Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copii care isi amintesc vietile anterioare


19 raspunsuri la acest subiect

#11
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 16 iunie 2015 - 15:24

si eu am experimentat senzatia de deja-vu

plus ca am visat niste locuri unde nu fusesem vreodata in viata mea.

primul loc l-am vazut abia la vreo 6 luni dupa vis ( nu m-am dus din proprie initiativa sau in timpul liber, ci in delegatie de la job), iar pe cel de-al doilea l-am vazut ulterior intr-un reportaj tv (e undeva in anglia).



#12
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 16 iunie 2015 - 17:31

Pe fiul meu il cheama ca pe raposatul socru.

Cand eu l-am cunoscut pe sotul meu tatal lui deja murise. Pe cand eram gravida cu baiatul pe la 6 luni cred, l-am visat pe socru meu care era in dreptul mormantului sau si ma intreba ca cine o sa-i mai dea lui de pomana daca o sa-l botez pe baiat ca pe el...

[:)]  M-am trezit, am vb cu sotul si am hotarat sa-i mai punem un nume baiatului.

 

 

Cand avea baiatul vreo 3 ani soacra-mea i-a facut raposatului de 7 ani. A plecat in Ploiesti cu sotul meu, ca de acolo sunt ei, sa-i faca cele obisnuite... pt mort. 

Eu am ramas acasa cu baiatul care nu vorbea el cine stie ce pe atunci... abia incepuse. Eu eram in pat citeam si baiatul pe jos se juca cu piesele lui lego, dintr-o data isi ridica privirea la mine, se ridica si ma intreaba: " de ce nu m-ati lasat sa fiu un bunic si m-ati schimbat intr-un bebelus?

WTF????

Eu nu prea le am cu credinta... insa pt 2, 3 secunde mi s-a cam zbarlit parul pe mine. Nu am putut sa-i raspund nimic insa pt ca baiatul dupa ce mi-a spus astea s-a pus iar in 4 labe si si-a continuat jocul ca si cum nici nu astepta raspunsul... sau am ramas eu prea blocata... habar nu am.

Niciodata nu a mai zis nimic, de atunci, pe aceasta tema... dar e destul de aiurea amintirea asta.



#13
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 16 iunie 2015 - 19:13

Ela, ceva de genul mi-a povestit o asistenta. bunicul prietenului ei murise de curand, erau toti la masa iar nepotul care avea doar cativa ani si abia vorbea a spus dintr-o data cursiv ceva ce tot repeta bunicul raposat tot timpul. dupa care si-a vazut mai departe de masa. l-a intrebat maica-sa ce a spus si el s-a uitat nedumerit la ea zicand ca nu a zis nimic.



#14
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 16 iunie 2015 - 19:22

Eu cred ca e posibil. Cred...cu sufletul nu cu mintea mea formata in stiinte exacte. De cand mi s-a nascut baiatul, un copil pe cat de dorit pe atat de neplanificat, am senzatia ca mama mea, plecata demult dintre noi, mi l-a trimis. Ca e reincarnarea ei, nu stiu...



#15
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 16 iunie 2015 - 20:50

Personal nu cred in povesti cu spirite si suflete de morti.

Mortul a murit... :) punem capacul si pastram amintirile. 

Pana nu se intoarce vre,unu sa ne povesteasca ceva nu pot sa cred.

 

La prima parte a povesti mele mi-am gasit explicatia in faptul ca probabil in subconstient eram deranjata de faptul ca sotul meu a ales pt copilul nostru numele unui mort....

De aici visul cu mortul...

insa pt partea 2-a nu am gasit inca o explicatie logica...

nici macar nu prea am discutat despre bunicul mort in casa sa pot spune ca ne-a auzit copilul...

Soacra mea nu locuieste in tara... a venit cu avionul duminica seara, luni dimineata a plecat la Ploiesti. Ea si cu sora-sa s-au ocupat de tot, ca eu oricum nu ma pricep. 



#16
aniela23

aniela23

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 16 iunie 2015 - 21:53



O bulina rosie! [:)]

 

Coplilul meu e prea mare acum, e prea tirziu sa-l intreb. Dar oare deja-vu are ceva cu viata anterioara? Eu nu cred in ea, dar de multe ori am deja-vu-uri. Sau fac cunostinta cu o persoana si am impresia ca o stiu de cind lumea.

 

Eu am înțeles ca explicația pt deja-vue-uri e faptul ca partea creierului care procesează văzul e mai rapida decât partea care procesează înțelegerea celor văzute. Iar uneori vedem ceva, imaginea se storeaza instantaneu undeva pe creier iar jumatate de fracțiune de secunda mai târziu creierul procesează imaginea ca sa înțelegem ce am văzut. Iar in momentul ăla ni se pare ca am mai văzut undeva imaginea. In fine, am făcut o explicație ca la clasa a 2-a. Forumul asta e singurul loc in care mai scriu in românește si spre rușinea mea văd ca o fac foarte prost :(.

 

iar in legătura cu întâlnirea unor persoane noi dar care ni se par familiare - nu știu, probabil ne amintesc de cineva din trecut pe care am uitat...

 

eu am o explicație logica pt orice, nu ma pot abține :)


Editat de aniela23, 16 iunie 2015 - 21:57 .


#17
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.250 mesaje

Postat 16 iunie 2015 - 22:31

Pe fiul meu il cheama ca pe raposatul socru.

Cand eu l-am cunoscut pe sotul meu tatal lui deja murise. Pe cand eram gravida cu baiatul pe la 6 luni cred, l-am visat pe socru meu care era in dreptul mormantului sau si ma intreba ca cine o sa-i mai dea lui de pomana daca o sa-l botez pe baiat ca pe el...

[:)]  M-am trezit, am vb cu sotul si am hotarat sa-i mai punem un nume baiatului.

 

 

Cand avea baiatul vreo 3 ani soacra-mea i-a facut raposatului de 7 ani. A plecat in Ploiesti cu sotul meu, ca de acolo sunt ei, sa-i faca cele obisnuite... pt mort. 

Eu am ramas acasa cu baiatul care nu vorbea el cine stie ce pe atunci... abia incepuse. Eu eram in pat citeam si baiatul pe jos se juca cu piesele lui lego, dintr-o data isi ridica privirea la mine, se ridica si ma intreaba: " de ce nu m-ati lasat sa fiu un bunic si m-ati schimbat intr-un bebelus?

WTF????

Eu nu prea le am cu credinta... insa pt 2, 3 secunde mi s-a cam zbarlit parul pe mine. Nu am putut sa-i raspund nimic insa pt ca baiatul dupa ce mi-a spus astea s-a pus iar in 4 labe si si-a continuat jocul ca si cum nici nu astepta raspunsul... sau am ramas eu prea blocata... habar nu am.

Niciodata nu a mai zis nimic, de atunci, pe aceasta tema... dar e destul de aiurea amintirea asta.

Supertare! Doamne, cred ca inlemneam!



#18
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 17 iunie 2015 - 12:35

Supertare! Doamne, cred ca inlemneam!

[fal] Chiar asa! 



#19
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 17 iunie 2015 - 17:25

[fal] Chiar asa!

 

Si mie mi s-a facut "piele de găină" cand am citit.... va dati seama cum a fost live! !

 

 

 

 



#20
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 17 iunie 2015 - 18:14

Supertare! Doamne, cred ca inlemneam!

 Nu vrei sa sti cate secunde am ramas blocata... nici eu nu stiu sincer  [:)]

Cand a venit sotul si i-am povestit ma tot intreba ...si tu ce ai zis?!

pai nimic... ma uitam ca boul la saracul copil care se juca in legea lui.

Oricum baiatul meu imi mosteneste personalitatea minunata  [:D]  asa ca nu imi fac griji.




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

  • Geanta bebeluÈ™ului

    Ioone
    - Astăzi, 15:25

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -