Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cultivam sau nu OMG?


15 raspunsuri la acest subiect

#1
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 25 mai 2015 - 07:26

Dupa reglementari stricte in cadrul UE, se pare ca va fi la latitudinea fiecarui stat daca accepta sau nu o legislatie favorabila culturilor modificate genetic.

Ce ar trebui sa facem?

 

http://www.gandul.in...iscuri-14287124

 



#2
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 25 mai 2015 - 08:16

Romania va aproba bineinteles. Nu a fost niciodata printre tarile ce se opun si nici controale la normele impuse  nu se fac asupra propriilor produse agricole de aceea nici nu se accepta produsele romanesti usor pe piete internationale .

Cate  seminte neavizate de catre organismele europene se comercializeaza  in Romania de ani de zile, sa fim noi sanatosi.  De ingrasaminte ce sa mai   zicem.   Abia nu vor mai da asa mare "comisionul" la cei ce ar trebui sa ia probe periodic pentru control .



#3
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 25 mai 2015 - 10:29

tampiti am fi sa aprobam asa ceva cand toata lumea incearca sa interzica



#4
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 25 mai 2015 - 10:38

tampiti am fi sa aprobam asa ceva cand toata lumea incearca sa interzica

 

Pariu ca Romania va fi printre primele tari ce va aproba? [batcap]



#5
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 25 mai 2015 - 11:01

depinde cum prinde la public....putina galagie revolutionara si scapam de asta ca pontache  e dupa ureche si dupa cum bate vantul.

 

ma intreb totusi de ce am aproba asa ceva. am citit recent ca un lant fast food in us a interzis orice forma de mancare cu gmo, norvegia isi punea problema interzicerii, in us iar exista campanii de etichetare , macar sa stim sa ne ferim.

suficienta agitatie zic sa nu ne aruncam noi de aiurea, dar nu as avea curajul sa tin un pariu cu tine:)



#6
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 25 mai 2015 - 11:08

Eu ma mir ca EU lasa ceva la latitudinea tarilor, ca de obicei impune cu bocancii tot felul de legi care mai de care mai ciudata. Englezii sint satui sa joace dupa legile EU, multe sint absurde, o gluma proasta. Aici nimeni nu are o parere prea buna despre indivizii aia de la Brussel si uite, cind ar trebui cu adevarat sa interzica ceva, nu o fac.



#7
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 25 mai 2015 - 22:22

depinde cum prinde la public....putina galagie revolutionara si scapam de asta ca pontache e dupa ureche si dupa cum bate vantul. ma intreb totusi de ce am aproba asa ceva. am citit recent ca un lant fast food in us a interzis orice forma de mancare cu gmo, norvegia isi punea problema interzicerii, in us iar exista campanii de etichetare , macar sa stim sa ne ferim. suficienta agitatie zic sa nu ne aruncam noi de aiurea, dar nu as avea curajul sa tin un pariu cu tine:)

 

Pai cum de ce? In articol spune ca noi eram printre primii 9 la soia transgenetica si ca a fost durere mare cand a fost interzisa... si vor agricultorii si fermierii ca cica pe ei ii iau in considerare la analiza...

Asa ca daca producatorii nu ne iau in considerare pe noi, consumatorii.... e clara treaba :(



#8
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 26 mai 2015 - 12:34

Problema e ca nu stiu cum e mai bine. Sau mai bine zis care-i raul mai mare.

E clar ca modificarile astea sunt benefice productiei, mai putin clar (ca de obicei, as zice) este cum ne afecteaza pe noi in mod real.

E simplu sa spui ca nu vrei asa ceva (din postura de consumator), dar nu cunosti realitatea fara asa ceva.

Mi se pare interesant ca, asa cu interdictii, s-a acceptat porumbul modificat genetic, oare de ce? Mi se mai pare interesant ca noi pana la UE am produs soia modificata, la greu...si ca interdictia in UE se refera la cultivare, ca de importat din US sau Brazilia toate tarile UE o fac.

Deci ne furam caciula? Nu producem dar importam?

Si apoi: de ce nu mi se spune clar cum ma afecteaza modificatii astia? ma ingras? Imi cade parul? Fac bube?

Sau nu stie nimeni cum se propaga raul asta?



#9
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 26 mai 2015 - 14:24

Nu stiu ce sa zic, se vorbea de mult la noi de soia modificata, parintii mei auzisera de asta , nu stiu sigur daca pana in revolutie sau imediat dupa. Si rapita...

Probabil ca efectele pe termen lung nu le putem afla decat... in termen lung... dupa vreo 30 de ani de consum, Atentie!  Nu doar a legumelor ci si a animalelor hranite cu aceste legume modificate..... poate ne vom da seama singuri.....

 



#10
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 26 mai 2015 - 14:25

Poate ne am si adaptat si nu stim noi! 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -