copilul meu locuind cu mine si cu mama mea acum el fiind adolescent locuieste cu mama mea dar 3 zile pe sptamana eu le petrec cu el restu zilelor din sap. in casa viitorului sot.Asa ca nimic nu este usor cand ai un copil....

Pe bune ?

Asta e viitoarea ta viata : o mare minciuna si departe de copilul tau ?!



#15
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 07 februarie 2016 - 12:03

Nici eu nu pricep cum e posibil sa-ti ascunzi propriul copil ...

 

Eu am mai intilnit cazuri de astea cind propriul copil este dat la o parte,pentru fericirea viitoarei familii,de parca ei-copii ar fi un balast pentru ei.

 

Insa da,eu cred ca doar cu acceptul parintelui s epoate intimpla asa ceva...deci propriul pairnte isi da copilul deoparte.

 

Ma rog...trist,altceva nu stiu ce sa spun.



#16
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 08 februarie 2016 - 14:01

sa va spun si eu din proprie experieneta..acum 10 ani am ramas singura cu un copil dupa o greseala a fragedei tinereti chiar foarte frageda bine totul bun in greseala este copilul meu..dupa 5 ani de singuratate am intalnit pe cineva care pot spune ca este barbatul perfect ..bine cu plusuri evident.suntem impreuna de 5 ani,,problema cea mai mare si care ma supara cel mai mult este ca nimeni din familia lui nu stie ca eu am copil..copilul meu locuind cu mine si cu mama mea acum el fiind adolescent locuieste cu mama mea dar 3 zile pe sptamana eu le petrec cu el restu zilelor din sap. in casa viitorului sot.Asa ca nimic nu este usor cand ai un copil....

Dar viitorul sot stie de copil? Gideste-te cum se simte copilul, ca o greseala, ca un balast.

 

Nici la mine nu stiu rudele sotului ca am mai fost casatorita. Dar eu nu aveam copii cu primul sot si a fost alegerea sotului actual sa nu le spuna, nu a mea. Nici acum la 16 de de la casatorie nu stiu. 



#17
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 08 februarie 2016 - 16:47

Da, pentru unii faptul ca o persoana (mai ales femeie) a mai fost casatorita sau mai are si copii, este un capat de tara.

Totusi minciuna este intotdeauna aducatoare de necazuri...si pana la urma daca partenerul stie si accepta o situatie, nu vad unde este problema celor din jur.

Nu fac pe lupul moralist, dar pe mine ma deranjeaza rau, rau de tot minciuna.



#18
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.229 mesaje

Postat 08 februarie 2016 - 21:39

Hai mey, ca familia lui nu trebuie sa le stie chiar pe toate.

Crys a spus clar ca familia lui nu stie de copil. Daca n-au intrebat si poate ca nu-i intereseaza, nu e vad unde e problema.



#19
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 08 februarie 2016 - 23:42

Hai mey, ca familia lui nu trebuie sa le stie chiar pe toate.

Crys a spus clar ca familia lui nu stie de copil. Daca n-au intrebat si poate ca nu-i intereseaza, nu e vad unde e problema.

Pai ea a spus ca "problema cea mare si care o supara" e ca familia lui nu stie de copil.

 

Si cred ca nu se refera la vreo mamaita de-a saptea spita...a carei parere oricum nu conteaza.

 

edit.Oricum e datoria ei ca mama sa-si prezinta copilul,nu sa-l tina ascuns.

 

edit 2.Mama si copilul sunt un pachet,nu poti avea pe unul fara celalalt.


Editat de andacos, 08 februarie 2016 - 23:51 .


#20
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 09 februarie 2016 - 10:44

Pt mine ....in documentatia care o fc pt prietena mea ...e sa ii iubesti copilul apoi mama. Cel putin tot asta aud de la ea "daca nu imi va iubi si respecta copilul? "... Deci cred ca asta e regula nr 1 ..intr.o relatie unde subt copii.


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -