Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Am nevoie de voi..limfom Hodgkin


163 raspunsuri la acest subiect

#51
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 29 iunie 2015 - 16:27

Multe ganduri bune [flo2] [flo2] [flo2]



#52
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.296 mesaje

Postat 29 iunie 2015 - 16:28

Drum bun si ganduri bune si de la mine  [flo2]



#53
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 29 iunie 2015 - 16:33

Miine esti in gindurile noastre ,Flavia! [pup]



#54
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 29 iunie 2015 - 16:54

Tumoarea asta se poate opera ? Nu ar fi sansele de vindecare mai rapide daca ai scapa de ea ? Din ce povestesti pare foarte mare, sau nu stiu, intinsa desi stadiul bolii nu e asa avansat, ceea ce e bine.

 

Sunt si eu alaturi de tine cu gandul in primul rand si cu orice ajutor material se va organiza. Macar partea financiară sa te apese mai putin.

 

2 km de mers pe jos mi se pare foarte bine. Trebuie sa fie un semn bun.



#55
Flavia81

Flavia81

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 366 mesaje

Postat 29 iunie 2015 - 17:34

           Buflea, nu, limfomul nu se opereaza, habar nu am de ce.Tumora este mare, 20 cm sau cel putin asa era acum 2 luni, cand am facut comp tomograf,plus adenopatiile, adica ganglionii mariti destul de multi la numar.Daca nu ar fi asa mari, m-as misca normal si altfel mi-ar sta psihicul si tot.Doar se tratateaza cu chimio exista vreo 6 variante de chimio pt asta, radioterapie si in ultima instanta chimio doze masive+autotransplant.

           Aseara m-a sunat un baiat, i-am lasat sapt trecuta datele de contact pe blog,care lucreaza in cercetare medicala , biologie medicala, si..a facut Hodgkin.nu a raspuns la vreo  3 variante de tratament si totusi e bine de 4 ani dupa autotransplant.Din punct de vedere medical, mi-a lamurit si imi lamureste problemele.0 ora am vorbit aseara, m-a mai linistit oleaca mi-a explicat ca acest limfom Hodgkin este raul..cel mai bun ca sa spun asa. 

         Nu maine e ziua cea mare, maine pe zi plec, fac 6 -7 ore pe drum , dorm acolo o singura noapte pt ca la ora 7 dimineata miercuri trebuie sa fiu la analize. apoi chimio, oleaca birocratie si plec imediat acasa, miercuri seara dorm in patul meu si...astept cuminte sa inceapa efectele chimio :).Miercuri dimineata sa va rugati pentru mine...ne rugam toti e  o biserica exact langa institut...acum fac bagaje, verific acte medicale si cam atat.



#56
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 29 iunie 2015 - 18:11

Mvai ce complicat suna.

 

Ce e aia autotransplant ? O fi ceva mai putin invaziv ca chimioterapia asta ...

 

Eu incerc sa ghicesc acum ...daca nu se opereaza, macar oprit din evolutie ...ca sa te lase sa ai o calitate buna a vietii.

 

 



#57
Serialbastre

Serialbastre

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.358 mesaje

Postat 29 iunie 2015 - 19:29

Drum bun la Cluj și multă, multa putere îți doresc! 



#58
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 29 iunie 2015 - 20:27

Mvai ce complicat suna.

 

Ce e aia autotransplant ? O fi ceva mai putin invaziv ca chimioterapia asta ...

 

Eu incerc sa ghicesc acum ...daca nu se opereaza, macar oprit din evolutie ...ca sa te lase sa ai o calitate buna a vietii.

Buflea, golul e sa distruga cu chimio. Daca numai chimio nu merge, s eintroduce si radioterapie (daca am intele eu corect). Iar acel autotransplant... e (probabil, nu sunt sigura, insa eu asta inteleg) transplant de celule stem colectate din maduva Flaviutei sau din maduva unui donor compatibil.



#59
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 29 iunie 2015 - 20:34

drum bun si sper sa fie o sesiune reusita fara multe efecte secundare

 

Marina



#60
papelusca

papelusca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.114 mesaje

Postat 29 iunie 2015 - 21:01

Flavia, multa sanatate si sa ai noroc!!!

 

de ce nu iti pun un cateter venos central, sa iti poata face toate analizele & tratamentele acolo? asa te chinui mult...

 

sora mea a avut limfom Non-Hodgkin's acum 10 ani. am inteles ca e mare diferenta dintre cele doua limfoame. ea era deja in stadiul 4, dar a avut asa un optimism... de necrezut. si era deja in Torino, lucra acolo ca asistenta.

a fost f greu, a facut si ea autotransplant, a fost ok 2 ani, apoi a revenit, si i-am donat eu celule stem (celula mama), si din 2007 e bine. Doamne ajuta in continuare!

 

Buflea, la autotransplant (si transplant, de fapt) i se aduce pacientului imunitatea la zero, ca sa nu poata organismul sa refuze ce i se da.

la transplantul meu de celule stem, mi s-au administrat niste injectii vreo saptamana, si au fortat maduva mea sa produca celule mama in exces, pt a putea fi recoltate. apoi 3 zile, am mers cate 5 ore la spital, stateam intinsa pe un pat, si aveam un ac (cu fir) intr-o mana, care-mi scotea sange, il trecea printr-o masina (cam acelasi proces ca la dializa, imi imaginez eu), masina separa & aduna celulele stem intr-o punga, si apoi imi baga sangele in celalalt brat, tot printr-un fir cu ac.

singurul incovenient e ca nu ma puteam misca, avand bratele intinse si imobile, si ma durea spatele. dar altfel nu e cine stie ce branza.

 

la autotransplant inseamna ca e acelasi proces, dar se foloseste maduva/ sangele pacientului. cred ca se incearca intai sa se faca autotransplant, rata de succes ar putea fi mai mare, pt ca riscul de rejection/ respingere e mult mai mic.

 

stiu ca sora-mea avea alta grupa sanguina si dupa transplant are acum grupa mea :)

 

Flavia, daca te pot ajuta cumva cu informatii sa spui, te rog. Poate sora mea stie mai multe... stiu ca la Torino e un spital f mare, au fost multi romani pe acolo la tratament.

Acum- tu mergi la Cluj, poate sunt si ei buni si au resursele necesare unui tratament decent.

 

drum bun maine si sa fie recuperarea cat mai usoara dupa chimioterapia de tura asta!

 

Doamne ajuta!


Editat de papelusca, 29 iunie 2015 - 21:07 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -