Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Teapa la gradinita


30 raspunsuri la acest subiect

#1
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 12 mai 2015 - 15:52

De 2 luni ma dau de ceasul mortii ca fata mea nu poate fi primita la gradinita de stat deoarece nu implineste varsta de 3 ani pana la 15 sept. 2015.

Am fost la doamna director de la gradinita unde e baiatul de nenumarate ori... i-am explicat ca de la cresa mi-au recomandat sa dau fata la gradinita ca e pregatita.

Ca ele sunt infirmiere si ingrijitoare, nu educatoare iar copiii din cresa sunt mici si in loc sa o ajute sa se dezvolte prin interactiune mai mult o tin pe loc.

Am facut plecaciuni cu duiumul primind acelasi raspuns ... nu se poate ca nu are varsta!

 

Ieri dupa ce am terminat cu munca am fost la inspectorat scolar al sectorului 4 de care apartinem de la care am aflat cu stupoare ca se inscriu la gradinita toti copiii care implinesc 3 ani pana la 31 dec. 2015. Cf ISMB.

Si daca in caz ca, la gradinita la care s-a inscris copilul, numai sunt locuri deoarece sunt prea multi copii trecuti de 3 ani, atunci se impart de catre inspectorat la grqadinite cat mai apropiate de domiciliul copilului. 

 

Azi cand am reusit sa vb cu d-na directoare... ca ea se ocupa de inscrieri mi-a spus cu nonsalanta.... acelasi lucru vi l-am spus si eu doamna, dar nu a-ti inteles dvs bine!

 

Bataie de joc! 

 



#2
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.249 mesaje

Postat 12 mai 2015 - 16:37

Ei si ai inscris-o pina la urma?



#3
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 12 mai 2015 - 17:06



Ei si ai inscris-o pina la urma?

 

Dap  [;)]

Mi-au dat tipizatul si maine duc actele. 

Bobocelul meu merge la gradi din toamna!

 

Edit. Am scris acest subiect pt ca stiu sigur ca sunt multi parinti care primesc acelasi raspuns ca si mine. 

Am o cunostinta care a amanat inscrierea la gradi anul trecut a baiatului sau din acelasi motiv. 


Editat de ela_04, 12 mai 2015 - 17:12 .


#4
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.249 mesaje

Postat 12 mai 2015 - 17:26

Ce chestie! Ce bine ca te-ai zbatut si ai investigat! Mult succes.



#5
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 13 mai 2015 - 10:36

De asta o sa ma impiedic si eu la anu! Maimuta face 3 ani in dec, gradi incepe in sept. sper sa nu-mi faca vreo figura.



#6
paulinio

paulinio

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 964 mesaje

Postat 13 mai 2015 - 13:53

Si eu stiam de o fetita inscrisa la gradi care facea 3 ani in noiembrie. A mers fara probleme si fara tam-tam.

 

E bine ca nu te-ai lasat...

 

Asa... de principiu cred ca atunci cand primim raspunsuri trebuie sa cerem si in scris. Vorbele zboara...si uite asa doamna a dat-o la intors cand de fapt a incercat sa scape de tine.



#7
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 08 iulie 2015 - 08:29

daca deschideai usa cu piciorul probabil il primea din prima...

 

exista undeva  scrisa treaba asta cu copiii care implinesc 3 ani pana in decembrie? e valabil peste tot, nu doar in Buc?



#8
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 12 iulie 2015 - 08:09

daca deschideai usa cu piciorul probabil il primea din prima...

 

exista undeva  scrisa treaba asta cu copiii care implinesc 3 ani pana in decembrie? e valabil peste tot, nu doar in Buc?

De la inspectorat mi-au spus ca ar fi ordin de ministru. Deci ar trebui sa fie valabila pt toata tara. 

Eu nu am gasit exact manuscrisul cu pricina, sau poate l-am gasit si am trecut peste el, ca sunt extrem de stufoase, cred ca Marius stie exact unde sa-l gasesti  [:)]  



#9
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 12 iulie 2015 - 08:35

Oricum povestea nu s-a incheiat usor.

Dupa ce am depus dosarul mi-au spus sa las actele ca o inscrie ea mai incolo ca are multe cereri de bagat in calculator. Sa vin si saptamana viitoare sa-i aduc aminte... sau mai bine peste 2 saptamani. M-am dus acasa plangand de ciuda.

Noroc cu sotul mai calm de fel a sunato si a zis ca vrea maine cand vine sa aibe numarul de inregistrare cu data de azi ca altfel e abuz in servici. 

Bine, nu i-a zis direct... are el un stil al lui ... "d-na sa inteleg ca dvs refuzati sa aplicati legea conform atributiilor ce va revin?"

A doua zi aveam nr de inregistrare cu data de ieri.

 

Dupa 2 saptamani insa se face o sedinta la baiat la grupa unde a venit si d-na director. Doua ore s-a discutat doar despre baiatul meu (care e grupa mijlocie la aceasta gradinita).

Ca l-am adus cu muci, sa schimb medicul de familie daca nu imi da antibiotic pt fiecare muc, ca am o problema cu indoctrinarea religioasa, ca nu e cuminte... ca l-am scos de la toate optionalele.

Le-am spus ca mi se pare ca se exagereaza un pic cu religia... m-au facut in fel si chip... au bagat parintii la inaintare care m-au cam linsat  [:)]

Pana la urma am cerut sa-l mute pe baiat, si cum mai era doar o luna pana la sfarsitul anului, a ramas sa-l mute de la 15 sept. 

Am vrut sa-i mut pe amandoi la alta gradinita dar nu a fost sotul de acord cu asta.

 

Asa ca daca vrei sa faci pipi contra vantului... pregateste-te bine ca nu e usor!



#10
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 12 iulie 2015 - 19:09

Ai căzut in plasa :) Despre copil nu au voie sa discute public, de fata cu alți părinți si mai ales nu in ședinta. In momentul in care aduc vorba despre copil trebuie sa le spui exact ce am scris mai sus. Dacă continua le anunți ca vei înregistra ședinta si vei întreba la inspectorat dacă ceea ce se întâmpla este legal. Știi cum schimba discuția ? 

Cat despre îndoctrinarea religioasă si eu am făcut scandal. Recunosc ca la noi măcar nu ii duceau la împărtășanii, cum am auzit pe la alte gradinite. Cred ca poți cere sa respecte legea si cum nu ai făcut cerere sa participe la ora de religie sa facă bine sa aplice legea învățământului.

Daca zici ca soțul tău e mai 'descurcaret' cu stilul lor, poate mergeți amândoi la următoarea ședinta.

Bafta multă si nu te lasa!


Editat de anya, 12 iulie 2015 - 19:10 .



Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -