Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Caut un film ...


21 raspunsuri la acest subiect

#11
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 02 iunie 2015 - 14:39

Da, Ralcat, si mie imi place Alistair Mac Lean. Am vazut prima data filmul asta in 85, era difuzat in 2 parti, simbata si dumunica seara. Dupa prima parte, taica-meu mi-a zis ca avem cartea. Eram asa de super mega incintata ca pina la inceputul partii a 2-a déjà o citisem.
 
Andacos, si in Franta e un canal de filme vechi - TMC. Tocmai am revazut zilele trecute un film din anii 40, cu Bette Davis si Peter Fonda - "Jezebel". Tot asa, l-am vazut prima data in copilarie si mi-a ramas in minte, ca e un fel de "Pe aripile vintului". Il mai stie cineva?


Mama avea multe almanahuri cinema pe vremuri ... din anii 70-80, imi placea enorm sa le tot rasfoiesc, mai ales in vacante in zile lungi de vara. Si imi amintesc ca intr-unul din ele era povestea castingului facut pentru rolul lui Scarlet din Pe aripile vantului. Bette Davis care era deja vedeta, s-a ... "coborat" sa dea proba ca era mare bataia pe rol, si pentru ca nu a fost "vazuta" ca Scarlet cica i-ar fi scris repede Jezebel'u ca s-o impace. Am vazut filmul si recunosc ca Fonda mi s-a parut similar de lesinat cu Ashley, iar Bette are nervul necesar lui Scarlet ... dar nu are acea frumusete cum sa zic intre angelica si vulpita. Nici nu stiu cum s-o descriu ... dar intelegi tu.

#12
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 02 iunie 2015 - 14:45

Bette avea o tinuta si o figura care denotau profunzime, maturitate. Pentru Scarlet, vivien Leigh a fost bine aleasa, ca trebuia sa fie fasneata si superficiala, impulsiva din cauza lipsei de maturitate si isteata.



#13
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 02 iunie 2015 - 15:03

Marox, merci. O sa incerc sa ma uit. Daca nu, il gasesc eu :).



#14
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 02 iunie 2015 - 21:48

Am deviat un pic subiectul de la un razboi la altul cu actritele noastre. 

Ca o singura observatie, pot spune ca mi se pare ca ambele actrite erau la fel tinere si talentate, capabile si de superficialitate ca si de adancimi in interpretare. Diferenta a facut-o strict fizicul care i  cazul lui Vivien era chiar imaginea lui Scarlet.



#15
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 13 iunie 2015 - 15:42

Mcoca, ai reusit sa-l vezi?



#16
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 13 iunie 2015 - 23:11

Da, chiar aseara l-am terminat :). Nu pe France3 :).

Mi-a placut tare mult. Ce m-a frapat, a fost ca se folosea intr-una ingleza, chiar si cand ar fi trebuit sa vorbeasca in germana.



#17
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 07 februarie 2017 - 14:28

Hai ca mai caut un film :).

Cred ca a fost o miniserie la TV : in timpul razboiului, o familie de nemti bogati incearca sa scape. Baiatul este trimis in Elvetia iar fata ramane in Germ. Se casatoreste cu un ofiter care este omorat de aliati.

Ea fuge in State si minte ca e evreica ca sa poate emigra. Acolo se casatoreste cu un evreu. Dupa 20 de ani se reintalneste cu frate-sau.

Cum se numeste, stiti careva?



#18
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 07 februarie 2017 - 16:43

Of course! Este vorba de "Inelul" dupa romanul cu acelasi nume al lui Danielle Steel. In franceza este "L'anneau de Cassandra". Nu cred ca era mini-serial, mai degraba film in 2 parti. Daca il gasesti pe undeva, poti sa-mi dai si mie link-ul? Actrita e Nastassia Kinski si tatal e interpretat de Michael York.



#19
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 07 februarie 2017 - 16:47

Da, da, daaa

 

Merci Marox :).

 

Prima data o sa caut pe youtube. ncredibil cate gasesti.

M-am uitat recent la Till we meet again dupa romanul lui Judith Krantz si la dynastie des carey lewis.



#20
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 07 februarie 2017 - 18:14

Pai, stiu de YouTube, numai ca nu-l gasesti acolo. Chiar acum citeva saptamini l-am cautat si am gasit numai extrase, nu filmul intreg. Nici macar pe siturile de streaming nu l-am dibuit.

 

Si tot in aceeasi perioada am vrut sa revad "Till we meet again", dar nu stiu, n-a prins deloc maioneza. Pe cit mi-a placut acum 20 ani, ma asteptam sa-mi placa si acuma, insa actrita care o juca pe Eve mi se parea ingrozitor de falsa.

 

In schimb, am fost foarte incintata ca am gasit pe YouTube "Romance on the Orient Express", datorita filmului asta am ajuns eu in Franta. [il]

 

Mi-ai dat o idee cu Dinastia Carey Lewis, merci. Nu stiu cum de mi-a scapat, in plus cartea mi-a placut foarte mult.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -