Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

cultura indiana, tabu?


9 raspunsuri la acest subiect

#1
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 10 iunie 2015 - 20:50

Buna !

Ma gandeam de ceva timp de ce credeti ca nu am invatat in scoala despre cultura indiana?

De exemplu despre sistemul lor filozofic, mai vechi decat cel grecesc..... nu mi-a pomenit nimeni despre ei, credeam ca doar grecii exista pe pamant (ei, vorba vine :))

Sau despre oamenii de stiinta.... am aflat recent ca au fost matematicieni indieni cu teorii/ contributii importante...

Ma inteteseaza de ce credeti ca nu isi au locul meritat in manualele noastre, doar mentionati asa, in "istoria religiilor..." , la literatura universala. ..

 

Sau poate doar eu nu am auzit de ei in liceu? :) (si asta e posibil , am chiulit destul de mult :))



#2
Nana01

Nana01

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 435 mesaje

Postat 11 iunie 2015 - 04:48

Am studiat in liceu literatura universala. Acolo am avut niste lectii despre literatura indiana de factura religioasa, Vedele, Ramayana, Mahabharata. Dar cred ca se studia doar la anumite profile - al meu era umanist.

In afara de asta, nu-mi amintesc in mod special ceva anume. Am citit eu tot ce gaseam pe vremea accea- pentru ca am avut o perioada in care eram fascinata de India, dupa ce am citit cateva dintre cartile lui M. Eliade. 

Pe de alta parte, nu-mi amintesc sa fi invatat in mod special ceva despre alta cultura - ma refer in afara orelor de istorie si a celor de limbi straine. Ar fi fost interesant. 



#3
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 11 iunie 2015 - 08:14

Da, si mie mi-ar fi plăcut. .. mai ales in perioada in care cochetam cu filozofia,  ca orice adolescent..... dar oare de ce crezi ca nu sunt pomeniti deloc? 

Am descoperit de curand ca si matematicieni importanti au avut....



#4
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 11 iunie 2015 - 08:17

Mie nu mi se pare ca este marginalizata. Am invatat in liceu la literatura universala despre cultura Indiei, am facut istoria religiilor unde la fel ni s-a spus despre vede, brahmaputra, etc... In facultate la fel, la istoria cartii si a scrisului am invatat cate ceva si despre India.

Si cultura indiana o vezi la tot pasul langa noi, la etnia rroma.



#5
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 11 iunie 2015 - 10:51

Ma gandesc ca un prim logic ar fi cel al proximitatii. Cred ca in general se acorda mai multa importanta studiului culturilor imediat apropiate celei in care esti deja. Si care in timp au si influentat mai mult cultura ta. Adica ... pentru Europa au fost grecii care au preluat de la egipteni destule si le-au rafinat, dupa care le-au dat mai departe romanilor ... de la care ne-a ramas de la scriere la dreptul roman care e la baza sistemelor de drept europene.
Nu cred ca e vorba de tabu, ci mai degraba de departare, nu cred ca s-a studiat mai mult cultura japoneza sau sud americana de exemplu in detrimentul celei indiene.

#6
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 11 iunie 2015 - 12:46

Ma gandesc ca un prim logic ar fi cel al proximitatii. Cred ca in general se acorda mai multa importanta studiului culturilor imediat apropiate celei in care esti deja. Si care in timp au si influentat mai mult cultura ta. Adica ... pentru Europa au fost grecii care au preluat de la egipteni destule si le-au rafinat, dupa care le-au dat mai departe romanilor ... de la care ne-a ramas de la scriere la dreptul roman care e la baza sistemelor de drept europene. Nu cred ca e vorba de tabu, ci mai degraba de departare, nu cred ca s-a studiat mai mult cultura japoneza sau sud americana de exemplu in detrimentul celei indiene.

 

Da, corect, nici altele nu au fost mentionate...

Eu ma gabdeam ca poate din cauza ca la ei se împletesc cu religia cam toate formele de arta, si la noi nu prea se incurajau ideile religioase.....

Mi-a venit ideea asta amintindu-mi ca prima data cand am auzit de Osho am crezut ca e japonez... :) si tot citind dintr-una intr-alta pe wikipedia, mi-am dat seama cat de ignoranta eram cu privire la ( dar nu numai) cultura indiana... si am dat si eu "vina" pe programa scolara care nu mi-a deschis putin orizontul.... 

Ca apoi nu m-a imipedicat nimeni sa citesc in plus, e adevarat... dar ma intreb daca ar fi fost asa, macar niste "teasere" in liceu, care sa -mi suscite curiozitatea mai mult... poate ma dezvoltam/maturizam mai repede....



#7
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 11 iunie 2015 - 12:57

Nu contest ca ai dreptate. Eu pana la o prezentare la fiu-meu la scoala habar n-am avut ca sahul a fost inventat de indieni de exemplu, credeam ca vine din China.
Ar fi super utile niste cursuri care mai degraba sa deschida orizonturi si sa dea idei decat cursuri unde se invata pe dinafara materia.
Pana atunci .. studiu individual

#8
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 11 iunie 2015 - 21:11

Nu contest ca ai dreptate. Eu pana la o prezentare la fiu-meu la scoala habar n-am avut ca sahul a fost inventat de indieni de exemplu, credeam ca vine din China.
Ar fi super utile niste cursuri care mai degraba sa deschida orizonturi si sa dea idei decat cursuri unde se invata pe dinafara materia.
Pana atunci .. studiu individual

Nu persanii au inventat șahul? 


Editat de ramiris, 11 iunie 2015 - 21:12 .


#9
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 12 iunie 2015 - 08:44

Din cate stiu eu sahul actual deriva dintr-un joc asemanator, cu originea in India, insa persanii l-au imbunatatit si promovat ca sa zic asa.



#10
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 12 iunie 2015 - 10:08

Nu persanii au inventat șahul? 


Ramiris ... eu recunosc ca imi aminteam ca vine de la chinezi, dar ... cum ziceam la una din serile la scoala unde parintii sunt invitati sa vada cam ce le mai invata lor copiii, am aflat istoria sahului si un mini turneu de sah. Plus ca ne-au aratat cum de la sah ajung la puterile numerelor ...fain mi s-a parut. Dar ideea de baza e ca povestea era despre sah, la inceput numit Chaturanga si pe wiki zice ca e precursorul sahului asa cum il stim acum si a altor jocuri de strategie similare. Probabil ca din India s-a raspandit in China si Persia si de la cei din urma a ajuns in Europa.
http://en.wikipedia....istory_of_chess


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -