Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de iunie 2015(Capsunele de iunie 2015)...Au inceput sa apara capsunicile- CAP.9

burtici sarcina iunie 2015 taur gemeni

461 raspunsuri la acest subiect

#11
simonelia

simonelia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 402 mesaje

Postat 21 mai 2015 - 23:32

Si pentru laptic am apelat la un consultant in alaptare, a fost unica solutie, altfel eram la fel, pe lapte praf, daca sunteti la primul bebe si vreti sa alaptati sa stiti ca se piate, foarte multa rabdare, calm si noroc...



#12
mamikaty

mamikaty

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 229 mesaje

Postat 22 mai 2015 - 06:31

Buna. Simo sanatate multa fetitei. 

Si eu vreau sa le incurajez pe cele care sunt la prima nastere. Laptele poate veni si la o sapt. La inceput pot fi doar cateva picaturi de colostru. Dupa ce vine laptele copilul trebuie pus la san la cerere. Nu cedati presiunii celor din jur care va Inseamna sa dati repede laptele praf. Eu asa am facut si nu am mai putut alapta. Baietelul meu a fost slabut desi i-am dat completare. Nu exista lapte slab de mama. La inceput e mai apos pt ca le satura setea apoi curge mai concentrat. Aveti incredere in voi. Sper sa reusesc si eu de data asta.



#13
L4baby

L4baby

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 22 mai 2015 - 07:15

Abia v-am gasit. De pe telefon nu pot scrie, zice subiect inchis, vad ca doar de pe calculator deocamdata. Am crezut ca s-a gatat odiseea :(

Taspic poate mai intri sa ne zici cum esti.

Simo ma bucur ca sunteti bine, tineti-o tot asa, sa creasca bebe mare si sanatos.

O zi minunata sa aveti.



#14
Mmm_Berry

Mmm_Berry

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 22 mai 2015 - 08:05

Buna dimineata,fetelor!

 

Nu am mai reusit sa va scriu in ultima saptamana, insa v-am citit zilnic pe telefon. Nu pot sa cred ca am ajuns atat de aproape de finish line :).

 

Simo, felicitari pt bebe si sa fiti sanatosi. Imi place ambitia cu alaptatul... Si eu imi doresc sa alaptez exclusiv si inca de pe acum le povestesc tuturor celor din jur, astfel incat sa previn sfaturile "binevoitoare" privind suplimentarea cu lapte praf sau parerile privind calitatea laptelui, despre care am tot citit pe forum.

 

Astazi merg la controlul saptamanal si pot spune ca merg foarte linistita. Sunt  curioasa doar dc bebe incepe sa se pregateasca de marea intalnire. Saptamana trecuta nu dadea niciun semn ca se grabeste. Aseara in schimb am experimentat ceva contractii neregulate si au fost partial insotite si de dureri pe partea dreapta. Vedem azi despre ce a fost vb. Oricum, din punct de vedere psihologic nu cred ca pot fi mai pregatita de atat :))... Cat de pregtatita pot fi pt un eveniment nou, necunoscut si unic?!



#15
mamikaty

mamikaty

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 229 mesaje

Postat 22 mai 2015 - 08:58

Mmm Berry te asteptam cu vesti bune!

Taspic ceva noutati? Facem putina galerie [trombon]  [trombon]  [trombon]



#16
PamPam27

PamPam27

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 74 mesaje

Postat 22 mai 2015 - 12:57

Simo multumim pentru noul capitol si pentru sfaturi si iti doresc multa sanatate tie si fetitei...

Carla speram sa auzim vesti bune de la tine...

Taspic te asteptam cu noutati si speram sa fiti bine si tu si bebe, iar daca vrea sa iasa la  soare mai repede sa decurga totul normal si usor pentru voi...

Mamikaty iti recomand din suflet sa mergi la doamna dr Uscatescu... eu am tinut legatura cu ea prin mail la inceput (ii trimiteam toate analizele si ecografiile si ii scriam cu lux de amanunte ce zic medicii aici si cum evolueaza sarcina, iar ea imi raspundea atunci cand avea timp scurt si la obiect ce e de facut)... am avut parte si de fff multe incurajari din partea ei pana cand s-a resorbit hematomul si am putut ajunge la laborator pentru analize... nu m-a pus pe injectii deloc, desi cei de aici mi le sugerasera, si iata ca am ajuns de la 18 la 34 de saptamani cu bine... cu alte cuvinte ti-o recomand cu incredere si din suflet... e o doamna de nota 1000...  [:)]

Va imbratisez cu drag si va doresc sarcini usoare, nasteri asemenea si sa ne "citim" cu bine...  [pup]



#17
simonelia

simonelia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 402 mesaje

Postat 22 mai 2015 - 13:00

Nu am reusit sa postez link catre capitolol nou, intrucat am rugat unul dintre moderatori sa il inchida pe cel vechi si a fost mai rapid decat mine...si din greseala am deschis 2 capitole noi, dintre care pe unul l-am inchis...de aceea nu gaseai L4baby...



#18
L4baby

L4baby

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 22 mai 2015 - 13:24

Multumesc Simo. Acum sunt conectata din nou si pe telefon. Bebe cuminte sa ai



#19
Columbine

Columbine
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 22 mai 2015 - 13:58

Buna. !

Mi se pare mie sau simt in fiecare mesaj emoţii si nerabdare ?!
Şi eu sunt emoţionată pentru că mai am asa puţin si il voi strange in braţe pe puiul meu mic dar sunt si un pic nostalgică pentru ca a fost o perioada f. frumoasă cu care nu mă voi mai intalni niciodată pt. că mă opresc la doi copilaşi.
Referitor la alaptat si eu imi permit sa sfatuiesc mamicile la prima nastere, sa aibe multa rabdare pentru ca laptele vine mai greu, mai ales după cezariana, dar vine sigur! La fetita am făcut din alaptare cel mai important scop după naştere si după trei zile am reuşit, deşi nu aveam sfarcuri, fetita nu sugea deloc.Mă uitam la alte mamici cum dădeau f comod lapte praf cu biberonul si copii lor nu mai plangeau de foame...

Dar am avut mare ambiţie si am alaptat exclusiv timp de un an si pot sa spun ca Ana nu a avut decat cateva raceli usoare si in 7 ani i-am dat doar de trei ori antibiotic si este un copil sănătos si rezistent .Imi place sa cred ca si alaptatul a contribuit la sănătatea ulterioară,  după intrarea in colectivitate.Uşor nu este dar aduce numai beneficii !
In cazul lui bebe am discutat cu medicul endocrinolog, acum 4 ani mi-a fost extirpata glanda tiroida si iau Eutirox, deoarece citisem ca nu se recomanda alaptarea dar doctorul mi-a zis ca nu este nicio problema sa alaptez .

Mi-a zis ca trebuie sa cer sa mi se recolteze sange pentru analizele de tiroida din cordonul ombilical, preferabil .

Sper sa nu fie nicio problema si sa avem numai copilasi sanatosi !

Asteptam vestile bune de la Taspic !!!


Editat de Columbine, 22 mai 2015 - 19:40 .


#20
mamikaty

mamikaty

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 229 mesaje

Postat 22 mai 2015 - 13:59

PamPam multumesc! Astept următoarea eco sa vad IR-urile si ma sfatuiesc cu dr meu ce e de facut. Daca el considera ca tb oprit clexane o sa merg si la Uscatescu. E f. aglomerat la ea si sunt slabe sanse sa pot sa o abordez. Dar in fc de rezultat vom încerca.



Etichetat si cu burtici, sarcina, iunie 2015, taur, gemeni

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -