Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Mamici de Noiembrie 2015 ( Brumarei de Noiembrie 2015 )- cap.2


1080 raspunsuri la acest subiect

#21
melinda25

melinda25

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 26 iunie 2015 - 09:31

Buna mamici,

 

avem numai burtici dragalase pe aici. Am sa pun si eu o poza, doar ca in timpul zilei scriu de la birou, acasa uit...

Multumim Dorinas de capitol nou, este o idee buna lista cu DPN. 

Legat de vitamine, eu nu iau nimic. Eu nu sunt adepta vitaminelor, nici la copii nu le prea dau, si ma bucur, ca dr meu e de aceeasi parere (si pediatra, de ceea am ales-o si ne intelegem  [:)] ). Doctorul mi-a spus: daca nu am lipsa de vitamina x sau y, nu are sens sa iau. Si in plus, surplusul de vitamine (mai ales cele artificiale, din capsule) este la fel de daunator ca si deficitul de vitamine. Am facut analizele, sunt ok, le voi mai repeta, asa ca nu vad de ce as mai lua...Dar asta depinde si de dr.

A, si era sa uit ce e mai important: vom avea..... [flo2] fetita [flo2]  [il] . Tati e super fericit, copiii la fel. Sa nu mai vorbesc de mine...

Cu drag,



#22
BBiancaa

BBiancaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 155 mesaje

Postat 26 iunie 2015 - 10:42

Neata burtici, multumesc ptr sfat dar nuuuuu am gasit aloe vera si stiu ca am vazut undeva dar nu mi pot aminti unde..

 

Eu inca iau acid folic si magneziu, si voi lua pana la sf alaptarii, nu cred k poate face rau si magneziu oricum nu am avut destul niciodata..cel mai probabil ma va baga si pe fier, asteptam analizele

 

Felicitari ptr vestile frumoase, abia astept sa mi spuna si mie ce e, nu putem cauta nici nume, nici hainute , offf...ptr moment ne bucuralm sa simtim cum ne raspunde cu mici lovituri...♡♡ 

 

Azi vreau sa prajituresc e cald si frumos afara, si eu sunt asa zen, sper sa si raman asa..pupiceiiii



#23
Misha80

Misha80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 154 mesaje

Postat 26 iunie 2015 - 11:26

Buna mamici!!

 

Miriam, si eu cred ca au legatura vitaminele. Eu in sarcina cu baiatul am luat Femibion pana pe la 32 saptamani si l-am schimbat cu Elevit si nu am mai luat in greutate decat un kg....acum depinde de fiecare organism in parte, cumnata-mea a luat mult in greutate de la Elevit si a schimbat cu altceva si a fost ok....cred ca trebuie sa gasesti care sunt ok ptr tine. 

 

Miha, ai o burtica tare draguta [flo2] . Si eu mananc exagerat de multe fructe...adica eu mananc cate un kg intr-o ora...imi cumpar si pana nu termin ce am cumparat nu ma las....de aici cred ca si cresterea in greutate ptr ca in rest mananc destul de sanatos si nu exagerat cantitativ...dulciuri nu mananc deloc...deci cred ca fructele sunt de vina. 

 

Si am mai citit ca ptr ca eu eram sub greutatea normala inainte ( adica 50 kg la 1,68 cm ) corpul cand apare sarcina tot ce prinde "stocheaza" ca sa poate sustine efortul in plus cu sarcina...si presupun ca si de asta ( ca si la baiat ) cele mai multe kg le-am luat in primele 20 saptamani si pe urma am luat normal. 



#24
nusirina

nusirina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 26 iunie 2015 - 11:27

Buna!

 

Bine v-am regasit in noua casa (multumim Dorinas)!

 

A fost cineva aseara la seminarul de nutritie de la Jubilee (ma  refer in special la burticile din Bucuresti)? Eu am ajuns intamplator si mi s-a parut foarte dragut organizat. Inteleg ca se mai organizeaza unul in august, pe teme de alaptare, si ma bate un gand sa ma duc si atunci.


Editat de nusirina, 26 iunie 2015 - 11:28 .


#25
Misha80

Misha80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 154 mesaje

Postat 26 iunie 2015 - 11:57

Felicitari, Melinda!!!! Chiar si baiatul s-a bucurat ca o sa fie fetita :-)? 

 

Fetelor, pe mine ma mananca rau palma sa cumpar tot ce vad de nou nascuti  [batcap]

La baiat am cumparat primele lucrusoare dupa 7 luni...nu din superstitie doar ca parca nu imi venea sa cred ca e totul in regula si o sa am un baietel dupa 4 ani de incercari, dr, analize. 

Acum nu stiu cum o sa rezist pana prin septembrie :-)....nu am superstiti doar ca si acum nu imi vine sa cred ca e totul ok si o sa am o fetita. 

Oricum....abia astept sa rup magazinele in doua :-))))).....partea cu pregatirea de bebe mi se pare cea mai frumoasa din toata sarcina....cand cumperi, speli lucrusoare, calci, te gandesti cu ce hainute sa o scoti din spital...mmmmmmm....abia astept  [:)]



#26
miha42

miha42

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 230 mesaje

Postat 26 iunie 2015 - 12:18

Bună burtici 

 analizele mi-au ieșit bine dar nu știu ce sa zic de ce trebuie să iau vitamine până se naște bebe  [bib]

 

  astăzi avem super vești: nașii noștrii sunt in Ro dar am hotarat sa nu mai botezam acolo sa mergem aici la biserică, iar in dimineata asta o dna foarte drăguță (ne cunoaștem de 9 ani) m-a întrebat ce nume îi dam lu bebe,i-am spus foarte frumos să aleagă ea nume după ce aflam ce este.nu ma asteptam la așa reacție de bucurie din partea ei și cu multe mulțumiri m-a rugat să îi fie și nasa adică sa il ducă la biserică(bine înțeles ca am acceptat fără ezitare) , a și băiatul are numele dat tot de ea și tatăl ei 

 

 O zi super va doresc  [pup]   [flo]



#27
miha42

miha42

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 230 mesaje

Postat 26 iunie 2015 - 12:25

Misha ,felicitări pentru prințesa.dar nu pot sa cred cum băiețelul s-a bucurat?

 

La noi este muncă de lămurire dacă este fetiță/ băiețel, avantaje/ dezavantaje iar după ce tragem linie vedem ce este mai avantajos  [:-)))]


Editat de miha42, 26 iunie 2015 - 13:13 .


#28
Rahellla

Rahellla

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 26 iunie 2015 - 12:53

Buna mamicilor,

Misha ce ganduri frumoaseeeeee mi-au venit in cap cand ai inceput sa zici de cumparaturi pt bebe,la fel sunt si eu,evit sa ma duc la rafturile pentru bebe ca as cumpara oooriceeee :)))) ce momente frumoase ,cu cat se apropie momentul mai mult cu atat e mai frumos,mai palpitant,mai ales la mine ca e prima sarcina...oare cum o sa fie ????????yuhuhuuuu :X tresare inima in mine de bucurie :X

Miha,felicitari pt rezultatele bune la analizeee!!!

 

Melinda,felicitari pentru fetitaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!



#29
melinda25

melinda25

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 26 iunie 2015 - 14:25

Multumesc de urari!

Da, se pare ca avem un baiat foarte pragmatic. A spus asa: daca va fi baiat , e ok, am cu cine ma juca, dar imi va lua jucariile. Daca e fetita, nu voi avea cu cine ma juca, dar macar nu umbla la lucrurile mele...(crede el  [:-)))] ). Intradevar, e f fericit, atent, mangaie burtica si vorbeste cu ea... [il]



#30
Claudittta

Claudittta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 26 iunie 2015 - 17:38

Hello

 

Eu mi-am mai revenit cu gripa asta odioasa...

 

Vroiam sa va zic...referitor la hainute...eu nu am cumparat nimic..nimic...in schimb sora mea si mama ..cred ca au cumparat un sac.... fara sa exagerez...sora mea lucreaza langa Mall Plazza...si in fiecare pauza este acolo....m-a tampit......rochite..pampoane.....cand merg in vizita la ele le admir....si le cert:))) Inca le zic...ca se poate schimba acum pe 3 la eco...si sa fie baietel...si o sa poarte fluturasi in par si rochite cu fundite:)))

 

Mie nu mi-a ramas decat lucrusoarele de 0-1 luni si paturici..scutecele de bumbac...si caruciorul..desi pana in septembrie......cred ca nu mai rezist nici eu...si o iau la pas prin magazine:)))

Primul drum cred ca il fac la Ikea... am vazut un patut simplu acolo, care mi-ar placea si niste lenjerii...au si saltelutze....Mmm abia astept:)))

Mai am fix o saptamana pana la ecografie....abia astept!!!

 

wknd placut si linistit




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -