Sari la conținut

Sari la conținut


Remisie diabet dupa operatie

remisie diabet operatie slabit

24 raspunsuri la acest subiect

#1
astridhappy

astridhappy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 13 mai 2015 - 19:49

Recent am facut o operatie la spitalul Ponderas si acolo am cunoscut mai multi pacienti care suferisera operatii bariatrice (gastric sleeve, sper sa nu gresesc) care venisera la controlul de un an si spuneau ca analizele de sange sunt bune, desi inainte de operatie toti aveau diabet zaharat de gradul 2.

 

Informandu-ma mai atent, (ca ce altceva sa faci cand esti la spital si te plictisesti, stai de vorba cu unu', cu altu' despre boli, iti arati operatia....., etc) am aflat ca echipa doctorului Copaescu face un studiu clinic despre impactul chirurgiei metabolice asupra remisiei diabetului zaharat de tip 2 la pacientii cu obezitate.

 

Asta nu stiu daca se aplica si la copii sau nu, dar este bine de stiut. Stiu ca nu doar obezitatea este cauza diabetului, dar pe de alta parte stiu si ca diabetul este o consecinta a obezitatii, iar in zilele noastre si copiii care sufera de aceasta boala - obezitatea!- sunt tot mai multi.

 

Daca stie cineva ceva mai mult despre subiectul acesta poate pune mai multe informatii. Sunt convins ca ar fi multi parinti interesati!


Editat de astridhappy, 13 mai 2015 - 19:51 .


#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 13 mai 2015 - 20:29

da, am o vecina  care era obeza, si-a facut miscosare de stomac. a slabit cam 25 de kile si a scapat si de Diabet. Ea mi-a spus. Nu ii venea sa creada si era f fericita.



#3
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 13 mai 2015 - 21:00

Din cate stiu, diabetul de grad 2 se face din cauza alimentatiei gresite, bineinteles ca dupa ce slabesti si nu mai mananci in cantitati exagerate, scade zaharul din sange. :D



#4
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.305 mesaje

Postat 13 mai 2015 - 22:19

Pai diabetul nu este in legatura(si)cu obezitatea?

 

Cu cit esti mai gras,cu atit creste sansa de a face diabet.



#5
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 14 mai 2015 - 07:25

Se refera strict la diabetul de tip 2,al adultilor, nicidecum la diabetul copiilor-diabet de tip 1, care nu se vindeca .



#6
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 14 mai 2015 - 12:02

dar de ce face medicul acela studiul respectiv, din moment ce se stie deja ca diabetul tip 2 dispare dupa operatia de micsorare a stomacului si pierderea kg in surplus ?

am tot vazut concluzia legata de diabet in serialul "family fat surgeons". pentru ca asta era si unul dintre beneficiile majore ale acestei operatii.



#7
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 14 mai 2015 - 13:18

dar de ce face medicul acela studiul respectiv, din moment ce se stie deja ca diabetul tip 2 dispare dupa operatia de micsorare a stomacului si pierderea kg in surplus ?

am tot vazut concluzia legata de diabet in serialul "family fat surgeons". pentru ca asta era si unul dintre beneficiile majore ale acestei operatii.

 

Nu face studiul doar legat de diabet ci de evolutia pe termen lung a pacientilor care au facut operatii de chirurgie bariatrica. Tipul asta de interventii e relative nou, nu prea se stie care sunt evolutiile pe termen lung.

l-am vazut si eu pe medic intr-un reportaj la TV, are un CV impresionant, e unul din chirurgii de top din Romania si foarte bine vazut si in lume din cate am inteles.



#8
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 14 mai 2015 - 13:51

Da, confirm. Copaescu este unul dintre cei mai buni chirurgi (as zice cel mai bun) ai nostri nu numai pe partea de chirurigie bariatrica ci si pe cea de chirurgie laparoscopica.

Iar, Ponderas este si centru universitar de pregatire in chirurgie laparoscopica a medicilor din Europa de est. E recunoscut international.

Iar echipa cu care lucreaza e bine pregatita, aparatura pe care o are este de varf.

Va imaginati ca toata aparatura pentru RMN, tomograful etc sunt de acelea mari care suporta sute de kilograme!

 

Ceea ce face el acolo este extraordinar.

Pe Celcesforaie el l-a operat. 

 

PS: e si barbat bine.



#9
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 14 mai 2015 - 16:34

Ei, nu as spune ca e cel mai bun chirrug din romania :))))

fatul ca aparatura suporta greutate mare nu inseamna ca e cea mai buna, si oricum degeaba ai aparatura buna (in prinicpiu inseamna doza mai mica de iradiere) daca nu ai radiolog bun.

 

Studiul il face pt ca nu orice pacient care slabeste scapa si de diabet, hipertensiune samd.

In plus e bine de observat tot timpul in cazul operatiile care nu exista de 300 de ani cum evolueaza pacientii ca sa stii daca e de schimbat ceva sau nu.



#10
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 14 mai 2015 - 16:35

Ei, nu as spune ca e cel mai bun chirrug din romania :))))

 

 

Care e cel mai bun atunci? Ai un top 5?




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -