Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

A deschide cartea


40 raspunsuri la acest subiect

#21
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 14 mai 2015 - 13:38

Cee inseamna "a deschide cartea":

 

http://adevarul.ro/l...76ff/index.html

 

http://www.crestinor...iei-125371.html



#22
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 14 mai 2015 - 14:24

Mey cind suntem necajiti si deschidem (in sensul clasic) si citim citeva pagini din Biblie, unele lucruri scrise gasesc imediat ecou. Dar asta e ca o terapie (ca si cum am citi din Ionel Teodoreanu cind ne e foarte dor de acasa).

 

Acum la cineva necajit poti sa-i spui tot soiul de chestii si daca-l si pui sa plateasca ca sa le auda, sunt toate sansele ca sa creada.



#23
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 14 mai 2015 - 21:18

Viviana, mi-e cunoscuta practica din auzite. stiu ca e practicata in bisericile ortodoxe si daca nu ma insel si  manastiri.

 

imi imaginam la acel timp ca deschide Biblia si citeste din ea, dar nu stiam ce poate sa ghiceassca, sa spuna....

imi amintesc ca lumea desi stia ca nu "prea " e bine sa faca asta, totusi din ccuriozitate, disperare o faceau.

 

normal ca nu e un obicei crestin si acum cind stiu ceva mai multe despre crestinism, ma uimeste cum accest  ritual poate fi acceptat  de biserica, facut de un preot....

 

cum spune si in articolul nataliei,

"Cei care "deschid" Evanghelia nu fac de fapt decat "sa inchida" si mai bine usile raiului, atat lor, cat si celor care vin la ei pentru aceasta vrajitori".

 

Da, mi s-ar pare normal sa citeasca din ea, sa se roage celui bolnav direct cu cuvinte din Biblie....dar nu sa ghiceasca viitorul.



#24
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 14 mai 2015 - 21:54


Da, mi s-ar pare normal sa citeasca din ea, sa se roage celui bolnav direct cu cuvinte din Biblie....dar nu sa ghiceasca viitorul.

Exact asa cunosc eu procedeul asta deschidere a cartii.

 

As vrea sa aflu amanunte date de un crestin ortodox practicant.



#25
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 18 mai 2015 - 16:22

De la o cunostinta ce mi-a povestit ieri ca a fost la un preot in Bucuresti, sa deschida cartea pentru baiatul ei de 30 de ani ce a fost parasit si sufera. Si i-a citit preotul din carte ca la un drum lung va cunoaste o fata care se va tine de capul lui. 

 

eu i-am zis ca trebuia sa vina la mine sa-i dau in carti ca tot asa ceva ii spuneam ca sa-i dau ceva speranta.

 

apoi mi-a povestit de alti cativa preoti care "deschid cartea" si la care se ajunge asa din auzite.

 

A fost prima oara cand am auzit de asa ceva. Auzisem ca un preot iti poate deschide cartea dar nu mi-am inchipuit ca e o joaca de-a ghicitul viitorului.

 

Esti multumita a_alinta?

nu inteleg intrebarea . 

 

din experienta mea pot sa iti spun ca preotii nu deschid cartea care este  biblia in biserica. si cei care apeleaza la "asa ceva" sunt oameni care au probleme care pot fi de sanatate, financiare, familiale, tot spectrul.  si este vorba de rugaciune nu de ghicit 

acum fiecare intelege in felul lui spusele altuia.  preotul se roaga pentru tine, tu  cel care nu ai puterea in momentul acela  sa o faci singur. 



#26
maryella77

maryella77

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.736 mesaje

Postat 18 mai 2015 - 20:42

 

imi imaginam la acel timp ca deschide Biblia si citeste din ea, dar nu stiam ce poate sa ghiceassca, sa spuna....

imi amintesc ca lumea desi stia ca nu "prea " e bine sa faca asta, totusi din ccuriozitate, disperare o faceau.

 

normal ca nu e un obicei crestin si acum cind stiu ceva mai multe despre crestinism, ma uimeste cum accest  ritual poate fi acceptat  de biserica, facut de un preot....

 

 

Acest ritual nu este acceptat de biserica ortodoxa, ba dimpotriva e considerat un pacat mare, iar preotii care fac asa ceva sunt anatemizati de biserica, atunci cand sunt  dovezi contra lor.Presupun ca in orice religie sunt si preoti cu har, nascuti  pentru a fi preoti si persoane care nu fac decat o meserie din preotie si atunci fac orice sa castige bani in plus. In mod normal cand omul are necazuri preotul ortodox ii citeste rugaciuni specifice ,rugaciuni din anumite carti bisericesti.Recunosc ca si eu am auzit de obiceiul asta, ca sunt oameni care se deplaseaza sute de km pana dau peste un astfel de preot,dar consider ca nici persoanele respective si nici preotul care face asa ceva nu au vreo legatura cu adevarata credinta ortodoxa. 

Oricum oamenii care apeleaza la asa ceva sunt oamenii care vor sa il fenteze cumva pe Dumnezeu, care in loc sa se roage cu credinta si sa faca in acelasi timp ce tine de ei, aleg calea cea mai usoara, care de fapt e cea mai grea.



#27
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 18 mai 2015 - 21:01

nu inteleg intrebarea . 

 

din experienta mea pot sa iti spun ca preotii nu deschid cartea care este  biblia in biserica. si cei care apeleaza la "asa ceva" sunt oameni care au probleme care pot fi de sanatate, financiare, familiale, tot spectrul.  si este vorba de rugaciune nu de ghicit 

acum fiecare intelege in felul lui spusele altuia.  preotul se roaga pentru tine, tu  cel care nu ai puterea in momentul acela  sa o faci singur. 

Asa cunosc si eu procedeul...



#28
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 18 mai 2015 - 21:13

Acest ritual nu este acceptat de biserica ortodoxa, ba dimpotriva e considerat un pacat mare, iar preotii care fac asa ceva sunt anatemizati de biserica, atunci cand sunt  dovezi contra lor.Presupun ca in orice religie sunt si preoti cu har, nascuti  pentru a fi preoti si persoane care nu fac decat o meserie din preotie si atunci fac orice sa castige bani in plus. In mod normal cand omul are necazuri preotul ortodox ii citeste rugaciuni specifice ,rugaciuni din anumite carti bisericesti.Recunosc ca si eu am auzit de obiceiul asta, ca sunt oameni care se deplaseaza sute de km pana dau peste un astfel de preot,dar consider ca nici persoanele respective si nici preotul care face asa ceva nu au vreo legatura cu adevarata credinta ortodoxa. 

Oricum oamenii care apeleaza la asa ceva sunt oamenii care vor sa il fenteze cumva pe Dumnezeu, care in loc sa se roage cu credinta si sa faca in acelasi timp ce tine de ei, aleg calea cea mai usoara, care de fapt e cea mai grea.

poti dezvolta mai mult afirmatia asta? 



#29
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 19 mai 2015 - 11:02

Eu imi aduc aminte ca bunica mea spunea ca e mare pacat sa vrei sa ti se deschida cartea. Si eu cred ca in acest fel te supui unei interpretari subiective si periculoase a vietii tale - si te supui unui stres inutil,



#30
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 20 mai 2015 - 12:31

Am vazut la un moment dat un reportaj cu camera ascunsa, la protv parca ... cam demult a fost, nu-mi amintesc bine televiziunea, in care era prezentat un preot care "deschidea cartea". Adica deschidea Evanghelia si in functie de pagina unde se deschidea ii interpreta si ii prevestea viitorul. Si zicea el, preotul filmat, ca doar unii preoti au acest "har" de a ghici in cartea sfanta si drept urmare taxa destul de piperat serviciul. Plus ca ... mai avea si sfaturi despre cum putea schimba in bine viitorul respectiva reporterita, care cica avea cununiile legate si nu-si gasea un om s-o ia si pe ea de nevasta, s-o bage in randul lumii bune ca sa zic asa. Cred ca de la sfaturile alea mi-a ramas in cap reportajul la cati ani au trecut.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -