Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Capul acoperit pentru fetite si fete in biserica,sau nu ?


165 raspunsuri la acest subiect

#21
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 21 iunie 2015 - 11:54

 

 

dana, nu te lasa luata de val. explicatia ce am spus-o mai sus nu-mi apartine, am citit-o de la alti mai intelepti si priceputi ca mine. 

indiferent cui apartine Kari...eu nu pricep exlicatia asta!!!Pur si simplu nu pricep!

 

(am mai citit pe aici pe la subiect si explicatia cu de ce nu voie femeile cu menstruatie in biserica,tot aceasi tendinta de ce era asa inainte si de ce e "acceptat" acum.

 

De asta ue nu pricep cum cineva care este sincer interesat sa afke raspunsuri...le cauta pe forum,prin comparatie sau tinind cont de gura lumii)



#22
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 21 iunie 2015 - 11:59

indiferent cui apartine Kari...eu nu pricep exlicatia asta!!!Pur si simplu nu pricep!

 

(am mai citit pe aici pe la subiect si explicatia cu de ce nu voie femeile cu menstruatie in biserica,tot aceasi tendinta de ce era asa inainte si de ce e "acceptat" acum.

 

De asta ue nu pricep cum cineva care este sincer interesat sa afke raspunsuri...le cauta pe forum,prin comparatie sau tinind cont de gura lumii)

 

 

explicatia apartine celor ce au cercetat Biblia din punct de vedere istoric. 

 

 

eu nu caut si nici nu voi cauta explicatii pe forum, mai ales legat de viata mea de credinta, le voi cauta in cu totul alt loc. daca am nevoie sa le caut. 

cred ca forumul  e totusi un loc ptr destindere si relaxare, iar ptr cine doreste sa traiasca o viata de credinta si cauta raspunsuri sincere si realiste e mai indicat sa caute in alta parte, la un preot de ex. 



#23
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 21 iunie 2015 - 12:03


cred ca forumul  e totusi un loc ptr destindere si relaxare, iar ptr cine doreste sa traiasca o viata de credinta si cauta raspunsuri sincere si realiste e mai indicat sa caute in alta parte, la un preot de ex. 

Exact asa cred si eu!

 

Si daca as avea o dilema atit de mare incit sa nu astepte pina la urmatoarea intilnire cu preotul...oricum ma indoiesc ca ar fi din categoria cu sau fara batic si cu fusta scurta sau lunga in biserica.



#24
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 21 iunie 2015 - 12:05

explicatia apartine celor ce au cercetat Biblia din punct de vedere istoric. 

 

 

Tot ce-i posibil,doar ca pentru un credincios Biblua e cartea d ecapatii si nu obiect istoric ,adaptabil zileleor in care traim.

 

De asta rezonez aici cu mesajul lui a-alinta,Biblia e aceasi si va ramine aceasi pina la reintoarcerea lui Hristos pe pamint(asa cred eu ,nu am citit nicaieri)si trebuie luat ca atare si nu interpretata in functie de vremurile in care traim.



#25
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 21 iunie 2015 - 12:18

Tot ce-i posibil,doar ca pentru un credincios Biblua e cartea d ecapatii si nu obiect istoric ,adaptabil zileleor in care traim.

 

De asta rezonez aici cu mesajul lui a-alinta,Biblia e aceasi si va ramine aceasi pina la reintoarcerea lui Hristos pe pamint(asa cred eu ,nu am citit nicaieri)si trebuie luat ca atare si nu interpretata in functie de vremurile in care traim.

 

 

da, foarte adevarat ca Biblia  e cartea de capatai a crestinilor, a credinciosilor. insa in Biblie sunt multe alte porunci sau invataturi, cum ar fi  jertfele de animale care astazi nu se mai practica de nici un fel. si multe multe altele, care repet, astazi nu se mai practica. lumea din vremurile biblice avea cu totul alt port-imbracaminte, alte obiceiuri, alt mod de viata. 

 

si ma opresc aici. 



#26
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 21 iunie 2015 - 12:28

da, foarte adevarat ca Biblia  e cartea de capatai a crestinilor, a credinciosilor. insa in Biblie sunt multe alte porunci sau invataturi, cum ar fi  jertfele de animale care astazi nu se mai practica de nici un fel. si multe multe altele, care repet, astazi nu se mai practica. lumea din vremurile biblice avea cu totul alt port-imbracaminte, alte obiceiuri, alt mod de viata. 

 

si ma opresc aici. 

Pai aceste porunci si invataturi s-au eliminat automat-sa spun asa,cu disparitia obiceiurilor respective,insa nu poti spune ca femeile nu mai trebuie sa aibe capul acoperit in biserica pentru ca traim in alte timpuri,ca lumea a evoluat si nu mai da bine purtatul baticului.

 

Eu nu port batic,de fapt n-am mai intrat de ani buni intr-o biserica crestin ortodoxa,nu ma pot numi o crestina practicanta...insa nu as putea spune cu atita usurinta ca purtatul baticului nu e o obligativitate,doar pentru ca Biblia nu mai corespunde realitatilor de astazi.

 

da,conform Bibliei-cartea de capatii a credinciosilor,femeia (de fapt tinerele de indata ce au menstruatie)trebuie sa aiba capul acoperit in biserica.Ca fiecare procedeaza cum poate ,cum vrea...e alta treaba.

 

edit Precizez ca ma refer strict,absolut strict la religia crestin ortodoxa.


Editat de andacos, 21 iunie 2015 - 12:28 .


#27
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 21 iunie 2015 - 13:01

dana, baticul de atunci nu era batic, ci un fel de invelitoare a capului care cuprindea si umerii si partea de sus a corpului, ceva in genul ce poarta astazi unele femei-turcoaice, capul complet acoperit.. un fel de cearsaf, nu mai stiu termenul exact. nu era nicidecm baticul de astazi. facea parte din portul de atunci, din vremurile de atunci. 

 

eu sunt o crestina practicanat si cunosc foarte bine multe lucruri, si din punct de vedere istoric si din alte puncte de vedere. asa ca stiu bine ce spun. sunt f bine documentata.  [flo2]

 

 

edit, jumatate din biblioteca din casa e formata din carti de teologie, studii asupra bibliei si istoriei crestinismului. nu spun asta ca sa ma laud, spun ca sa se stie ca citesc. 


Editat de kariguld, 21 iunie 2015 - 13:02 .


#28
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 21 iunie 2015 - 13:15

Ei cred ca pentru respectarea adevarului,ar trebui intii sa precizam carui cult apartinem si deci in numele caruia vorbim.Pentru ca interpretarea Bibliei depinde de ritul caruia ii apartii.

 

Nu stiu ce sa spun kari(nu intelege ca te contrazic,eu mai am mult de invatat)insa mie asta cu "eu sunt o crestina practicanat si cunosc foarte bine multe lucruri, si din punct de vedere istoric si din alte puncte de vedere. asa ca stiu bine ce spun. sunt f bine documentata"nu-mi suna foarte crestineste...



#29
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 21 iunie 2015 - 15:33

a-alinta, tu nu doresti explicatii sincere, tu esti genul de persoana care arunca aiura niste vorbe, de multe ori fara sens, esti chiar aroganta si jignesti voalat. 

 

si nu, nu am spus ca  ce scrie in biblie nu mai este valabil. 

 

 

 

 

dana, nu te lasa luata de val. explicatia ce am spus-o mai sus nu-mi apartine, am citit-o de la alti mai intelepti si priceputi ca mine. 

eu nu doresc nicio explicatie dar iti multumesc pentru felul in care m-ai caracterizat!

daca vorbele tale nu sunt atac la persoana mea, nu la ideile mele, chiar ca nu mai am ce sa spun.  

 

degeaba "fluturi " binele pe care il faci ( bine care ar trebui sa nu fie stitut  decat de tine, asa cum scrie in biblie) daca nu vezi un pic mai mult decat varful nasului. 

 

 

edit: bine care nu ar trebui sa il stie nici dreapta nici stanga ta.


Editat de a_alinta, 21 iunie 2015 - 19:30 .


#30
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 21 iunie 2015 - 21:25

in veci nu mai intervin in  discutii la subforumul asta. 

 

a-alinta, nu de persoana ta m-am legat, de ideile tale. 

 

 

dana, exista multe informatii legate de biblie si credinta, doar sa le cauti. 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -