Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Decembrie 2015 (Minuni de Decembrie) - Cap.5


543 raspunsuri la acest subiect

#11
lvbaby

lvbaby

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 399 mesaje

Postat 25 iunie 2015 - 16:52

Buna,fetelor.Aici nasterea naturala este prima optiune intotdeauna.Doar daca nu poti sau apar complicatii pe parcurs,se face cezariana.Asa ca eu nu am cum sa aleg si se pare ca o sa nasc natural,ceea ce ma bucura,pt ca recuperarea e mult mai rapida si in doua zile pot pleca acasa cu bebele.

Multumesc dany, ce sa zic mai este pana la nastere , ma voi documenta , decizia influentabila va fi a doctorului iar decisiva va fi a mea pfff . sa dea Dumnezeu sa ajungem toate la termen cu bine si doar asta sa fie problema noastra : ,,cum nastem?''



#12
enadera

enadera

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 25 iunie 2015 - 16:58

Buna,fetelor.Aici nasterea naturala este prima optiune intotdeauna.Doar daca nu poti sau apar complicatii pe parcurs,se face cezariana.Asa ca eu nu am cum sa aleg si se pare ca o sa nasc natural,ceea ce ma bucura,pt ca recuperarea e mult mai rapida si in doua zile pot pleca acasa cu bebele.

In Romania, in spitalele de stat nu se face cezariana la cerere, stiu ca nu au voie, decat daca este vreo complicatie, si se numeste cezariana de urgenta. Sigur stiu de spitalul Universitar si Polizu. Dar la particular se face fara probleme. De aia cam avem de ales.



#13
dana_green

dana_green

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 280 mesaje

Postat 25 iunie 2015 - 17:25

Da, delicat subiect cu nașterea. Bine ca mai sunt câteva luni pana atunci. Am timp sa mă pregătesc  psihic. Eu voi naște în Anglia, iar acolo se face cezariana extrem de rar. Nu cred ca am vreo șansă să beneficiez de ea. M-aș fi simțit mai liniștită, sincer. Dar mai e pana atunci. Ce sa mă stresez de pe acum?! Zilele astea sunt "geană " pe burtă, sa simt prima mișcare a fetiței mele

Poza o facem îmbrăcate sau dezbrăcate ?



#14
dana_green

dana_green

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 280 mesaje

Postat 25 iunie 2015 - 17:35

:d



#15
lvbaby

lvbaby

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 399 mesaje

Postat 25 iunie 2015 - 17:36

SUNT SI BARBATI CE RUMARESC ACEST FORUM ? PENTRU CA DACA SUNT AS PREFERA SA FIU CAT DE CAT IMBRACATA :))))

[gravi] eu zic sa avem un tricou elsatic pe noi ca asa se vede mai bine :D..sau fiecare cum vrea . 



#16
MonaEde

MonaEde

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 163 mesaje

Postat 25 iunie 2015 - 17:57

Buna seara,burtici  [flo2] .

 

Multumesc ptr sfaturile in leg. cu marea,piscina...etc.

Eu as opta ptr nastere naturala..am inteles ca e mult mai ok,si ptr bebe si ptr mine.

 

Ivbaby,la 14 sapt masuratoarea a iesit cam asa: 8 cm ,100 gr

 

Felicitari fetelor care ati aflat ce va fi bebele.Eu o sa aflu tocmai pe 8 si nu mai am rabdare..mi se pare o vesnicie pana atunci [batcap] .

 

Azi am facut 4 luni si sunt foarte fericita [pk]



#17
lvbaby

lvbaby

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 399 mesaje

Postat 25 iunie 2015 - 18:04

felicitaro mona ede si multumesc pentru raspuns



#18
lvbaby

lvbaby

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 399 mesaje

Postat 25 iunie 2015 - 18:05

Burrtici se poate sa imi spuneti si mie cam cati cm si cate grame au bebeii vostri in concordanta cu saptamanile?sunt curioasa pentru ca la mine la 13 saptamani si 4 zile avea 72 sau 75 grame si 7,8 de cm

 

 

Fetelor ma gandeam sa ne punem toate de acord sa punem la fiecare capitol sau in fiecare luna cate o poza aici cu burtica. asa ne cunoastem si noi mai bine si fac si burticile cunostinta:D . IN CAZUL IN CARE SUNTETI DE ACORD ASTEPT RASPUNS CA SA NE PREGATIM DE POZA PENTRU CA IN ACEST MOMENT ARAT CAM ASA [zirea]

pupici



#19
bluekidoo

bluekidoo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.077 mesaje

Postat 25 iunie 2015 - 19:19

La nastere depinde de corpul fiecarei femei.. am cunoscut persoane care au nascut natural si s-au chinuit cu un travaliu de 17 ore, dar am cunoscut si persoane care au nascut natural si nici nu au inceput bine contractiile ca deja il aveau pe bebe in brate... Aceasi poveste si la cezariana.. eu am fost constienta toata nasterea si mi-am pupat fiica imediat ce s-a nascut iar a doua zi eram in picioare si ma duceam sa o tin in brate, dar stiu si persoane care dupa cezariana, o saptamana nu au fost bune de nimic... Depinde de organismul fiecareia si de ambitia pe care o are sa se puna repede pe picioare..

 

Cel mai bine discutati cu medicii vostri pentru ca ei sunt in masura sa va dea un sfat pertinent.. Cezariana este totusi o operatie care nu cred ca trebuie facuta daca nu se impune medical.. frica care o ai acum pentru nasterea naturala, o vei avea si pentru cezariana pe masura ce se apropie..



#20
Andrrush

Andrrush

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 25 iunie 2015 - 20:53

Buna burtici! Am citit si eu despre ambele variante de nasteri si cred va voi opta pt nasterea naturala din cauza recuperarii foarte rapide. Cezariana este in sine o operatie si de la caz la caz difera recuperarea. Am vazut si eu de asemenea o multime de nasteri si sunt speriata pt ca este o experienta noua dar nu sunt nici prima nici ultima femeie care face asta. Si tinand cont ca voi naste in preajma Craciunului as vrea sa fiu acasa cu bebe in 2 zile. Revenind la marimea bebelusului, bebe meu avea o lungime de 8.2 la 13 saptamani desi media este de 7.5 cm. Dar asta inseamna nu inseamna ceva rau, din contra. Va pup fete!




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -