Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

FIV cu dr. Dragos Albu 119

fiv medlife albu

622 raspunsuri la acest subiect

#131
Lavinia1982

Lavinia1982

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.852 mesaje

Postat 29 mai 2015 - 21:13

Din pacate nici eu nu sunt intr-o stare buna. Am plans toata ziua. Endometrul meu a scazut la 5 in ziua 14, adica azi. Mi-a facut eco dna Steriu, ca dr A nu a fost. Plangeam si ii trimiteam sms cu rezultatul. Asa ca se amana totul din nou. Endo asta nu a vrut sa treaca de 7... si a scazut. Of. Am luat cycloprogynova, am avut plasturi Climara... nu vrea si nu vrea. Imi vine sa renunt la tot. Sunt cu psihicul la pamant.



#132
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 29 mai 2015 - 22:02

Offff Lavinia  [batcap]  [batcap]  [batcap]  [flo2]



#133
Lavinia1982

Lavinia1982

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.852 mesaje

Postat 29 mai 2015 - 22:08

Mi-a spus sa incercam si pe ciclu natural, adica sa incep tratamentul pentru FET dar fara microgynon, sa vedem daca nu cumva din cauza Ac-urilor nu creste endometrul. Asa ca in maxim o luna voi avea FET. Sper. 



#134
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 29 mai 2015 - 23:57

Îmi pare rău, Lavinia! E normal sa fii supărată. :(( Știu ca e greu sa aștepți din nou o luna.....

În 2013 și eu am avut o inseminare anulata, aveam endo 5mm în ziua inseminarii. Nu mi-a priit tratamentul respectiv, letrozole adică. Asa și la tine, ceva l-a făcut sa nu crească.

Apropo de AC, la fiv-ul asta, de la microginon am avut dureri de burta și sângerări ușoare cat timp le-am luat. Cred ca de-aia mi s-au evaporat și foliculii.

Nici doctorii nu știu la ce protocol și la ce tratamente răspundem bine pana nu le încearcă. Unele fete răspund bine, altele nu, la același tratament.

Sunt sigura ca o sa găsească doctorul o formula la care sa răspunzi bine. Iti doresc din tot sufletul sa se întâmple luna viitoare. Bea o sticla cu vin sau câteva beri, fa ce știi tu ca te ajuta si mai ai răbdare o luna! [pup] [pup]


Editat de Marushelu37, 30 mai 2015 - 00:03 .


#135
Lavinia1982

Lavinia1982

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.852 mesaje

Postat 30 mai 2015 - 09:10

Da, am baut o bere aseara. Mi-am mai revenit. Sunt curioasa cum va fi endometrul daca nu iau ac-uri. In perioada 2011-2012 cand ma duceam la dr mea din Focsani... nu luam ac-uri.. aveam endo 9 chiar si 10. As vrea ca asta sa fie motivul ghinionului meu... ac-urile.



#136
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 30 mai 2015 - 11:51

Am citit pe siturile medicale americane ca AC produc o inhibare mai profunda la unele femei și asta poate chiar compromite fiv-ul. Se pare ca amândouă facem parte din categoria asta. La mine a mers prost cu foliculii. La tine cu endo. Eu am facut multe stimulari ușoare cu gonal, fără AC și creșteau bine și endo și foliculii, mai multi. La fiv 1, fără AC, 5 foliculi, au crescut toți. Acum în timpul AC aveam 5 foliculi. După oprirea AC mai erau doi, la câteva zile mai era 1. Cat pe-aici sa îmi compromita fiv-ul. Deci noua ne-au făcut rău AC-urile. AC +urile, inhiba hipofiza sa producă hormonii fsh si lh si subțiază fix endo cat timp le ei. După ce oprești AC ar trebui ca endo sa își revină și sa crească. Dar din cauza inhibarii profunde endo poate sa nu mai răspunda bine la estrogeni. Deci sunt sigura ca fără inhibarea asta profunda, endo va creste infinit mai bine. Cum am mai zis, răspundem diferit la tratamente. Unele femei răspund mai bine la protocolul cu AC decât fără AC. Asa ca succesul fiv-ului, fet-ului e după cum ne e norocul și după flerul, intuiția doctorului de a alege protocolul. Te pup Lavinia și fii încrezătoare ca o sa fie cu succes urmatorul fet! [flo2] [flo2] [flo2] 


Editat de Marushelu37, 30 mai 2015 - 12:12 .


#137
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 30 mai 2015 - 12:21

Trebuie realizata inhibarea, dar uneori daca e prea profundă  răspundem greu la tratament apoi. AC urile, Diphereline-ul , gonapeptyl-ul etc inhibă hipofiza si nu mai producem nici LH dar nici FSH. LH-ul ar determina ovulatia si nu se dorește. FSH-ul produs de noi in cantităti mici ar recruta doar un folicul. Dupa inhibare, urmează tratament cu FSH doze mari care determina recrutarea si creșterea mai multor foliculi din cei existenti, antrali. Foliculii produc estrogen și estrogenul determina cresterea endometrului. De-aia la inceput de ciclu endo e subtire , ca foliculii sunt mici si produc f putin estrogen. Asta e la Fiv. pentru cine intereseaza. La FET stiu doar ca se administrează direct estrogen ca sa crească endo, dar nu stiu de ce se face inhibarea. Sigur e un motiv [:-)))]) Va pup pe toate fetele. [flo2] [flo2] [flo2]


Editat de Marushelu37, 30 mai 2015 - 12:22 .


#138
Sorinake78

Sorinake78

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.026 mesaje

Postat 30 mai 2015 - 12:30

Eu la fet doar esteogen, fara inhibare. Niciun folicul la ecografii



#139
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 30 mai 2015 - 13:55

Super, deci se face fet si fara. Din ce cauza nu erau foliculi? Din cauza estrogenului? A fost cu succes fet-ul?


Editat de Marushelu37, 30 mai 2015 - 13:56 .


#140
Sorinake78

Sorinake78

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.026 mesaje

Postat 30 mai 2015 - 13:59

Nu au fost foliculi din cauza ca am estrogenul mare si progesteronul mic, cred. Aflam rezultatul pe 8 iunie





Etichetat si cu fiv, medlife, albu

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -