Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

FIV cu ovocite donate 91

fiv ovocite donate embrioadoptie donare donatoare donator

612 raspunsuri la acest subiect

#581
ella45

ella45

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 261 mesaje

Postat 04 iulie 2015 - 12:28

          Distractie sa ai Deea,si pupici la toate fetele.....

          Eu mai am de facut sarmalutele.....



#582
alexiaa72

alexiaa72

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.861 mesaje

Postat 04 iulie 2015 - 15:08

Buna, fete dragi! Eu sunt cam sub linia de plutire dupa rezultatul de la secretii vaginale, de col si PAP.

Poate ma lamureste careva dintre voi daca am liber pentru histero sau nu. Doctora mi s-a parut foarte negativista. Anul trecut la PAP imi scria frotiu satisfacator pt. evaluare citoliza. Caracterizare generala: negativ pt. leziune intraepiteliala sau maligna. Diagnostic descriptiv:

-modificari reactive asociate cu inflamatia(include si reparatia tipica)

- celule endocervicale modificate inflamator

Dianostic Babes Papanicolau de tip ll.

Recomandari: -

 

Anul asta scrie asa:

Frotiu conventional: satisfacator pentru evaluare -celule endocervicale prezente

1. Negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna

Organisme: altele -flora cocica. Nu e depistat tricomonas, nici candida, nici cobacili, nici gardnerella, nici actinomicete, nici virus herpes simplex

Alte modificari nonneoplazice: modificari celule reactive asociate cu inflamatia

2. Anomalii ale celulelor epiteliale (e bifat)

Celule scuamoase: e bifat ASC-US: celule scuamoase atipice de semnificatie nedeterminata

5. Recomandari: de urmarit evolutia colposcopic si citologic dupa tratament antiinflamator.

Si in incheiere mai scrie Frotiu citologic cu celule de tip intermediar si superficial cu nuclei hipertrofi si hipercromi, frecvente granulocite.

La secretia vaginala nu s-au dezvoltat germeni.

 

Deci concluzia doctorei a fost ca nu imi va face nimeni histeroscopie pe un col cu ASC-US. Dar poate fi si o alta situatie, adica acele celule care apar modificate sa nu arate la colposcopie nimic ingrijorator. Poate fi in fuctie de perioada de ciclu in care a fost facuta recoltarea( era ziua a 9-a). La controlul ginecologic nu se simte rana pe col.

Dupa doctora trebuie sa aman histero, iar eu nu vreau asta. De fertilizare in august, nici nu se gandeste. Zicea ca trebuie repetat PAPul peste 3 luni. Eu i-am zis, hotarata, ca peste 3 luni daca voi fi insarcinata va trebui sa fac cerclajul, asa ca colul nu cred ca se va mai putea cerceta. Se uita la mine de parca ii eram dusmanca, nu dornica sa reusesc sa am un copil sub supravegherea ei. Isi dadea aere ca are prea multi pacienti in ziua respectiva, ii spunea asistentei sa nu mai bage cardurile, iar unei doamne venite dupa mine, care isi cauta cardul in geanta si nu dadea de el, ii zicea ca e mai bine daca nu il gaseste, vine altadata. Credeam ca glumeste, dar...

Desi stiam ca mi-a recoltat pentru secretie vaginala si col plus PAP, imi spunea ca nu avea cum sa imi recolteze pentru secretia vaginala atunci, ca asta o face doar martea si joia. Si ca ar fi fost prea devreme sa am acum rezultatul. Desi trecusera 3 saptamani. I-am cerut trimitere pentru spital, i-am zis sa scrie ce doreste pe ea,  chiar si colposcopie, dar sa imi dea, ca altfel nici colposcopia nu o pot face in spital, cum imi recomandase. Se tot codea. Ma trimitea la medicul de familie ca sa imi dea. Ajunsa la capatul rabdarii i-am zis ca data trecuta, cand m-a examinat, a fost de acord sa imi dea trimitere pentru histero, iar acum nici pentru colposcopie nu vrea. Intr-un final a pus-o pe asistenta sa imi scrie trimiterea pentru spital, dar fara sa scrie colposcopie. Insa asistenta mi-a scris col lezionar ascus. Apoi i-a zis asistentei sa caute si rezultatul de la secretia vaginala ca eu nu i-am spus ca 9 iunie a fost martea, iar ea se uitase la 9 iulie. A gasit rezultatul care era ok. A pus-o pe asistenta sa stearga recomandarea de colposcopie din moment ce secretia vaginala e ok. Din asta ce sa deduc? Sunt in ceata.

Mi-am luat trimiterea si am plecat cu gandul sa nu ii mai calc pragul.

Ce parere aveti?



#583
alexiaa72

alexiaa72

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.861 mesaje

Postat 04 iulie 2015 - 15:17

Am uitat sa mentionez ca imi recomanda ca dupa colposcopie, daca aceea nu arata ok, sa fac HPV, intrucat acel virus determina rani pe col. Si ea lucreaza cu Labormed si are discount, ca trimite multe paciente. Altfel poate costa si 400 lei. La ea e 275 lei. Hmmm.



#584
alexiaa72

alexiaa72

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.861 mesaje

Postat 04 iulie 2015 - 15:20

Cred ca m-am dus din lac in put schimband ginecoloaga de anul trecut cu aceasta, desi tot la recomandarea cuiva am ales-o.



#585
MariaV79

MariaV79

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 803 mesaje

Postat 04 iulie 2015 - 16:14

Alexia ,nu prea pot comenta ce a zis d- na dr ,dar sincer îți trebuie un medic care să fie alături de tine și pe care te poți baza din punct de vedere profesional .

Eu zic ,ca ar trebui să faci colposcopia se poate face între zilele 8 - 14 ale CM .

Din câte văd nu apar infecții și nici papiloma  virus ,celulele atipice pot apărea și de la tratamentele hormonale .

Cred ca ar trebui să mai consulți un medic ginecolog care sa- ți interpreteze rezultatul .

Nu înțeleg de ce nu ti- a făcut colposcopia la cabinet când ti- a recoltat BP .

Eu când îmi făceam BP ,îmi recolta secreții ,îmi recolta BP si apoi îmi făcea colposcopia și totul era 185 ron ,la cabinet particular .

Te pup și nu te stresa eu nu cred ca- i chiar așa rău ,dar eu nu sunt ginecolog .



#586
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 04 iulie 2015 - 19:18

    Multam fetelor,acum am ajuns acasa....mor de picioare,tocurile nu mai sunt de mine.Si ca nu mi s-au umflat destul...mi s-au umflat si mainile,nu-mi pot scoate verigheta,nu merge nici o metoda.

    Alexia si eu zic sa mai ceri o parere,daca e numai o inflamatzie usoara se poate face histero,dar daca e mai avansata potzi da in lucruri mai grave cu histero.Din cate imi amintesc eu inainte de histero a iesit si la mine ASCUS.....tralala,nu mai am analiza de atunci sa-ti spun exact si dr mi-a dat ok la histero.Iar la papanicolau tot asa tip 2,ca ma speriasem...mai degraba  ca nu pricepeam.



#587
alexiaa72

alexiaa72

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.861 mesaje

Postat 05 iulie 2015 - 09:34

Maria, Deea, va multumesc mult. Sper sa nu ma respinga maine la histero din cauza  ca pe trimitere mi-a scris col cu lesiune ASC-US. Cand, de fapt leziunea poate sa fie sau sa nu fie prezenta din moment ce ochiometric nu a constatat-o. Pupici!



#588
ThePinK

ThePinK

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 564 mesaje

Postat 05 iulie 2015 - 12:19

Buna ziua tuturor!

 

Pentu inceput vreau sa va felicit pe toate pentru lupta pe care o dati pentru a fi mame. Va citesc de ceva timp si prind si eu curaj cu fiecare reusita!

Si eu sunt in aceiasi situatie, sper sa fiu apata pentru ET cu ovo donate, astept sa vad dc endo este ok.

 

Va pup!



#589
Michelle_S

Michelle_S

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 784 mesaje

Postat 05 iulie 2015 - 12:27

Alexia,clar ai o inflamatie acolo si trebuie tratata.

in cazul meu, am facut histero in doua cazuri cand era prezenta inflamatia (dupa un chiuretaj si cand am fost diagnosticata cu endometrita) si nu a fost ok. M-am chinuit cateva luni sa-mi repar endometrul. Acum greu de spus daca histero l-a afectat mai mult.

 

Iti tin pumnii maine si sa iasa bine.



#590
alexiaa72

alexiaa72

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.861 mesaje

Postat 05 iulie 2015 - 21:23

Michelle, multumesc mult!

 Sanatate multa tuturor!





Etichetat si cu fiv, ovocite donate, embrioadoptie, donare, donatoare, donator

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -