Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Zugravit o camera si vopsit rama geamului


24 raspunsuri la acest subiect

#21
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 15 iunie 2015 - 12:44

Intai incepi cu o amorsa. Dai peretii cu constiinta cu trafaletul. Vezi daca trebuie diluata sau nu, faci ce scrie pe sticla/bidon.

Apoi: de regula, daca ai o culoare inchisa pe perete si vrei sa renunti, intai se da cu lavabila alba, macar un strat (in functie de cat de buna este). Orice culoare ai da ulterior, mai ales vreuna deschisa, va diferi daca o dai peste albastrul ala sau pe un alb.

Cum as face eu: as lua o galeata mare de vopsea buna (Aplalux 10-15 l, 130-180 lei) si dupa amorsa as "albi" peretii. In unul sau chiar doua straturi.  Apoi as lua pigment si as pune in restul de alb, in galeata (as opri ceva alb pentru norisori intai... [:)] ).

Ce inseamna pigment: este scump, daca vrei culori mai inchise trebuie sa pui mult. Se amesteca insa foarte bine. Poti face combinatii: de ex. eu am vrut un portocaliu, am pus pigment portocaliu, dar nu iesea intens...asa ca l-am inchis cu niste rosu. A iesit perfect. Sigur ca o sa-l amesteci bine...Da, varianta "civilizata" este sa o iei gata mixata, dar o vopsea buna costa peste 100 lei 4 l si exista posibilitatea sa nu-ti ajunga.

Eu nu prea am inteles daca zugravesti o camera sau toata casa. Daca e mai mult, cresti cantitatile.

La vopsit ferestre, eu nu m-as complica cu pulverizare, pentru o suprafata asa mica, o pensula si un trafalet mic de vopsit fac treaba buna. Mai utila ar fi pulverizarea pe pereti a lavabilei.



#22
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 16 iunie 2015 - 15:09

Multumesc tuturor pt sfaturi!

 

Eu vreau sa zugravesc 3 pereti din camera copiilor cu bleu ciel ca cerul [:-)))] peste un albastru cerneala existent. Intre timp am renuntat la norisori (thanks God) si pe peretele viitor deschis la culoare punem fluturasi de la Leroy Merlin. Am renuntat si la stele pe peretele cerneala, ca vrea fiica-mea sa creeze ceva de pus pe peretele ala. Noroc ca e f talentata la desen, ca daca le faceam eu [alcool]  [alcool]  [alcool]

 

Ok, amorsa cred ca e acelasi lucru cu primerul lui Aqai. Vreo idee cum se numeste in spaniola? 

 

SI sotul meu mi-a zis ca el crede ca e mai simplu de vopsit rama geamului cu o  pensula mica si cu rabdare. Cum insa eu sunt aia care va trebui sa am rabdare, am zis sa mai intreb [soricel]



#23
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 16 iunie 2015 - 15:12

carolina, puteti pune pe rama geamului un autocolant, in culoarea dorita de voi.

se gasesc in diferite culori, texturi.

uite aici o idee draguta

http://www.casa-grad...-tamplaria-pvc/

si firme care cu asta se ocupa.

https://www.zoom-biz...amplarie-pvc-sf

 

tatal meu si-a cosmetizat in acest fel o masuta de cafea, a imbracat-o in autocolant imitatie de furnir de nuc. a iesit foarte ok.


Editat de CorinaDani, 16 iunie 2015 - 15:18 .


#24
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 16 iunie 2015 - 15:36

Corina, mersi de idee. Mi-a trecut si mie prin cap, problema este ca rama e un verde oribil si eu am nevoie sa o acopar cu totul. Insa acum ca zici, ma gandesc ca poate fac ceva combinatie care sa mearga si cu fluturii aia de pe pereti… Mersi mult, oricum.



#25
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 20 iunie 2015 - 23:43

Sa va zic un banc.

 

Un tip merge la doctor.

-Domnule doctor, stiti, eu am maine o intalnire intima cu o femeie la care visez de muuuult. Va rog, dati-mi ceva care sa ma faca mai potent!

-OK, ia pastila asta cu 2 ore inainte, dar te rog vino si spune-mi cum a fost, ca facem un studiu.

Zis si facut. Dupa 2 zile vine pacientul.

-Ei, cum a fost?

-Domnule doctor, extraordinar am fost! In pat, pe jos, si pe masa, si sub masa, si pe calorifer...

-Si ea? Ea ce-a zis?

-Ea n-a venit!

 

Exact asa si noi cu zugravitul… Am luat de toate, ne-am pregatit, am studiat, am ajuns acolo la casa inchiriata unde am constatat ca peretii nu sunt albastru cerneala cum ii vazusem noi cu obloanele trase si la lumina de bec economic cu lumina rece, ci un albastru mult mai uman (tot nashpa, din punctul meu de vedere…) care le place fetelor foarte mult! Asa ca ce atata efort?! N-am mai zugravit [:-)))]

 

Vom pune fluturii (pe care evident ca nu-i aveam la noi, ca doar nu merg pe vopseaua uda, nu? si eram la 100 de km distanta) Si am gasit autocolant pt ramele geamurilor, insa cred ca si efortul asta e inutil pt ca geamurile au si obloane metalice in acelasi verde, adica ascunzi rama si se vede prin geam oblonul cu totul. Barbatul meu a facut misto de mine: ce draga, nu-ti plac obloanele noastre verde de Provence? [batcap]  [batcap]  [batcap]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -