Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum ne pregatim copiii pentru tabere? Masuri de siguranta.


15 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 06 iunie 2015 - 13:06

Baiatul meu merge anul acesta pentru prima data intr-o tabara. Doresc sa scriu un articol pe tema "Cum ne pregatim copiii pentru tabara" si am nevoie de ajutorul vostru.

 

Iata o serie de aspecte la care imi puteti furniza informatii din experienta:

 

- Cati bani ii dati pe zi si unde il sfatuiti sa-i tina?

- Ce puneti in bagaj? Ce haine, ce incaltari?

- Ce nu trebuie sa lipseasca din bagajul copilului?

- Ce il sfatuiti sa faca cu lucrurile murdare?

- In cazul in care copilul vostru este mai introvert cum il invatati sa-si faca prieteni?

- Ce sfaturi despre igiena ii dati?

- Ce ii spuneti cu privire la mancare si snak-uri?

 

Despre masuri de siguranta:

- va interesati ce masuri de sigurnata sunt asigurate de locatie, daca au medic, cati profesori/supraveghetori sunt la numarul de copii, etc?

- discutati cu copiii in prealabil ce tip de activitati o sa fie in tabara si cum sa se pregateasca pentru ele?

- medicamente?

- crema protectoare pt soare?

- ce le spuneti cu privire la intratul in apa (piscina, mare, etc)

- ce le spuneti cu privire la conflicte pe care le pot avea cu alti copii

 

Va rog sa va alegeti puncte din lista de mai sus sau pe care doriti sa le adaugati si sa ne dati informatii.



#2
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 08 iunie 2015 - 09:02

 

 

- Cati bani ii dati pe zi si unde il sfatuiti sa-i tina?

Banii in portofel si portofelul de multe ori ramane in camera am inteles si isi iau in buzunar pentru inghetata doar.Dar in taberele noastre nu au acces la comertul normal ci doar la magzinasul taberei . Le calculez o inghetata pe zi si le mai dau in plus cam inca  jumatate . Le mai dau separat pentru mici cadouri pentru cei ai casei dar nu in toate taberele au asa ceva de vanzare .

- Ce puneti in bagaj? Ce haine, ce incaltari?

Doua perechi incaltari (baiat adidasi ambele , fata adidasi si sandale), papuci pentru baie, haine pentru fiecare zi , cearceafuri (doua si doua de schimb) sac de dormit, o geaca, prosoape, costume de baie, cam ceea ce poarta sia casa in General.

- Ce nu trebuie sa lipseasca din bagajul copilului?

lanterna, carti daca citeste, mobil , lotiune contra tantarilor,

- Ce il sfatuiti sa faca cu lucrurile murdare?

II dau separat un sacutet Special pentru asta ce il tine in geamantan. Are doua"incaperi".

- In cazul in care copilul vostru este mai introvert cum il invatati sa-si faca prieteni?

Asta nu poti face acum pentru tabara. Isi face bine, nu ori isi gaseste altceva de facut ori te suna si te duci si-l iei.

- Ce sfaturi despre igiena ii dati?

La fel, nimic special  nu ii  spun acum pentru tabara. Oricum ceea ce face de obicei acasa va face si acolo.

- Ce ii spuneti cu privire la mancare si snak-uri?

Snakuri daca au in tabara pentru ca nu toate au la vanzare. Eu le spun : o prostie pe zi. Ai mei aleg inghetata :) Daca nu mananca bine in vreo zi si le e foame am inteles ca isi cumpara biscuiti . Nu le spun nimic, doar nu o sa le zic sa stea nemancati daca nu le-a placut mancarea. Ii trimit in tabere in care stiu  meniul pe zile dar chiar si asa exista o zi cel putin in care nu le place felul principal. Ai mei mananca atunci  salata , painea si branza si fructul desert in zilele astea insa daca pica si la mancarea de seara ceva ce nu le surade atunci ajung la biscuiti ziua aia:) .

 

Despre masuri de siguranta:

- va interesati ce masuri de sigurnata sunt asigurate de locatie, daca au medic, cati profesori/supraveghetori sunt la numarul de copii, etc?

Toate au medic cel putin unde ii ntrimit eu taberele iar numarul supraveghetorilor este treaba lor. Taberele cu traditie au oricum o conceptie clara si solida cu voluntariat peste deci asa nu e o problema.

- discutati cu copiii in prealabil ce tip de activitati o sa fie in tabara si cum sa se pregateasca pentru ele?

Nu:) Ei merg cu prieteni ce au mai fost in tabara aia deci discuta destuul si fara sa ma ocup eu de asta.

- medicamente?

Doar daca are nevoie zilnic de ceva anume si asta se anunta la supraveghetor. Se declara in formuylar. Altfel, nimic.

- crema protectoare pt soare?

Da.

- ce le spuneti cu privire la intratul in apa (piscina, mare, etc)

Eu ii las. Abia asteapta.

- ce le spuneti cu privire la conflicte pe care le pot avea cu alti copii

Nimic Special pentru tabara. Ceea ce stiu din viata de acasa si de la scoala aplica singuri.

 



#3
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 08 iunie 2015 - 09:53

Si fie`mea va merge anul asta in prima ei tabara, la munte.

Noi am primit o lista cu tot ce trebuie sa contina rucsacul mare si si cel mic, de la bocanci la lanterna frontala, geaca pt ploaie, treninguri, etc.

Banii ii va tine in portofelul ei si va face cum crede ea, nu stiu daca sunt sau nu chioscuri in apropierea locatiei.

Ii voi pune cate o ciocolata de casa / zi :D si o cutie mare de guma de mestecat :D

Ref.igiena: sa se descurce, ii pun cu ea o tona de servetele umede :-)

Crema solara si bratari antigoange - da; medicamente nu.

Fie`mea e introverita si ii voi spune ce-i zic mereu: ca de ea depinde sa se simta bine.

Conflictele ... exista cadre didactice care stiu ce sa faca :-)



#4
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 08 iunie 2015 - 11:42

Si fie`mea va merge anul asta in prima ei tabara, la munte.

Noi am primit o lista cu tot ce trebuie sa contina rucsacul mare si si cel mic, de la bocanci la lanterna frontala, geaca pt ploaie, treninguri, etc.

 

Poti sa impartasesti cu noi toata lista?



#5
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 08 iunie 2015 - 11:45

Multumesc pentru primele raspunsuri. Asteptam si alte pareri pentru un articol care o sa se dovedeasca foarte util.



#6
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 08 iunie 2015 - 12:20

Eu am pus asa in bagajul de tabara (la munte) pentru 7 zile:

  • lenjerie de corp - 7 bucati
  • pijama - 1 bucata
  • sosete - 7 perechi
  • tricouri - 7 bucati
  • trening - 1 bucata
  • pantaloni scurti - 2 perechi
  • blugi – 2 perechi
  • sapca - 1 bucata
  • slipi/costum de baie - 1 bucata
  • halat de baie - 1 bucata
  • haina mai groasa cu gluga - 1 bucata
  • pelerina pentru ploaie
  • adidasi - 2 perechi
  • Ghete de munte – daca este cazul
  • Papuci de apa – pot merge la piscina sau la rau
  • Crema de soare protectie UV 10 + minim
  • Echipament de tavaleala (ceva ce sa nu va para rau ca se strica)
  • Caciula

 

Obiecte de igiena:

  • sapun,
  • periuta de dinti,
  • pieptan,
  • sampon,
  • prosop,
  • uscator de par.

(in masura in care sapunul, uscatorul si prosoapele se gasesc la locatie).

 

Pentru fete:

  • tampoane;
  • dischete demachiante,
  • demachiant,
  • clame,
  • elastice de par,
  • bentite

Medicamente:

  • paracetamol
  • ibuprofen
  • nospa (pentru fetele cu menstruatie).

Cu instructiuni de folosire si promisiunea ferma de a suna acasa inainte de a si le adminstra.

 

Bani: pot dori sa-si cumpere amintiri, sau plati intrari la piscina, muzee, pentru snacksuri, pentru neprevazute.

 

La bani procedez in felul urmator: anul trecut i-am dat 400 lei bani de buzunar cu rugamintea de a se intoarce acasa cu cel putin jumatate. Nu a cheltuit decat vreo 100.

Cand era mai mica ii dadeam mult mai putin si pentru situatii neprevazute ii dadeam o suma profesorului insotitor.

 

Pungi cu fermoar: vreo 2-3. Pentru chilotii si ciorapii murdari. Am invatat-o sa ii puna in ele, sa traga fermoarul 90%, apoi sa le aplatizeze prin scoaterea aerului si sa traga fermoarul pana la capat. Castiga spatiu in cazul in care si-a cumparat ceva amintiri si aare nevoie de loc in geamantan.



#7
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 08 iunie 2015 - 12:49

la lista vivianei eu as adauga : lotiune anti-tantari si lotiune impotriva capuselor (daca tabara este organizata intr-o zona unde se gasesc acesti inamici)

un set de plasturi.

daca va avea telefon/tableta, sa nu uitam incarcatorul :-).

daca in tabara exista piscina sau exista posibilitatea de a intra in apa (strand, mare, rau), un prosop in plus ar fi binevenit, poate si o casca pentru par.

ochelari de soare - soarele nu mai este atat de prietenos ca acum 20-30 de ani.

as mai pune in bagaj servetele umede dezinfectante, gel dezinfectant pentru maini, batiste de hartie. poate si o rola de hartie igienica.

un mic rucsacel, in care copilul sa-si poata lua portofelul, o sticla de apa, o gustare/un sandvis, servetele umede/uscate atunci cand pleaca in drumetie.

 

genul acesta, se gasesc la decathlon, cand este gol se impacheteaza.

 

http://www.decathlon...id_8317137.html

 

tot la decathlon se gasesc niste pelerine/geci impermeabile, cu gluga, din material subtire si usor, se impacheteaza si nu ocupa mult loc.

http://www.decathlon...id_8330802.html

 

iar pentru copilasii de varste mai mici (sub 9-10 ani, sa zic) as fi prevazatoare si le-as scrie numele pe etichetele interioare ale obiectelor de imbracaminte (majoritatea hainutelor pentru copii au aceste etichete, ce pot fi inscriptionate cu numele copilului si un nr de telefon), fie sa nu le incurce cu unele identice ale altor copii, fie daca le rataceste, sa poata fi recuperate.



#8
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 08 iunie 2015 - 13:16

Lista noastra :

Rucsac mic pentru drumeţiede o zi
Recipient pentru apă-minim 1 litru
Pantaloni lungi 3 perechi(de evitat blugii, se usucă foarte greu în cazul încare se udă)
Pantaloni scurti1 pereche
Tricouri cu mâneca lungă-4 bucăţi
Tricou mânecă scurtă-5 bucăţi
Bluze groase(polar sau hanorac)-2 bucăţi
Geacă impermeabilă cu gluga (obligatorie)
Pelerină de ploaie
Lanternă frontală(obligatorie)
Şapcă/batic(obligatorie)
Căciulă
Bocanci(încălţări impermeabile) -1 pereche
Adidaşi-1 pereche
Şosete–2 perechi groase, 6 perechi subţiri (de preferat şosete speciale de trekking: Lorpen)
Pijama-1 bucată( bluză+ pantaloni)
Lenjerie de corp( chiloţi+ maieu) / 1 pereche pentru fiecarezi
Papuci de casă
Trusă baie: prosop, periuţa, săpun, pastă de dinţi,etc
Cremă de soare pentru faţă şi buze
Ochelari de soare
Copie dupa carnetul de note (prima si ultima pagina in care sa avem si numarul matricol)

 

La asta adaug spray sau bratari anti-goange, celular + incarcator si chiatara [:D] , ciocolatile, banuti de buzunar.

Si probabil numarul tricourilor si bluzelor vor fi cate 7, exact cate zile sta in tabara.

 

Fff bune ideile Vivianei !!! [bis] Multumim !!!



#9
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 09 iunie 2015 - 13:27

In primul rand trebuie sa stim despre ce fel de tabara este vorba si care sunt activitatile:

 

- merg la o cabana in munte? - atunci trebuie sa-si care rucsacul, deci haine putine/usoare (fara carti de citit... poate doar cele de joc :)

- merg la camping? - punem cort si sac de dormit

-merg cu autocar care ii lasa in fata hotelului? - hainele se pot pune in troller si se pot pune si lucruri mai grele

 

- este tabara sportiva (cantonament)? ce sport? Punem ce stim ca trebuie sa aiba( daca e de baschet in mod sigur ghetele sau echipamentul, genunchiere daca joaca afara pe beton, daca e inot slipi, casca, ochelari, prosoape sau halat etc)

- este o tabara de studii (limbi straine, mate..)? Punem caiet, unelte scolare

- este tabara de supravietuire? - in aceste cazuri de obicei se primeste lista exacta.

 

Banii trebuie dati functie de cat va asteptati sa cheltuiasca. Spre exemplu, cand ai mei pleaca in cantonament 10 zile in Serbia vor primi 100 euro/copil. Asta inseamna 10 euro/zi. Au masa/casa asigurata deci nu au nevoie decat pt flecustete. In anii trecuti, cel mare si-a tinut banutii si si-a luat de 50 euro ghete, deci i-au ajuns 5 euro/zi. Profesorul tine plicul cu bani pentru ca trebuie schimbati. In tabara in Romania, pentru 5-6 zile le-am dat 200 lei cu rugamintea sa tina 100 de rezerva. Au venit cu 100 si ceva inapoi.

 

Haine: chiloti/ sosete/tricouri ceva mai multe fata de numarul de zile in care stau. Intotdeauna se pot intampla mici accidente si sa se poata schimba. Pantaloni lungi si scurti, bluze groase, haina ploaie, sapca/palariuta soare, pijama (eventual 2 daca stau mai mult de 1 saptamana), papuci sau sandale de apa pt piscina/rau, costum de baie/slip, bocanci daca merg pe munte, adidasi/tenesi daca e tabara mai de oras.

 

Sanitare: functie de locatie - daca e hotel nu mai carati prosoape, sapun. Daca e cabana/cort - da. Pasta de dinti, periuta, eventual o periuta de unghii care se poate folosi si la curatat ghetele de noroi. Crema de soare/tantari/dupa plaja/capuse... fiecare ce stie ca foloseste. Pentru drumetiile scurte servetele umede, batiste de hartie. Eu le dau servetele dezinfectante pentru sters colacul de la wc (am un fix). Pentru fete in mod special.. ce e nevoie :)

 

Medicamente: Ibuprofen, paracetamol, imodium, pansamente/plasturi, nospa, antialergic daca e cazul sau alte medicamente daca exista indicatii speciale. Ai mei sunt instruiti sa nu inghita nici o pastila fara sa ma sune si nici sa nu dea altui copil medicamente.

 

Altele: rucsac mic pentru excursii de o zi, portofel, telefon/incarcator, carti joc, lanterna, minge gonflabila daca au piscina/mare, sfoara si cleme de rufe pt pus slipii la uscat, pix/carnetel, copie dupa pasaport/procura daca pleaca din tara, copie dupa carnet elev daca merg cu trenul.


Editat de anya, 09 iunie 2015 - 13:35 .


#10
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 09 iunie 2015 - 16:39

Anul trecut copilul a mers in prima lui tabara tabara. Fiind mai mic (7 ani si jumatate) si mai putin rapid la imbracat / organizat, am adaptat bagajul si instructiunile, nu stiu daca se pot aplica ideile si la copii mai mari

 

1. Haine - grupate in pungi pe zile (de la lenjerie pana la palarie) - in functie de programul comunicat de organizatori. Am pus etichete pe fiecare punga. Pe langa cele 7 pungi, am pregatit una cu o pereche de blugi si tricouri pt seara, alta cu lenjerie de rezerva, 2 pijamale, o pereche pantloni de trening, 1-2 hanorace

 

2. Rucsac mic pt drumetii (l-am pregatit de acasa, si l-am pus asa in bagajul mare) - echipat cu geaca / pelerina pt ploaie, crema pt protectie solara, plasturi, servetele (umede si uscate), recipient pt apa, lanterna (din cea de pus pt cap), fluier. Pt drum a avut un alt rucsac (cu buzunar izoterm pt mancare) - ei au mers mult pana la destinatie

 

3. Incaltari: 1 pereche de adidasi, o pereche de ghete impermeabile (pt drumetii), o pereche de slapi - sandale (pt interior si baie)

 

4. Trusa de medicamente - a stat la doamna invatatoare. In interior era organizata pe categorii - am pus intr-o punga antitermicele, in alta medicamentele pt alergii, si tot asa (cu instructiuni de administrare printate si lipite pe fiecare cutie). Oricum, s-ar fi discutat cu noi inainte sa-i administreze ceva.

 

5. Trusa de cosmetice: pasta si periuta de dinti, gel de dus pt corp si par (recipient mic), creme (arnica pt vanatai, aloe vera pt arsuri, galbenele pt iritatii) si aparat portabil cu ultrasunete impotriva tantari. Plus prosop pt dus (mediu ca marime) si prosopel de fata

 

6. Bani - i-am impartit pe zile si i-am grupat asa in portofel. Pt ca nu a folosit decat pt suveniruri de la obiectivele turistice vizitate, sau sa isi cumpere apa daca uita sa-si umple sticla inainte sa plece in drumetii, a folosit banii pt o zi in mai multe zile. In concluzie, anul asta nu-i mai grupam, ii punem pur si simplu in portofel si atat.

 

7. Piscina - nu a fost cazul, insa s-ar fi aplicat recomandarea generala pe care i-o spunem de fiecare data: sa respecte instructiunile adultilor, sa evite sa incerce pe cont propriu lucruri noi (eg. sa intre in piscina fara colac, asa cum era sa se intample intr-una din excursiile cu scoala). 

 

8. In cazul nostru, nu raman in afara bagajului Iepurasul de plus si lampa de veghe cu baterii (una cu lumina discreta, care sa nu il deranjeze pe colegul de camera). Plus telefon mobil (sau acces telefonul unui coleg / verisor).

 

9. Jocuri pt drum (travel version).

 

Anul trecut, principala preocupare a fost sa-l pregatim sa depaseasca teama (de a adormi fara sa ne stie prin preajma, era prima oara cand se intampla asta). Nu ne-am facut griji pt  relatiile cu ceilalti copii, se cunoastea cu tot grupul si nu am anticipat probleme. Anul asta insa, merge in tabara cu scoala de muzica, nu-i cunoaste pe toti copiii, vom vedea cum merg lucrurile


Editat de Adriana mica, 10 iunie 2015 - 12:58 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -