Sari la conținut

Sari la conținut


Bagajul pentru maternitate


15 raspunsuri la acest subiect

#1
MamicaAspiranta

MamicaAspiranta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 111 mesaje

Postat 13 mai 2015 - 15:37

Buna ziua, Urmeaza sa nasc la o maternitate privata, Metropolitan Hospital.Mi-au spus ca nu trebuie sa iau niciun bagaj la mine, doar acte.Totusi ma gandesc sa intreb, mi se pare ciudat sa-mi puna ei la absolut tot ce am nevoie.Din experientele voastra, ce imi puteti spune, de ce as avea nevoie? Multumesc!

#2
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 13 mai 2015 - 22:28

Bună! 

Eu mi am luat periuta mea de dinti, servetele umede ca m-au ajutat la curatit pe ici pe colo pana am facut dus ( am facut cezariana), guma de mestecat, un sutien pt alaptat ca ma dureau sanii groaznic si stateam destul de cocosata, perie de par si carbune medicinal. 

In rest chiar ca nu mi-a trebuit nimic.

 

Si pt bebe a adus tati in dimineata aia un costumas pe care i l lăsasem eu in punguta, si o paturica de frig ( dar era decembrie :) )



#3
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 13 mai 2015 - 22:29

A, si antiperapirant :) 



#4
MamicaAspiranta

MamicaAspiranta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 111 mesaje

Postat 18 mai 2015 - 16:44

Multumesc de informatie!La aceste lucruri ma gandisem si eu in mare dar m-am gandit sa nu omit ceva asa ca am inceput sa fac research de pe acum.Imi multumesc mult de ajutor!



#5
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 20 mai 2015 - 17:57

Ia-ti schimburi de haine totusi (pijama comoda sau camasa de noapte, cu deschidere la piept daca intentionezi sa alaptezi, chiloti si tampoane super absorbante pt. lohii, sau chiloti de unica folosinta, papuci si sosete. Subliniez sosete pt. ca in timpul travaliului e bine sa ai picioarele calde- asta daca nasti natural) Un halat sau ma rog ceva de pus peste pijama/camasa. Cosmeticele proprii. Minimul de schimburi de haine pt. bebelus, depinde cate zile stai internata. 2-3 salopetici, 1-2 caciulite ajung pentru o zi maximum doua. Si o pereche de manusele sa nu se zgarie cu unghiutele pe fatza. Crema de fundulet sau pudra de talc pentru fundulet. Scutece banuiesc ca iti dau ei de ti-au spus sa nu pui nimic in bagaj?



#6
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 20 mai 2015 - 19:27

Ia-ti schimburi de haine totusi (pijama comoda sau camasa de noapte, cu deschidere la piept daca intentionezi sa alaptezi, chiloti si tampoane super absorbante pt. lohii, sau chiloti de unica folosinta, papuci si sosete. Subliniez sosete pt. ca in timpul travaliului e bine sa ai picioarele calde- asta daca nasti natural) Un halat sau ma rog ceva de pus peste pijama/camasa. Cosmeticele proprii. Minimul de schimburi de haine pt. bebelus, depinde cate zile stai internata. 2-3 salopetici, 1-2 caciulite ajung pentru o zi maximum doua. Si o pereche de manusele sa nu se zgarie cu unghiutele pe fatza. Crema de fundulet sau pudra de talc pentru fundulet. Scutece banuiesc ca iti dau ei de ti-au spus sa nu pui nimic in bagaj?

 

Mie nu mi-au dat voie sa aduc nimic. Camasile de noapte erau de la ei, sterile, papuci de unica folosinta,  foaete cald in clinica..... nu risca sa aduci chestii nesterile, sa aduci microbi....mai ales ca bebe a stat mult cu mine in camera.....

mi se pare si normal sa si protejeze reputatia....

Pe bebe l -au ajutat mbracat, infasat, spalat si pudrat cu produse de la ei...

 



#7
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 20 mai 2015 - 19:29

Vorbesc aici de clinicile particulare, am avut contratc cu ei unde erau specificate la cheltuieli inclusov cobsumabilele pt mama si bebelus....



#8
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 21 mai 2015 - 01:15

Mie nu mi-au dat voie sa aduc nimic. Camasile de noapte erau de la ei, sterile, papuci de unica folosinta,  foaete cald in clinica..... nu risca sa aduci chestii nesterile, sa aduci microbi....mai ales ca bebe a stat mult cu mine in camera.....
mi se pare si normal sa si protejeze reputatia....
Pe bebe l -au ajutat mbracat, infasat, spalat si pudrat cu produse de la ei...


Mi se pare exagerat, exces de zel pt banii pe care ii cer, probabil. Cand iti vin vizitatori ii primesti in camasa de noapte a clinicii? In fine, e mai simplu asa. Sper ca va lasa sa va aduceti periuta si deodorantul.

Doar pentru comparatie, eu am nascut la in spital mare, universitar de aici. Mixt privat dar si subventionat. Nu am platit nimic pt cezariana, camera de spital platita de asigurare. In schimb am adus bagaj cu tot necesaril pt. mine si bebelus.

#9
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 21 mai 2015 - 10:44

Eu m-am simtit confortabil asa, nu prea incurajeaza vizitatorii, cei care vin poarta botosei in picioare, in alta clinica unde a nascut cumnata mea purtau si pelerine medicinale. ...

Totusi, daca e inspre binele mamicilor si al bebelusilor, si oricum am stiut de la început cat costa si am fost de acord.... atunci nu vad nicio problema. 

La stat au mai aparut suspiciuni ca au luat copiii niste virusi din maternitate, asa ca paza buna trece primejdia rea....

 

In felul asta se educa cumva si consumatorul.... stii ca in general dau buzna toate rudele, cu copii mici si chiar si  raciti, iau bebelusul in brate si asa mai departe....



#10
MamicaAspiranta

MamicaAspiranta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 111 mesaje

Postat 25 mai 2015 - 10:30

Nici eu nu imi doresc sa am foarte multe persoane in vizita, cu cat mai putine cu atat mai bine.Bebe cred ca este mai sensibil in primele zile din viata lui si as vrea sa-l protejez cat mai tare.Abia astept acest moment.Va multumesc tare mult!




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -