Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Primii pasi catre adoptie - 2015

adoptie copil dgaspc

569 raspunsuri la acest subiect

#541
Katerina834

Katerina834

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 06 aprilie 2016 - 08:35

Am vazut si filmul pe youtube. Cumplit film! M-a cutremurat si m-a pus pe ganduri! Daca nu l-ati vazut, va sugerez sa-l vedeti, fetelor, E linkul la postarea Briellei74.



#542
Somebody13

Somebody13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 06 aprilie 2016 - 13:17

  (...). Cand am facut cursurile alea pentru atestare, noua, la Iasi, ni s-a spus ca primul an este in mod cert an de asteptare, pentru ca apoi, pe al doilea atestat, sa ai prioritatea data de vechimea atestatului.

 Aşa ni s-a spus şi nouă, că primul an e doar an de aşteptare şi şansele de a apărea pe vreo listă sunt aproape 0, mai ales în Bucureşti, unde este jale. La cursuri ne-au arătat chiar o listă de 10 familii care erau "potrivite" de soft cu un copilaş (cu probleme, cel puţin aşa era fişa lui medicală), iar din cele 10 familii din listă, 7 erau la al 3-lea atestat şi celelalte 3 familii la al doilea atestat, dar spre sfârşitul acestuia (deci..aproape tot către al treilea atestat se îndreptau).

Nu ştiu cum e în alte judeţe, dar în Bucureşti abia pe finalul celui de-al doilea atestat, dacă reuşeşti să apari pe vreo listă.



#543
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 06 aprilie 2016 - 13:27

Fetelor, cumva cumva trebuie sa credem ca va veni si randul nostru, maica-mia mi-a spus recent ca ruda noastra tocmai a intrat in potrivire cu o fetita, si au atestatul din vara trecuta, am inteles ca au vizitat-o, le-a placut si merg mai departe. Este cel de-al 3 copil adoptat, a mai adoptat 2 baietei acum 2-3 ani, tot in primul an de atestat. Este adevarat ca e din provincie, dar totusi; ahh si nici unul din copii nu este de la ea de la Directie, ci au acceptat sa vada si copii din alte judete.

 Noi am primit astazi o copie dupa raportul final, urmeaza sa fim sunati pt atestat de-acum.



#544
Speranta_2015

Speranta_2015

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 164 mesaje

Postat 06 aprilie 2016 - 19:57

Briella - iti multumesc pentru detaliile date. Apropo' de sunat la Directie, eu am sunat o singura data in 6 luni, mi-e jena sa-i sun des, imi dau seama ca daca ar avea ceva pentru mine, oricum m-ar suna ei ... indiferent de cate apeluri dau eu. Chiar asa mi-au spus, ca in momentul in care vor avea noutati, ma suna ei. Mi-au zis sa nu dau inapoi, se va intampla cu siguranta, daca nu acum, in al 2-lea an sigur :)

#545
anca0103

anca0103

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 08 aprilie 2016 - 12:47

Speranta, exact în aceeasi situație ne aflam si noi, este a 5-a luna si n-am primit niciun telefon macar. Am sunat eu la 3 luni, dar mi-au spus ca as fi fost informata daca ar fi aparut ceva. Mi-e jena sa mai sun. E greu, pentru ca la noi, in Neamt, pana acum nu se innoiau atestate, dar am inteles ca dupa vestile cu legea noua a fost o avalansa de dosare, nu mai fac fata angajatii. Apropos! Stiti cumva daca a semnat presedintele legea si au publicat-o in MO sau mai sta in sertarele lui? Eu speram sa fie publicata in aprilie, ca sa fie aplicata din august. Spor in toate!



#546
Speranta_2015

Speranta_2015

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 164 mesaje

Postat 08 aprilie 2016 - 21:02

Anca0103 - cate asemanari ... tot ce ai scris se potriveste perfect cu situatia mea. Nici eu nu stiu nimic despre lege, nu ma pricep la legislatie, nu stiu unde sa caut. Sunt fete aici care stiu si au mai postat, poate vad ele postarea si actualizeaza starea legii. Sper si eu sa ajunga cat mai repede in Monitorul Oficial. Anul trecut imi faceam calcule si sperante mari, in septembrie 2015 am luat atestatul si visam cu ochii deschisi ca de sarbatori (dec.2015) vom avea copilul acasa, ma gandeam ca cei de la Directie se gandesc ca ar fi bine si frumos pt copil sa faca sarbatorile intr-o familie. Bunicii, la fel ...ne spuneau "in 2-3 luni va da un copil " :D Toti speram ... Dupa sarbatori, m-am gandit ca intr-o luna este aprobata legea si peste 4 luni de la publicare se aplica ... ma gandeam, sigur in 5 luni imi gasesc copil ... si uite asa, au trecut 6 luni si nici lege aplicabila, nici copil oferit ... din pacate, avansam in ritmul melcului.

#547
LiliGuran

LiliGuran

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 126 mesaje

Postat 08 aprilie 2016 - 22:06

    Dragă Speranţa şi dragi aspirante .....aşteptarea merită....am mai spus-o ...fiţi optimiste ,încrezătoare şi bunul Dumnezeu rânduie fiecăruia copilaşul mult dorit.!...Stiu că vă este greu ,ştiu că aţi fost şi sunteţi ,,umilite,,....că sunteţi tratate superficial ,că tresăriţi la fiecare apel telefonic...poate...poate e de la Protecţie ...dar într-o zi va suna şi apoi după altă doză de răbdare ...vă veţi privii minunea vieţii voastre cum doarme în pătuţul pregătit cu atâta grijă...şi atunci veţi uita totul ...veţi uita ...frământările...veţi uita indiferenţa celor din sistem ...şi nimic nu se va compara cu sentimentul de a fi mame .... [flo2]  [flo]  [floare3] Respect!!!



#548
flo.flo

flo.flo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 323 mesaje

Postat 11 aprilie 2016 - 08:28

Anca, Speranta, eu am auzit vineri seara la radio ca a fost promulgata legea de catre presedinte [:)] Acum sa vedem cand va fi si publicata in MO

 

Probabil ca pana o sa fim noi potriviti cu un copilas, va intra in vigoare asa ca vom putea beneficia de acel concediu care e zic eu foarte important chiar daca banutii nu sunt foarte multi, ne vom descurca noi cumva...

 

Katerina, am vazut si eu filmuletul, intr-adevar este tulburator. Ma gandeam in timp ce ma uitam la film, cum as gestiona eu situatia.... chiar te pune pe ganduri...

 

Lili, multumim de incurajari [flo2]



#549
isabela23

isabela23

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 11 aprilie 2016 - 09:35

http://www.mediafax....optiei-15222677

 

Avand in vedere ca legea intra in vigoare la 4 luni de la publicare, respectiv data de 15 august, scapam de retestare cei carora ne expira atestatul incepand cu data de 15 august. Este o veste foarte buna, cel putin pentru mine- trebuia sa refac dosarul in luna mai.



#550
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 11 aprilie 2016 - 09:44

Fantastice vesti fetelor! Vad ca in articol nu mai scrie nimic de orele libere anuale luate pt procesul de adoptie, dar sper sa fi ramas si acestea.





Etichetat si cu adoptie, copil, dgaspc

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -