Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Am nevoie de voi..limfom Hodgkin


163 raspunsuri la acest subiect

#1
Flavia81

Flavia81

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 366 mesaje

Postat 24 iunie 2015 - 09:14

          Am nevoie de sprijinul vostru moral....de orice fel de suport si de informatii...nici nu stiu cu ce sa incep.

Sunt Flaviutza de pe vechiul forum...fetele cu vechime pe acest forum poate isi mai aduc aminte de mine.XIO,daca mai activezi...tu esti medic, am nevoie de tine :(

          In urma cu 3 luni m-am simtit rau pe zi ce trece mai rau si mi-au aparut cativa ganglioni supraclaviculari...am fost trimisa la Cluj, la institutul Oncologic Chiricuta, am reusit sa vorbesc cu Domnul doctor Ciuleanu Tudor, m-a primit a doua zi...iar diagnosticul a cazut ca un fulger.Limfom hodgkin, un bloc tumoral masiv sternal, insotit de multiple adenopatii . Stadiul 2A,  pentru ca in urma CT nu pare afectat vreun alt organ, A pentru ca au lispit manifestarile clasice de limfom, adica febra, scadere in greutate.paradoxal eu m-am ingrasat vreo 8 kg in ultimul an...

        Daca la inceput am fost tare, am trecut peste 1 luna in care efectiv cazusem la pat, pentru ca fiind prins sternul si ganglionii claviculari apasau pe nervi, aveam dureri groaznice si senzatia ca am o placa de metal pe stern, clavicula,dureri lombare....nu ma puteam ridica din pat, acum sunt cu moralul la pamant. Incepusem sa imi revin, am facut deja 3 sedinte de chimio,dupa prima au cedat durerile, am inceput sa merg, dupa a doua puteam sa mai fac ceva treaba, sa ma plimb cu orele, dupa a treia sedinta mi-au cazut la pamant leucocitele....fac injectii Zarzio(filgrastim) pentru stimularea maduvei osoase si ca efect secundar...sunt mai rele decat chimio. Partea proasta e ca , miercuri in ziua chimio aveam leucocitele 3,1 , iar azi la o sapt si dupa doua injectii de Figrastim, a doua zi aveam leucocitele 2000...deci au scazut..mai am 3 nenorocite de injectii de facut si daca pana pe 1 nu-mi cresc leucocitele....nu mi se mai face chimio :(.Nu stiu cum sa ma adun, imi vine sa plang mereu si nu trebuie pentru ca am o fetita de 11 ani care locuieste cu mine , suntem doar noi doua si un pisic...si nu vreau sa o intristez mai mult decat trebuie.Oricum s-a maturizat mai mult decat e cazul, a trecut printr-un divort iar acum asta..stie ca sunt bolnava, nu am avut cum sa-i ascund, e cuminte, ma ajuta, face treaba, a venit cu mine la Cluj la chimio pt ca nu am avut cui sa o las saptamana trecuta..

       Am nevoie de un ajutor moral in primul rand...nu stiu cum sa depasesc pragul asta...ieri mi-am facut analizele, ma chinuie la luat sange pt ca s-au subtiat venele ca efect al citostaticelor, si cand am vazut ca leucocitele sunt 2000, dupa primele doua injectii de stimulare a cazut cerul pe mine...deseara o sa incerc sa discut  cu doctorul oncolog din orasul meu, Tg Jiu, e spitalul langa mine , la doua strazi distanta.



#2
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 24 iunie 2015 - 09:17

Flavia,iti doresc putere,speranta in lupta cu monstrul,uitata-te la fetita ta si gaseste acolo pueterea sa mergi mai departe!



#3
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 24 iunie 2015 - 09:25

Flavia, suntem alaturi de tine.. cu orice te putem ajuta, daca putem! [flo]



#4
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 24 iunie 2015 - 09:29

Flavia ... suntem alaturi de tine, daca crezi ca te putem ajuta cumva, pe tine sau pe fetita ta, te rog sa scrii [flo]

 

Multa putere iti doresc, multa, multa putere !



#5
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 24 iunie 2015 - 09:43

Flavia, daca simti nevoia sa plangi, fa-o. Urla, plangi, descarca-te. Dupa care sterge ochii, spala-te pe fata si gandeste-te la puiul tau.
Si gandeste-te ca merita sa lupti, e greu sa-ti controlezi gandurile negre si frustrarile, dar o atitudine pozitiva si de lupta impotriva limfomului te va ajuta pe langa tratament.
Ai de luptat, suntem alaturi de tine, daca vrei un umar virtual pe care sa plangi, ia-l pe al meu. Daca vrei pe cineva la care sa urli, da-mi numarul de telefon si te sun sa ai la cine te descarca. Suntem aici, cu ce ai nevoie suntem aici.

#6
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 24 iunie 2015 - 09:52

Flavia, dacă te putem ajuta cu ceva, spune-ne. Eu ajung în Cluj cam o dată pe lună, stau câteva zile. Dacă te pot ajuta când sunt acolo (dacă te prind și pe tine), te rog să îmi spui. Voi fi la Cluj în săptămâna 6-10 iulie.

 

Din ce am citit acum, tratamentul ăsta de stimulare leucocitară nu are efect imediat. Mai ai 3 injecții, ținem pumnii să aibă efect!



#7
strumphitza

strumphitza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.666 mesaje

Postat 24 iunie 2015 - 10:09

Draga Flavia, ma gandesc la tine. Suntem aici  si daca ai nevoie de orice, chiar si material sa spui, sa nu iti fie rusine. Comunitatea DespreCopii e inimoasa si saritoare, deci te rog sa spui! Ma gandesc ca toate drumurile la Cluj costa destul si restul de tratament si daca esti si in concediu medical, plus fetita ta are nevoie si ea de destule din punct de vedere material. 

 

[grup]

 



#8
Flavia81

Flavia81

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 366 mesaje

Postat 24 iunie 2015 - 10:14

Va multumesc din suflet...sa va rugati pentru mine sa trec macar peste saptamana asta cu bine...sa-mi urce leucocitele pana pe 1 iulie....atunci sunt programata la perfuzie..a 4-a.Fac un ciclu de 6 , din doua in doua saptamani, e protocolul standard pentru limfom...si sa mai vorbiti cu mine aici pe forum..o sa revin putin mai tarziu, acum incerc sa ma duc pana la piata, e la 400 m de mine,  incet incet cu fi-mea pt ca trebuie sa ies, sa mai uit , statul afara in aer liber imi face mereu bine, parca am alt tonus..



#9
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 24 iunie 2015 - 10:25

[flo2]

Din ce ai discutat cu medicii, pentru tine transplantul de maduva hematogena sau de celule stem poate fi luat in considerare?



#10
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 24 iunie 2015 - 10:37

ti-am scris un mesaj! :)




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -