Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Vreau sa cumpar un loc de veci


3 raspunsuri la acest subiect

#1
crisseis

crisseis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 605 mesaje

Postat 01 iulie 2015 - 12:29

     Este cineva care a "cumparat" vreun loc de veci, sa-mi poata spune cum se procedeaza in realitate?

     Stiu ca aceste locuri de veci sunt proprietatea statului, ca ele se concesioneaza de catre primarii, care incheie contracte cu firme private de administrare si ca acestea din urma sunt adevarati "samsari" care "vand" la preturi exorbitante.

     Eu as vrea , din precautie si pentru a nu fi luata pe nepregatite la momentul X, sa achizitionez un loc de veci si am gasit si oferte de "vanzare".

     Mai stiu ca, legal, aceste locuri de veci, de la cei care au incheiate contracte de concesiune(persoane fizice) se pot doar dona, ceda mostenitorilor pana la gradul IV. In orice caz, ideea e ca, potrivit legii, doar rudelor le pot fi lasate locurile de veci.

    Cu toate acestea, in realitate si persoanele care nu au un caz de deces in familie, pot "cumpara" un loc de veci.

    Intrebarea mea e: a cumparat cineva si cum se procedeaza? cu cine se incheie actul? si unde?

    Multumesc anticipat pentru raspuns.



#2
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 01 iulie 2015 - 12:41

Difera cazurile in functie de proprietar.

Nu e numai statul proprietar...poate fi un privat. Sau o parohie.

Fiecare are reguli proprii. Care difera si intre orasele din tara.

Eu am cumparat doua locuri, adica mi-au fost donate. Este un cimitir proprietate de stat, insa locul este atribuit pentru totdeauna, nu concesionat. Platesc doar o taxa de intretinere anuala. Actul de donatie a fost intocmit la notar.

Deci: sunt mai multe cazuri si tu trebuie sa vezi unde se incadreaza oferta care ti-ar conveni.



#3
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 01 iulie 2015 - 12:55

eu stiam ca cimitirele sunt in subordinea primariei. cel putin asa este in ploiesti. in cimitirele "inchise" se vand (tranzactioneaza pe bani frumosi) locurile de veci.

in cele "deschise" (adica in cele in care exista suficient teren pentru noi locuri de inhumare) se poate concesiona un loc (pentru maximum 49 ani), indiferent de situatie.

 

iata detalii :

"Cazul A:  Persoana nu este decedata

La Serviciul Administrare Cimitire din cadrul SC SGU Ploiesti SRL (str. Valeni, nr.32) se vor prezenta urmatoarele acte:

  1. Cerere tip pentru concesionarea unui loc de inhumare catre directorul SC SGU Ploiesti SRL
  2. Adeverinta medicala.
  3. Copie B.I./C.I.

In cazul returnarii unui raspuns pozitiv se merge la cimitirul Mihai Bravu unde:

  1. Se achita pretul concesiunii (consulta lista cu preturi)in format .pdf
  2. Se intocmeste contractul de concesiune
  3. Mai sunt necesare: timbru fiscal minim 1 leu; un dosar simplu.

Dupa timpul necesar intocmirii actelor de catre SC SGU Ploiesti SRL., se ridica actele de la administratia cimitirului."

Beneficiaza de gratuitate Persoanele beneficiare ale Legii nr. 44/1994decretul Legii 118/1990 republicat, Legii nr.189/2000, Legii nr.341/2004"



#4
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 01 iulie 2015 - 19:32

Eu trebuie sa cumpar acum locurile de veci pe care le avem de vreo 200 de ani cel putin, ca acolo sunt ingropati parintii strabunicilor mei de ex, insa acum tocmai ne-a informat preotul ca nu mai merge asa, trebuie sa le platesc.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -