Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

operatie chist ovarian - laparoscopic la TM


3 raspunsuri la acest subiect

#1
ioanaa18

ioanaa18

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 143 mesaje

Postat 29 mai 2015 - 08:59

Buna ziua, urmeaza sa ma programez pentru o consultatie si apoi pentru operatie laparo pt. un chist de 7/9cm endometriozic pe ovarul stang .  A fost cineva la dr . Olaru Flavius  la Timisoara pentru acest gen de operatie Vreau sa stiu pareri  . Va multumesc 



#2
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 29 mai 2015 - 09:11

   Buna Ioana,te intereseaza pareri despre doctor sau despre operatzia in sine?Eu am facut laparo pt asta dar nu cu el.Hai ca-ti descriu in ce consta operatzia oricum.Sa nu papi sau sa bei inainte de asta,se face cu anestezie generala in general,in vena.Dureaza maxim o ora operatzia,de cand iti face anestezia pana te trezesti nu trec mai mult de 2h.Dupa trezire vei simtzi o jena la burtica,dar nu te vei putea ridica si nici nu te vor lasa sa te ridici pana seara,cel mult a doua zi dimi.Cu cat te ridici mai repede cu atat recuperarea va fii mai usoara.Pana nu incepe stomacul sa functioneze,nu vei papa nimic,oricum cateva zile dupa, preferabila e papa cat mai lichida,fara alimente care sa provoace constipatzia sau balonarea.Eu am facut dimi laparo,pe la 11 la 12 si ceva,eram trezita,apta sa vorbesc la telefon...seara m-am ridicat la insistentza mea,am folosit toaleta,iar dimineatza urmatoare am plecat pe picioarele mele.Am uitat sa-ti spun ca ti se va baga si-o sonda urinara dupa ce-ti face anestezia si ti-o vor scoate cand te vei ridica sau a doua zi.Nu trebuie sa te sperii,recuperarea e destul de rapida,iar dupa menstra urmatoare te potzi apuca de proiectul pe care-l urmaresti.Cam 2saptamani se recomanda fara efort si fara contact sexual.Succes


Editat de dea78, 29 mai 2015 - 09:33 .


#3
ioanaa18

ioanaa18

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 143 mesaje

Postat 29 mai 2015 - 09:58

iti multumesc din suflet pt ce mi-ai scris  Ma intereseaza si despre operatie si despre doctor . Sincer sunt foarte speriata si mi-e tare frica . Am o stare psihica si emotionala foarte ciudata - imi vine sa plang mereu.  Deocamdata nu am vorbit cu dr. Cine te-a operat? poti sa imi spui si care a fost procedura?Ti-a trbuit trimitere de la medic / cat te-a costat? Daca vrei si nu te derajeaza normal ! Iti multumesc inca o data .



#4
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 29 mai 2015 - 10:09

 Am facut 2laparo,una in 2004 cu prof Munteanu,la maternitatea Bega,atunci am fost la urgentza ca chistul s-a spart,deci eram super-speriata...am fost asigurata pe atunci,am dus adeverintza de la casa de sanatate,iar costul a fost o "atentzie" la fiecare .Ce-a de-a doua a fost in martie anul asta,la privat,dar era numai o laparoscopie de diagnostic,n-am dus adeverintza ca nu aveam nevoie de concediu si statul oricum nu mi-ar fii decontat interventzia,cu dr Dorneanu si costul a fost de 3400lei.Daca era ceva de reparat costul ar fii crescut,dar nu a fost necesar sa se intervina cu vreo reparatzie.Cel mai bine intrebi dr cu care faci interventzia de costuri si actele necesare.Eu am renuntzat sa mai fac ceva in spitalele de stat,asa ca "atentzia" actuala nu ti-as puteao spune




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -