Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Povestea unei altfel de adoptii


7 raspunsuri la acest subiect

#1
linasobolina

linasobolina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 444 mesaje

Postat 09 iunie 2015 - 21:51

Azi am primit o lecție de la Mama Natura

in grădina noastră avem pui,rate, cocosi gaini...

Avem o rata care a început sa facă oua si pe care i le- am lăsat, insa surpriza a fost când o gaina a căzut closca si a acaparat ouăle ratustei

in aceste condiții closca gaina a rămas sa cloceasca oua de rata, iar rata resemna a mai făcut câteva oua si a început sa le cloceasca

 

Bun, poate nu știți insa perioada de incubatie a puilor de gaina e mai mică cu 7-10 zile decât a ratelor

 

A clocit gaina mea cât a clocit si a scos 6 boboci frumosi de rata de care are o grija nemaipomenita,

insa

gaina ii cheamă pe limba ei iar boboci nu înțeleg, nu știu sa vina sa mance si piuie pe limba lor...

 

 Si sa vedeți intamplare

rata mea cea closca, ii aude si merge la ei la gard, începe sa piui de doua ori, ii cheamă si ei, boboceii vin la mămică lor rata!!!

 

 Săracă gaina nu stie ce sa mai facă, cum sa ii adune, sa ii protejeze, ei nimic, la gard lângă mămică lor!!l

 

Evident, am intervenit, am trimis rata la ouale ei, mai are cam o săptămâna de clocit,

 nsa nu am putut sa nu mă întreb,

 oare e corect ce am făcut?



#2
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 09 iunie 2015 - 22:32

    Corect,necorect...mai conteaza?!Cand va scoate si ratza bobocii,ii vei muta pe totzi la un loc si ai rezolvat problema.Probabil va merge si gaina dupa ei ca doar i-a avut in "plasament":)))



#3
linasobolina

linasobolina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 444 mesaje

Postat 10 iunie 2015 - 06:55

Săracă gaina, era sa moara epiuzata de clocitul prelungit, are grija de pui si la sfârșit va fi abandonate in favoarea naturalei,

ceva îmi suna foarte cunoscut, mie personal :(

chiar sunt trista, dar binele puilor e prioritar...



#4
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 10 iunie 2015 - 07:44

    Seamana cu sistemul nostru "de adoptzii":(((



#5
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 10 iunie 2015 - 08:06

Vezi sa nu se inece gaina salvand puii de pe balta... sau poate invata sa inoate.

 

Pana la urma nu ai pus tu ouale sub gaina. Gaina a ales, rata i le-a lasat...Supravegheaza situatia si gata.



#6
Jullia

Jullia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.261 mesaje

Postat 10 iunie 2015 - 08:24

Lina, eu stiu povestea ta, din ce ai povestit pe forum, iti stiu daruirea, implicarea si durerea! Si cred ca sunt acolo, pentru ca altfel nu te-ar afecta asa intamplarea cu gaina closca, nu ai vedea asa lesne similitudini in jur, daca nu au deja un traseu in inima ta.

 

Nu te consuma, lucrurile nu ies mereu cum am dori noi, dar asta nu ne face faptele mai putin vrednice de apreciere si valoare. Gaina ta nu e mai putin mama decat rata, a clocit oua care nu erau ale ei si acum ar vrea sa se implice, firesc, in cresterea bobocilor. Probabil ca, dupa ce rata termina de clocit, va sta mai mult cu bobocii gainei, careia ii va trece trauma rapid, ca de-aia e gaina si are minte tot atat. Mai greu e cu oamenii si cu ranile lor... [pup]



#7
linasobolina

linasobolina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 444 mesaje

Postat 11 iunie 2015 - 05:54

Învățăm, concluzionam,

au început sa funcționeaze, e problema de comunicare doar...

ci mci au descoperit ca sunt aparati si ca gaina mama ii cheamă la mâncare si la somn, deci dacă ne e foame, hai la mami

pana la urma vorbim de un compromis, ei se folosesc de gaina ,ea are copii

trista paralela



#8
anil

anil

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 12 iunie 2015 - 09:03

Odata niste pui de gaina m-au confundat cu closca. De fapt closca a ajuns ciorba deoarece isi omora puii proaspat iesiti din nou, iar eu am preluat sarcina de crestere a puilor. Erau incredibil puii aia, ma urmareau peste tot. Imi amintesc ca eu citeam in gradina, iar ei veneau si se culcau pe paturica langa mine. Ulterior cand au crescut, veneau vreo 2 si se urcau pe umar.

 

La fel si cu oamenii, puii, copiii cand sunt mici au nevoi, cineva le satisface nevoile. Ei invata ca pot avea incredere in acel cineva, ca atunci cand au o problema, acel cineva este langa ei. Unii au invatat insa ca nu e nimeni langa ei, ca degeaba plang ca nu vine nimeni, ca nimeni nu este de incredere, ca trebuie sa se descurce singur. Si de aici...povesti triste.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -