Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Mamici de Noiembrie 2015 ( Brumarei de Noiembrie 2015 )- cap.2


1080 raspunsuri la acest subiect

#661
Griga82

Griga82

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 30 august 2015 - 14:57

Buna, burtici!

 

Ce faceti? Pe und eva adapostiti de caldura?

 

Noi am fost ieri si azi la cursul de puericultura. 60-70 % dintre informatii le stiam deja, insa au fost si lucruri noi si interesante, mai ales pentru tati. Mi se pare f important sa inteleeaga unele aspecte ca sa nu aiba impresia ca ma plang sau ca exagerez cu unee lucruri - atunci cand va veni bebe.

 

In rest, mai mult prin casa, ne ascundem de soare....

 

Maine e ultima zi de munca....nu-mi vine sa cred! Devin putin melancolica :) Marti ma duc la dr s aimi iau medicalul pt saptaana asta si apoi trebuie sa ma duc la medicul de familie si sapt viitoare ca sa imi dea prenatalul. 

 

Saptamana asta am planuri mari, curatenie generala prin casa. Zic saptamana pt ca sunt contienta ca nu mai pot face totul intr-o singura zi. O iau pe bucatele.

 

Bebe e f activ, se foieste, se invarteste, loveste, sughite....sper doar sa se intoarca in pozitia buna si sa ramana asa! 

 

Rahella si pe mine ma iau durerile de spate daca stau mult in scaun. Daca sunt la volan, sunt ok, rezist mai bine - ppoate unde atentia mi se duce pe ce e in jurul meu. Daca sunt in dreapta, nu mai rezist prea mult.... Relaxeaza-te!

 

Marti ma duc la medic cu 'minunatele' analize. Sper ca pana atunci sa imi vina si urocultura si secretiile. Sunt tare curioasa ce imi va recomanda pt infectia urinara...



#662
Rahellla

Rahellla

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 30 august 2015 - 17:21

Daaaa Griga,la fel patesc :daca conduc eu parca nu mai simt la fel de intens durerea.Pe autostrada cand ne intorceam dupa ce ma vaitam la sotul meu ca mor de durere ,ii ziceam sa ma lase sa conduc,dar cand ma vedea in ce stare sunt nu prea voia.Apoi i-am explicat si a inteles si chiar mă lăsa durerea atunci cand conduceam eu.

Bafta marti la doctor,o sa fie bine!:) si spor la curatenie saptamana aceasta,eu nu ma mai descurc singura la toata casa,ma ajuta mami din cand in cand :D

 

Apropo de concediu prenatal,eu am intrat deja din data de 18 luna aceasta :)

 

Si baietelul meu e super activ,se misca nooon stop iar atunci cand sughite imi e mila rau de el,ca nu pot sa il tin in brate sa-l pup si sa-l ajut cumva :( offfffffffff...mai e putin si o sa putem sa ii tinem in brate si sa le impartasim tooata dragostea:X



#663
dorinas

dorinas

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 31 august 2015 - 16:25

Salutare! Griga, bafta maine si sa ne aduci vesti bune! ce fain de voi ca aveti concediu, eu mai merg pana in 20 luna asta, daca pot, sincer eu vreau sa-mi iau de la 1 octombrie pana la 1 februarie prenatal si pe urma maternal. voi cum ati procedat? ati anuntat inainte si prenatalul sau se instinteaza firma doar de cand ramai in maternal? Bebele meu danseaza incontinuu. zici ca e pe ring si da ce e mai bun din el. e haios cand incerc sa ma concentrez la servici si nu reusesc ca el se misca dintr-o parte in alta. sper sa se mai racoreasca putin ca nu mai pot de cald. voi cum suportati caldurile astea? la noi si noapte e cald de nu mai poti si cum eu nu pot sa dorm in nicio pozitie, e teroare...

o zi buna va doresc!



#664
Rahellla

Rahellla

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 31 august 2015 - 20:41

[hia]  [hia]  [hia] 

Heeiii,ce e cu linistea aceasta aici ?

Nu mai avem noutati despre nimeni ?

 

La noi,desi e zona de munte,e suuuupeeeeeeeeeer cald:( bebe e nelinistit in burtica,cred ca si el simte disconfortul resimtit de mine ..Nici nu vreau sa imi imaginez cum e in Bucuresti :(

 

Sper totusi sa va adapostiti cat mai bine de caldura aceasta!

[ventilator]  



#665
ioanna_207

ioanna_207

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 31 august 2015 - 20:57

Buna, burtici!

 

Ce faceti? Pe und eva adapostiti de caldura?

 

Noi am fost ieri si azi la cursul de puericultura. 60-70 % dintre informatii le stiam deja, insa au fost si lucruri noi si interesante, mai ales pentru tati. Mi se pare f important sa inteleeaga unele aspecte ca sa nu aiba impresia ca ma plang sau ca exagerez cu unee lucruri - atunci cand va veni bebe.

 

In rest, mai mult prin casa, ne ascundem de soare....

 

Maine e ultima zi de munca....nu-mi vine sa cred! Devin putin melancolica :) Marti ma duc la dr s aimi iau medicalul pt saptaana asta si apoi trebuie sa ma duc la medicul de familie si sapt viitoare ca sa imi dea prenatalul. 

 

Saptamana asta am planuri mari, curatenie generala prin casa. Zic saptamana pt ca sunt contienta ca nu mai pot face totul intr-o singura zi. O iau pe bucatele.

 

Bebe e f activ, se foieste, se invarteste, loveste, sughite....sper doar sa se intoarca in pozitia buna si sa ramana asa! 

 

Rahella si pe mine ma iau durerile de spate daca stau mult in scaun. Daca sunt la volan, sunt ok, rezist mai bine - ppoate unde atentia mi se duce pe ce e in jurul meu. Daca sunt in dreapta, nu mai rezist prea mult.... Relaxeaza-te!

 

Marti ma duc la medic cu 'minunatele' analize. Sper ca pana atunci sa imi vina si urocultura si secretiile. Sunt tare curioasa ce imi va recomanda pt infectia urinara...

 

Ciao Griga,

 

Nu te stresa cu rezultatele analizelor si mai bine repeta. sa iti povestesc ce am patit eu: fac acum 2 sapt sumar urina+urocultura+altele la un laborator (nu din retea mare...) trimisa fiind de dr de familie si primesc rezultat : stafilococ hemolitic de grup B. mi-a picat fata pt ca ma simt f bine, nu am simptome, nu am avut niciodata probleme etc. vb cu nasul meu care e medic primar ginecolog  la cluj si imi spune ca f putin probabil si imi recomanda sa refac analiza.

sapt trecuta(luni) fac din nou sumar de urina si urocultura la Medlife (retineti ca poate va ajuta sa ii evitati) si duc probe din primul jet si jetul mijlociu , insa fata de la receptie imi spune ca nu are nevoie decat de primul jet. urocultura se face din cel mijlociu! am ramas surprinsa avand alte indicatii de recoltare de la medicul meu ginecolog, iar rezultatul primit spune asa: germeni prezenti, recoltare gresita. deci o incompetenta care nu stie din ce se faca analizele..

la indemnul lui fac din nou analizele (miercuri) la Bioclinica(ii evitasem pana acum la sfatul unei cunostinte care lucreaza in domeniul medical...). rezultatul: nicio problema. si acum pe cine cred???? si mai bine zis ce masuri iau??? cu groaza ma gandesc ca in sapt dinainte de nastere trebuie sa fac din nou aceste analize...

 

concluzia: si prin CAS si la asa zilele mari laboratoare de analize e aceeasi bataie de jos pe banii tai,amatorism cat cuprinde si e trist rau de tot ca se intampla asa. 

 

am facut reclamatie telefonica la medlife sapt trecuta, insa sa nu va faceti iluzii ca cineva a catadiscit sa faca vreun demers...sau macar sa incerce sa inteleaga ce s-a intamplat pt a evita pe viitor. sistemul functioneaza prea bine pt ei ca sa conteze un client nemultumit..

 

asa ca draga mea nu te stresa in primul rand si poate e bine sa repeti si tu in speranta ca e bine.. sunt sigura ca e bine si dc nu ai simptome sigur asa e

 

va pup cu drag



#666
Griga82

Griga82

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 01 septembrie 2015 - 08:02

Buna dimineata, burtici! 

 

Ioana, m-am gandit si eu la varianta asta, neavand absolut niciun simptom. Astept s aimi vina si urocultura si, oricum, azi merg la medic sa imi citeasca analizele si sa vedem ce zice si dumnealui. Oricum nu vreau sa iau si nu voi lua antibiotic, nu atata timp cat il am pe bebe in burta!

 

Rahella, in Bucuresti e cosmar...si parca oboseala psihica crescte din cauza caldurii....ne pregatim de zile mai racoroase, iar ele parca refuza sa mai vina.....Imi vine sa bat pe toata lumea uneori :))

 

Dorinas, eu am anuntat dinainte de concediu cand intru in prenatal, dar in fine, la mine, lucrand intr-o scoala, situatia e diferita. Oricum trebuia angajata o invatatoare in llocul meu si atunci nu le pasa foarte mult cat mai stau. Cand am revenit din vacanta toti ma intrebau ce mai caut pe acolo :))

 

Ieri a fost ultima zi de munca. Parca asa, usor, usor incep sa realizez ce mi se intampla. Parca nu sunt atat de constienta :) Cred ca atunci cand voi termina curatenia si punem si patutul (saptamana viitoare) va fi altfel.

Am primit si un cadou de 'la revedere', un set cu argila si rama foto pentru bebe, din acela de ii iei amprenta piciorusului si a mainii. Chiar imi doream asa ceva, dar parca nu ma induram sa dau 150 de lei pe el.... 

 

Va urez o zi cat mai frumoasa, eu plec la dr, ca trebuie sa rezolv si cu medicalul pe zilele astea.

 

[flo2]  [flo2]  [flo2]


Editat de Griga82, 01 septembrie 2015 - 08:04 .


#667
minimami

minimami

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 01 septembrie 2015 - 08:45

Salutari mamicilor si burticilor si bebelicilor!

Venim si noi cu vesti bune, in sfarsit!

Am recuperat in mare parte intarzierea, acum avem 953 g (la 27 saptamani) si la DPN dupa masuratori suntem doar cu doua zile in urma fata de DPN-ul dupa U.M. Au revenit insa acele doua cuvinte pe care majoritatea gravidutelor nu vor sa le auda: placenta praevia, dar nu e bai, ca oricum nasteam prin cezariana.

La ingrijorarea mea ca nu creste vizibil burtica, dr a raspuns ca in sezonul toamna-iarna 2015 se poarta burticile moderate (si asta cam asa era, ca majoritatea gravidutelor de la rand erau mai suple, chiar si cele care se apropiau de termen) si ca ar trebui sa ma bucur pt ca fac parte din grupul select al celor care se vor reface la scurt timp dupa nastere (sper sa nu mai fie ca data trecuta cand am luat 12 kg in sarcina si dupa prima luna dadusem jos 17!!!! - buna afacere, ce mai, cred ca producatorii de pastile de slabit m-ar fi invidiat sau m-ar fi invitat sa joc in vreo reclama din aceea cu before/after)

Azi dimineata m-am trezit intr-un mod foarte placut, bebelina se incapatana sa se roteasca si se covrigise toata, incat incapea in causul palmelor. Chiar daca a durat foarte putin, a fost un moment super, pe care am vrut sa il impart si cu voi!

By-the-way, la voi cum este pozitionat bebe? la mine are capul situat la polul inferior al uterului, adica s-a intors, iar dr spunea pe un ton glumet ca spera sa nu ne faca vreo surpriza, mai ales ca ne apropiem de 7 luni!

Va pupicim si dau fuguta sa vad ce ati mai scris pt ca, recunosc, azi m-am aruncat direct la scris



#668
Madamaria

Madamaria

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 01 septembrie 2015 - 08:57

Neata dragele mele,v a citesc in fiecare zi dar parca ceva ma opreste sa scriu cred ca vremea e de vina [:-)))] [:-)))]

Noi ne pregatim de inceputul anului scolar yupiiii am ajuns si in clasa a 4 [fal] [fal] .

Am hotarat saptamana asta sa imi cumpar tot ce imi trebuie pentru maternitate,chiar daca aici iti da in spital cam tot ce ai nevoie,eu imi fac gentuta mea [:-)))]

Fetelor daca vreti racoare va trimit ca eu am destula [pk] [pk]

Bebelina e foarte activa ,pe 11 avem si noi programare,sunt curioasa cat de mare este.Ca tot imi fac griji in privinta greutati,cred ca devin paranoica ( asa suntem noi mamele)



#669
Madamaria

Madamaria

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 01 septembrie 2015 - 09:00

Fetelor ce parere aveti despre centura sau bustiera dupa nastere??? Eu mi am comandat una,dar o sa intreb doctorul daca este indicata. [pk]



#670
minimami

minimami

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 01 septembrie 2015 - 09:02

Am vazut ca ati intrat/va pregatiti de intrat in prenatal, ceea ce inseamna ca marea intalnire se apropie cu pasi repezi!!!!!!!!

Eu am inteles de la medicul de familie ca de la ei se poate intra in concediu la 33 de saptamani, dar ca medicul ginecolog imi poate da concediu de la 30 de saptamani. Voi v-ati mai intalnit cu aceasta situatie? la ce varsta a sarcinii ati intrat in prenatal?




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -