Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Mamici de Noiembrie 2015 ( Brumarei de Noiembrie 2015 )- cap.2


1080 raspunsuri la acest subiect

#431
Mica01

Mica01

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 103 mesaje

Postat 30 iulie 2015 - 11:36

Ma alatur si eu ca viitoare mamica. Vom avea un baietel la inceputul lui noiembrie (03.11 Dpn). Suntem in 26 de sapt, pana acum totul a fost ok, dar am fost nevoita sa aman ultima eco si cred voi fi certata de doctorul meu ca am amanat 2 saptamani jumate :) Luni mergem la eco si suntem foarte curiosi cat a mai crescut micul karatist. Mamici din Cluj sunt pe aici? Caut pareri despre dr. la care merg (Butnaru) in ceea ce priveste nasterea. Sau pareri despre Gine 1. Chiar daca bebe a fost ok, la mine deja se acumuleaza cam multe.. Dureri de spate, de talpi, crampe musculare la nivelul gambelor, iar la nivelul bazinului ma dor oasele si am impresia ca mi se indeparteaza picioarele :)) + sangerari nazale (astea ma ingrijoreaza putin). Cred ca dupa urmatoarea vizita o sa primesc si ceva analize de facut. Ne apropiem incet incet de termen, incerc sa nu ma las coplesita de emotii...

 

 

Buna eu sunt din Cluj, la dr Butnar au nascut vreo 3 cunostinte de-ale mele...stiu ca e un profesionist, si atent la detalii. Are si la particular...

Nu te speria cu sangerarile nazale...si eu am avut zile la rand...apoi uite acum sa aflu ca e rinita alergica de sarcina...apa de mare folosesc...si un spray (trebuie sa vad cum se numeste) e special pt gravide, mi l-a dat dna dr alergolog...in urma unui consult...si dansa e insarcinata tot in 26 de saptamani si stie prea bine ce se poate da si ce nu



#432
Mica01

Mica01

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 103 mesaje

Postat 30 iulie 2015 - 11:41

Pt Hera90, mergi la un alergolog...asa am facut eu ieri...am apa de mare...si un spray special pt sarcina...care se foloseste 1 luna pt decongestionarea mucoasei...eu am rinita alergica de sarcina de 2 luni...ieri am aflat de fapt ce am. Dimineata te speli in zona fruntii cu apa calduta si pe nas la fel...apoi iti pui apa de mare si stai cateva secunde-1 min...iti sufli nasul o sa vezi ca se curata...dar tot te simti infundata...iarasi iei apa de mare 2 pufuri...si apoi vei fi cat de cat ok...daca nu functioneaza nicicum...iti recomand alergologul...cum am facut-o eu



#433
Rahellla

Rahellla

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 30 iulie 2015 - 12:35

Buna mamilior active si bine ai  venit printre noi MULAN:) Sarcina usoara!

 

Bbianca este suuper cute patutul pt bebe..imi place mult mult...sa il stapaniti sanatosi  [il] !

Fluturas,laptele e foarte bun pt arsuri...si eu patesc des si imediat le calmez cu un pahar de lapte dulce rece:X

 

Mica,spor la tratat acea rinita alergica:(...bine ca ai fost la medic si ti-a spus exact ce ai:)

 

Madamaria,multumesc pt urare..chiar astept cu nerabdare vacanta;))pup si spor la treburi:)

 

Va imbratisez!



#434
Rahellla

Rahellla

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 30 iulie 2015 - 12:35

Buna mamilior active si bine ai  venit printre noi MULAN:) Sarcina usoara!

 

Bbianca este suuper cute patutul pt bebe..imi place mult mult...sa il stapaniti sanatosi  [il] !

Fluturas,laptele e foarte bun pt arsuri...si eu patesc des si imediat le calmez cu un pahar de lapte dulce rece:X

 

Mica,spor la tratat acea rinita alergica:(...bine ca ai fost la medic si ti-a spus exact ce ai:)

 

Madamaria,multumesc pt urare..chiar astept cu nerabdare vacanta;))pup si spor la treburi:)

 

Va imbratisez!



#435
BBiancaa

BBiancaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 155 mesaje

Postat 30 iulie 2015 - 13:45

Ziua buna mamici, bine ati venit in grupul nostru, concediu placut si intoarcere usoara..

 

Multumim ptr aprecieri, patutul e din lemn , iar toate textilele au fost incluse, si cosuletele..pare a fi foarte practic, e foarte dragalas si viu colorat , are rotile, merge pana la 6 luni , apoi bebe trece in patutul normal ...fac ce fac, mai trag o fuga si l mai analizez un pic :)) atat imi e de draggggg

 

Eu azi sunt foarte moale asa, ma pun sa fac amiaza un picut poate imi revin..am avut de dimineata , casa plina de oameni ce ba scoteau tocuri si usi , ba gaureau prin baie, acum au plecat toti si e liniste si pace..bbelina e foarte cumintica azi, a luat o pauza..asa ca profit si eu ..

 

Va pupacesc si o zi buna, cat mai racoroasa :****



#436
nusirina

nusirina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 30 iulie 2015 - 17:53

Buna burtici! Intrucat sunt in concediu de o saptamana si jumatate si n-am deschis calculatorul in tot acest timp ma gandeam...nu vreti sa incepem si un grup privat pe facebook? 



#437
BBiancaa

BBiancaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 155 mesaje

Postat 31 iulie 2015 - 08:54

Neata burtici, sunteti f linistite..ce e cu voi ?? 

 

Nusirina, eu ma bag, ma gasiti pe Fb ca Apostu Bianca , daca nu un grup , macar sa mai pastram legatura asa ..chiar mi ar face placere ..

 

Astazi am in plan , ce sa vezi, curaaateenniiieeee, incep incet sa prinda contur chestiile in jurul meu si am o mai mare motivatie de a face , ca vad ca se aseaza la locul lor...vreau sa fac si paste bolognese cu salata de varza cu ulei de dovleac yaammmmm..

 

Incep  optile cand nu mi mai gasesc pozitiile de somn, dejaaaaa :-s cred ca scot perna de alaptat si o probez ca nu mai merge, dimineata, ca acum de ex, nu mai pot diferentia durerile de spate de cele de burta ptr ca ambele radiaza si ma ia panica....voi ati patit  ? 

 

Va pupacesc, o zi buna cat mai racoroasa :******



#438
miha42

miha42

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 230 mesaje

Postat 31 iulie 2015 - 11:53

Bună mămica, 

 

 

   Bun venit Mulan, sarcină ușoară in continuare  [flo2]

 

  Bianca, super patut sa aveti somn liniștit in el  [il]  [bib]

 

 Eu am iar o stare foarte tâmpita, maine plecăm in concediu, am așteptat atât și acum parcă nu as vrea să plec  [ups]  acum scriu și plâng dar nu știu de ce, sper să-mi revin zilele astea stând doar cu soțul și copilul .  

 

  Carceii dar și arsurile la stomac îmi dau mari bătăi de cap. Offfff la prima sarcină nu am trecut prin toate astea  [zirea]

 

 

   Sa aveți liniște în suflete să vă puteti bucura de buetici  [pup]   [flor]



#439
Nikro

Nikro

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 122 mesaje

Postat 31 iulie 2015 - 13:34

Buna burtici,

Bine ai venit Mulan

Bbianca  superb pătuț .

Si azi e ultima zi de muncă am încheiat și de mâine de fapt de azi am început ca numai am astâmpăr să reglez lucrurile prin casa.Bebelina e tare activa,eu nu știu când doarme ca o simț și în somn miscandu- se,chiar și acum.

Am primit și noi un pachețel ptr gravidute,ne- am dus să îl ridicam și am primit 3 pamperși de la biocare,o suzetă de latex,niște ceaiuri la pliculețe care astea nu i le voi da ,niște mostre de creme ptr iritații bebe și cremă ptr mami.Mai asteptam ca mai avem de primit vreo 3 colete dintr-astea de la alte firme.

Am făcut și analizele ptr diabetul geostaționar,urină și sângele.Acum asteptam controlul pe 10 să vedem cum au ieșit analizele.

Va pupăcim și va dorim o zi racoroasa [ventilator]



#440
Hera90

Hera90

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 31 iulie 2015 - 13:35

Buna! 

 

Multumesc pentru sugestie, Mica! 

 

Stiti cumva de la cate luni e interzisa calatoria cu avionul? sper ca nu 6 :)))

 

 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -