Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Decembrie 2015 (Minuni de Decembrie) - Cap. 3


374 raspunsuri la acest subiect

#91
Lalyshco

Lalyshco

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 41 mesaje

Postat 27 mai 2015 - 14:54

Felicitari Denisa! Important e sa fie sanatos! Eu imi doresc fetitza si sotul baietel....deci....sanatos/oasa sa fie si sa ducem sarcina cu bine pana la capat! 

Bluekidoo...da chiar ca rabdare iti trebuie si nervi de otel!   Si da, si eu ma aflu in categoria celor la privat tocmai din cauza sistemului nostru sanitar... ooof.... 



#92
enadera

enadera

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 27 mai 2015 - 15:27

Multumesc Silvi pentru gandurile bune.

 

Denisa: felicitari pentru baiatel.

 

Silvi: la particular vei naste prin cezariana? La Regina Maria in Bucuresti nu as putea sa nasc natural cu doctorul ales de mine ca exista marea posibilitate sa aiba garzi la stat in momentul respectiv si nu va putea sa stea dupa mine, mi-a spus la particular numai cezariana, sa vin la stat daca vreau sa nasc natural. 

 

Eu toate analizele mi le-am facut la particular. Acum ceva vreme mi-am facut abonament premium la Regina Maria, platesc 100 ron pe luna pt abonament diferenta abonamentului basic oferit de la serviciu, Toate analizele de sange, papanicoleu, secretii.. le-am facut gratis. As fi avut gratis si ecografiile sau consultatiile la gineco daca alegeam alti medici, cu medicii alesi ma costa ceva, dar nu f mult (sunt in parteneriat academic), oricum se merita. Nu prea suport sistemul medical de stat. Asteptat pe holuri, 10 doctori pe un cabinet (fac cu schimbul), neseriozitate, etc.

Succes si rabdare celor care se duc la stat. Asta e sistemul, dar personal am mare incredere in doctorii de la stat.

 

Bebei sanatosi!



#93
dana_green

dana_green

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 280 mesaje

Postat 27 mai 2015 - 16:34

Salut fetelor,

Dar ce active ați fost astăzi,  ați scris o grămadă!!! Foarte bine, îmi place sa va citesc- cred ca dezvolt o dependenta de voi- plus ca, numai cand sunt pe forum ma simt însărcinată!!! straniu, nu?

Am făcut  și eu morfologia de trimestrul 1astazi. E mult spus morfologie,  a fost mai mult o simpla ecografie. Copilul  meu era linistit. A putut fi masurat usor. Are doua mâini, 2 picioare și un cap drăguț [:)].Locuiesc în Uk si aici nu dau prea multe detalii, sexul copilului ni -l dezvaluie abia în săptămâna  20. Apoi mi s-a recoltat sânge și în doua săptămâni primesc răspuns în ce categorie de risc sindrom Down mă aflu. Doamne ajută să fie *scazut*!

Dar mâine dimineață am avion spre România! !!!!!!!! Sigur voi vizita un cabinet acasă,  sa aflu înainte ce va fi: boy or girl???? Nu cred ca rezist curiozității pana în săptămâna 20 [batcap] .

Acum 2 luni și jumătate îmi imaginam ca, în săptămâna  13, cand ajung în Romania, o sa am o burta maaare și o sa fie o mare surpriza pentru  ai mei. Dar, din păcate, nu o sa se prindă nimeni [soricel] . În schimb am sa le arat niște poze drăguțe. Vă pup și ne "vedem" acasă! 



#94
cristina_suciu27

cristina_suciu27

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 27 mai 2015 - 16:34

Felicitări fetelor pentru bebeluși, până acum sunt doua fetițe și un băiețel. ..abia aștept sa aflu și eu ce am, deși eu cred ca este baietel :)



#95
dana_green

dana_green

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 280 mesaje

Postat 27 mai 2015 - 16:39

Mă bucur pentru mămicile  care au aflat ce au. Felicitari! Eu încă nu ma pot lămuri ce vreau. Îmi place și una și alta [batcap] .

Sarcina ușoară la toate și copii sanatosi!!!!!! [flo2]



#96
maryia13

maryia13

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 601 mesaje

Postat 27 mai 2015 - 18:33

Buna seara, avem aici cazuri de mamaici cu RH negativ si tatici cu RH pozitiv? Ce stiti despre aceasta " incompatibilitate"? 



#97
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 27 mai 2015 - 18:56

Dana, drum bun spre casa!

 

Enadera, eu sper sa nu fie probleme si sa nasc natural si acum. Prima data a mers foarte bine.  Mi-a provocat nasterea ca sa nu avem probleme. Eu fac o ora jumate pana la maternitate in conditiile in care ar fi sotul acasa sa ma duca. De data asta va fi si iarna, poate zapada. .. nu risc. O sa ma interneze si o sa imi provoace nasterea. 



#98
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 27 mai 2015 - 18:59

Mariya 13, eu nu am probleme cu rh ul dar stiu ca nu e o grav...se face un vaccin dupa nastere. Am o verisoara care a fost in situatia asta si nu au fost probleme.



#99
dyatm

dyatm

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 27 mai 2015 - 19:07

Buna fetelor!

Si eu va urmaresc de ceva timp si m-am hotarat abia acum sa va scriu. Eu sunt la prima sarcina si DPN este in 12 dec.

Silvi8 te-am urmarit mai ales pe tine  pentru ca am avut si eu un hematom, dar cu stat in pat s-a eliminat aproape tot. Marti am programare la dublu test.

Sarcina mea e mai atipica deoarece am doua utere si nu imi garanteaza nimeni cum va evolua. Mai stiti pe cineva in aceeasi situatie?

Sarcina usoara va doresc la toate.



#100
theo2014

theo2014

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.049 mesaje

Postat 27 mai 2015 - 19:15

Trebuie evitat ca sangele mamei cu rh negativ sa intre in contact cu cel al copilului, sarcina trebuie urmarita mai amanuntit, facute doua injectii una inainte de nastere si una dupa ptr ca mama sa nu dezvolte anticorpi. Probleme mai mari ar putea aparea la a doua sarcina.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -