Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Educatoare sau invatatoare?


33 raspunsuri la acest subiect

#31
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 20 mai 2015 - 10:04

Nci aici educatorii nu schimba scutece sau haine; de hranit nici atat (asta se face la cresa, acolo e cu totul o alta meserie). Gradinita incepe la 4 ani, daca mai poarta insa scutece, nu sunt primiti la gradinita. 



#32
LadyArtemis

LadyArtemis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 21 mai 2015 - 14:21

Daca este banuit abuz familiar  atunci este instiintat lucratorul social, psihologul gradinitei , etc. In nici un caz nu este de competenta educatoarei situatia .

Competentele ei sunt cele puse de Victoria mami , de Fleurdelise sau altele de acest gen. 

Da, pana la decaderea din drepturi ( decizie luata de cei in drept)  absolut orice hotararre cu privire la copil trebuie sa aiba avizul parintelui.

 

Nici nu am scris niciunde ca abuzul din familie ar fi de competenta dascalului. Am zis doar ca un dascal bun se adapteaza fiecarui copil in parte si nevoilor acestuia. 

Si nu, nu "absolut orice hotarare" cu privire la copil trebuie sa aiba avizul parintelui. Cel putin, nu aici in Australia. Slava cerului! Caci sunt multi parinti care nu inteleg deloc educatia si nici macar nevoile educationale ale unui copil. Parintele este doar parinte, nu este un geniu in tot ce priveste copilul asa ca exista si hotarari care se iau fara acordul parintelui si apoi doar i se comunica pentru a lua la cunostinta. 

In fine, vad ca nu ne intelegem deloc pe acest subiect asa ca nu mai are rost sa continuam discutia una cu alta. 

 

 

Nici gand!!! Educatoarea NU schimba scutece, nu-i duce la baie! Cel putin nu la noi, in Ontario. Aici toti copiii de gradi merg la baie singuri, ca si adult, NU ai voie sa-i ajuti nici daca vrei! Ce scutece la copii de 4-5-6 ani??? Si nu, educatoarea NU e mama! E acolo sa-i ajute sa se integreze in societate, sa ii educe in privinta regulilor (nu lovit, nu muscat, acum facem aia, acum ailalta, etc...) (Edit:) Si jobul educatoarei e sa ii invete de ex. sa taie hartie, pe linie, sa isi recunoasca si apoi scrie numele, sa ii invete numerele, forme geometrice 2D simple, culori, sa faca un puzzle, un craft simplu de gen cut and paste... 

Nu stiu cum e in Australia, dar la noi, in Ontario, Canada, copiii invata sa scrie si sa citeasca in SK. Apoi din clasa I incolo invata sa citeasca bine, sa scrie corect, etc. Insa, bazele sunt puse in SK.

 

JK and SK inseamna Junior Kindergarten si Senior Kindergarten?

Aici in Australia exista doar Kindergarten la scoala primara, cu invatator. Apoi urmeaza Year/Grade 1.

Inainte de Kindergarten este Preschool timp de 1, la gradinita, separat, in general, de scoala primara. Unele scoli primare au si Preschool.  Si inainte de Preschool este childcare sau/si nursery.

 

1. E mai usor din punct de vedere al respectului (sunt mult mai respectuosi si mai usor de controlat... la 4 ani decat la 12); pe de alta parte, sunt copii care plang, care au anxietate de separare.

2. Absolut!

3. Da, e mai usor, dar si uita mai repede :) Ma uit la fiica-mea, a iubit-o tare mult pe prima educatoare (JK), dar si mai mult pe a doua (SK), iar pe invatatoarea de la clasa I o adora!

4. Invatatoare; la 4-5 ani e un pic mai greu sa faci o asemenea diferenta incat sa-i afecteze (pozitiv) pe viata.

5. 

6. Din punct de vedere intelectual, esti clar mai challenged ca si invatatoare decat ca si educatoare. Ca si educatoare esti mai satisfacut emotional ptr. ca (zic eu) copilasii astia mici, la 4-5 ani isi exprima usor sentimentele, o sa primesti mai multe inimioare desenate de la un copilas de kindergarden decat scrisorele de la copii mari.

7. Nu stiu daca neaparat te-ar ajuta; pentru ca copilasii sunt asa niste creaturi minunate, au multe plusuri la orice varsta si cateva minusuri la orice varsta.

8. Personal cred ca te-ar ajuta mult practica. Ideal ar fi sa faci un an in gradinita si un an in scoala, sa vezi unde iti place mai mult. Depinde mult ce iti place tie, aici nimeni nu te poate ajuta. Eu de felul meu sunt pasionala, imi place enorm sa teach, m-as plictisi ingrozitor in gradinita.

 

PS: la intrebarea 5 nu am raspuns ptr. ca nu am lucrat niciodata nici ca edu nici ca invatatoare; raspunsurile mele sunt bazate pe voluntariat la Victoria in clasa. (Ea acum e clasa I, deci experienta mea se bazeaza pe JK, SK si Grade 1.)  [flo2]

 

Multumesc din suflet pentru raspunsurile detaliate, ma ajuta mult! [flo2]  [flo2]  [flo2]  [asia]  [asia]  [asia]

Si eu sunt de fel pasionala, mai ales cand vine vorba de copii, de educatie si de dreptul oricarui copil la educatie, chiar imi doresc din suflet sa ajut, sa imbunatatesc si sa schimb destine de copilasi, caci stiu ca educatia adevarata este mult mai mult decat invatarea unor materii, teme, teste si note.

Si mie imi este teama ca poate m-as plictisi ingrozitor la gradinita. 

 

Sper sa reusesc sa intru la specializarea dubla (educator + invatator) pentru ca acolo as avea practica atat la gradinite, crese cat si la scoli primare si atunci poate as stii mai bine ce imi place cel mai mult. 

Daca nu voi intra acolo, atunci va trebui sa aleg intre cele doua specializari fara nici o experienta de dinainte.



#33
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 21 mai 2015 - 15:18

Nici nu am scris niciunde ca abuzul din familie ar fi de competenta dascalului. Am zis doar ca un dascal bun se adapteaza fiecarui copil in parte si nevoilor acestuia. 

Si nu, nu "absolut orice hotarare" cu privire la copil trebuie sa aiba avizul parintelui. Cel putin, nu aici in Australia. Slava cerului! Caci sunt multi parinti care nu inteleg deloc educatia si nici macar nevoile educationale ale unui copil. Parintele este doar parinte, nu este un geniu in tot ce priveste copilul asa ca exista si hotarari care se iau fara acordul parintelui si apoi doar i se comunica pentru a lua la cunostinta. 

In fine, vad ca nu ne intelegem deloc pe acest subiect asa ca nu mai are rost sa continuam discutia una cu alta. 

 

 


 

JK and SK inseamna Junior Kindergarten si Senior Kindergarten?

Aici in Australia exista doar Kindergarten la scoala primara, cu invatator. Apoi urmeaza Year/Grade 1.

Inainte de Kindergarten este Preschool timp de 1, la gradinita, separat, in general, de scoala primara. Unele scoli primare au si Preschool.  Si inainte de Preschool este childcare sau/si nursery.

 


 

Multumesc din suflet pentru raspunsurile detaliate, ma ajuta mult! [flo2]  [flo2]  [flo2]  [asia]  [asia]  [asia]

Si eu sunt de fel pasionala, mai ales cand vine vorba de copii, de educatie si de dreptul oricarui copil la educatie, chiar imi doresc din suflet sa ajut, sa imbunatatesc si sa schimb destine de copilasi, caci stiu ca educatia adevarata este mult mai mult decat invatarea unor materii, teme, teste si note.

Si mie imi este teama ca poate m-as plictisi ingrozitor la gradinita. 

 

Sper sa reusesc sa intru la specializarea dubla (educator + invatator) pentru ca acolo as avea practica atat la gradinite, crese cat si la scoli primare si atunci poate as stii mai bine ce imi place cel mai mult. 

Daca nu voi intra acolo, atunci va trebui sa aleg intre cele doua specializari fara nici o experienta de dinainte.

 

Lady, in cazul asta cred ca ai raspunsul. Daca vrei sa teach cu adevarat, nu prea ai ce cauta la gradinita. Pentru mine, personal, a fost frustrant tare rau. Parerea mea e ca daca vrei sa ii inveti (si nu numai materie), undeva pe la clasa 2-3-4 sau mai sus poti face diferenta. In rest e asa, un fel de lalaiala continua. Victoria mea e in clasa de avansati ( impreuna cu Grade 2) si e diferenta intre ce fac ei la clasa I si ce fac ceilalti la clasa a 2-a. Chiar si clasa I sau a 2-a mi s-ar parea mie super ok si acolo poti face diferenta mare. Pentru ca (zic eu) clasa I e anul care defineste viata lor scolara. ADica, daca simt ca NU le place, o sa mearga fara placere la scoala. Insa, daca au o invatatoare buna, le poate inspira iubirea fata de scoala si mai ales, e ff important sa le starnesti curiozitatea. Daca crezi ca poti sa fi si blanda si stricta si fun si interesanta in acelasi timp, grade 1-2 e perfect.

 

Da, JK SK e Junior Kindergarten (grupa mica) si Senior K... (grupa mare) la gradi. Iti doresc din suflet sa iei o decizie care sa te faca fericita!  [flo2]



#34
LadyArtemis

LadyArtemis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 22 mai 2015 - 11:29

Victoria_mami, multumesc mult!  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [asia]  [asia]  [asia]




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -